Akut légúti szűkületet okozó felső légúti megbetegedés -krupp- tünetei és megelőzése
Mik a tüneteik?
Általános tünetei kezdetben meghűlésszerű klinikai képet mutatnak, melyhez hangos-nehezített belégzés, rekedtség, ugató köhögés társul. A légúti duzzanat mértékétől függően súlyosbodó légszomj, nehézlégzés, légzési elégtelenség életveszélyes állapotába torkollhat. A gyulladás érintheti a gégefedőt, a gégét, a gége alatti legszűkebb légúti szakaszt, és kiterjedhet valamennyi légúti képletre.
A valódi kruppal (diftériás álhártya) szemben – mely ma már a hatékony védőoltás eredményeként irodalmi ritkaság – leggyakrabban vírusok okozzák. Egyes esetekben feltehetőleg családi hajlamon alapulva, allergizáló tényezők, levegőszennyezettség provokálják. Ilyenkor rendszerint hirtelen, láz nélkül, éjszaka jelentkezik, nyugtatásra és levegőpárásításra gyorsan javul. Viszonylag gyakori gyermekkori megbetegedés. Előfordulása az őszi-téli hónapokban, 3 hónapos és 3 éves életkor között, valamint influenzajárványok során halmozott.
Hogyan előzhetők meg?
A legsúlyosabb, életet közvetlenül veszélyeztető gégefedőgyulladás előfordulását a leggyakoribb kórokozó a Haemophilus Influenzáé B baktérium ellen 1999-ben hazánkban is bevezetett védőoltás lényegesen csökkentette. Az influenzajárványok kapcsán megfigyelt halmozott előfordulás alapján feltételezhető az influenzavírus elleni védőoltás kruppszindróma fellépését csökkentő előnyös hatása is. A szülő feladatai és lehetőségei a megelőzés tekintetében a védőoltásokkal kapcsolatos fegyelem, és kisgyermeke otthoni gondozásának biztosítása, zárt közösségek kerülése a légúti fertőzésekre különösen hajlamosító fiatal életkorban, illetve időszakokban.
A mindennapokban nem túlfűtött, kellő páratartalmú, rendszeres szellőztetéssel tisztán tartott szobalevegő biztosításával csökkentsük a környezeti légúti irritáló tényezőket.
Mire jók a védőoltások?
A védőoltások egyéb súlyos betegségeknek is (mint például a gennyes agyhártyagyulladás, csecsemőkori súlyos tüdőgyulladás) értékes megelőzési lehetőségei. Napjainkban egyre gyakrabban szembesül a gyermekorvos azzal a szomorú ténnyel, hogy a szülő – mint gyermeke törvényes képviselője – elhárítja a védőoltást gyermeke számára, kitéve őt súlyos, akár tragikus kimenetelű fertőző betegségek fokozott veszélyének.
Tiszteletet érdemlő a szülő aggódása, azonban felelős döntéshozóként kérjük, mérlegelje, mivel árthat többet gyermekének, és döntésének meghozatalához vegye igénybe orvosa megalapozott, gyermeke biztonságát és egészségét szolgáló szakvéleményét.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.