Tanácsok a babakelengye összeállításához
Mielőtt használni kezdjük, az összes kis ruhát ki kell mosni, mert a baba bőrét bármi könnyen irritálhatja. Használjunk finom babamosóport és -öblítőt. Válasszunk kényelmes és nem túl szűk vagy bő ruhákat, amelyek szabad mozgást engednek a babának. Kerüljük a fűzős, gombos, pántos ruhadarabokat, amelyek amellett, hogy zavarják a babát, még veszélyesek is lehetnek. Inkább válasszunk hátul vagy oldalt kapcsolódó ruhákat, amiket könnyebb feladni, és a pelenkázáskor egyszerűbb a kezelésük.
Lehetőleg természetes anyagokból készült ruhákat vásároljunk, amik lágyak és puhák. Ilyen például a pamut a gyapjú, a selyem és a len. A selyem a babának is kellemes érzetet nyújt, nem tapadnak rá a baktériumok, és minden évszakban viselhető. A gyapjú télen és nyáron is jó, mert légáteresztő tulajdonságú. A pamut és a lenszövet ruhák a legpuhább érzetet nyújtják, és jó nedvszívó képességűek. A szintetikus anyagokat (pl. műszál) nem javasoljuk, mert ezekben a bőr nem szellőzik, és bőrirritációt okozhatnak.
Zoknik és kiscipők
Minthogy az újszülött nem jár, a cipőcskék használata felesleges, hacsak nem esztétikai szempontokat veszünk figyelembe. Ilyenkor ügyeljünk arra, hogy ne legyen túlságosan szűk, hiszen elszoríthatja a vérkeringést. Ha a rugdalódzónak nincs lábfeje, használhatunk zoknit.
Sapka
A baba öltözékének legfontosabb kelléke. Az újszülöttre enyhe időben is célszerű egy vékony sapkát húzni, sildes változata pedig minden korosztálynál jó szolgálatot tesz nyári évszakban a tűző napsütéssel szemben.
Kesztyű
Újszülöttekre általában azért adják, hogy ne karmolja meg magát, annak ellenére, hogy akadályozhatja a vérkeringést, és gátolja a normális tapintást. Télen a hideg ellen használhatjuk, bár sok kisgyermek nehezen viseli.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.