Betegségek és megelőzésük

Emlőfájdalom és emlőduzzanat

Számos nő érzi úgy, hogy menstruációs ciklusá­nak bizonyos fázisában melle fájdalmas és meg­duzzad, mintha csomók volnának benne. Ez ál­talában a vérzés előtti napokra jellemző, illetve serdülőkorban vagy terhesség idején. Az emlő szöveti változásai mindig összefüggésben vannak a hormonális változásokkal, azaz a menstruációs ciklussal. Az emlőfájdalom többféle mó­don enyhíthető, de ha a tünetek és csomók ál­landósulnak, vagy szokatlan a fájdalom jellege, új csomót észlelünk, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.

Az emlő szerkezete

Az emlő szerkezete

(Kép fent) Az emlő zsírszövetből áll, kevés kötőszö­vettel, benne a tejmirigyekkel és tejvezeték­ csatornákkal, amelyek az emlőbimbóba veze­tik a termelődött tejet. Az emlő szövete a hor­monoknak megfelelően változik, és terhesség során készül fel a tejtermelésre és a szopta­tásra. A hormonok serkentő hatására ilyenkor megduzzad, és szerkezete megváltozik.

Az emlők duzzanata, csomósodása sok­szor a menstruációs ciklussal és fájdalom­mal van összefüggésben. Menopauza után a nőkben ez már kevésbé fordul elő, bár hormonpótló kezelés alatt még jelentkez­het.

Néhány egyszerű módszerrel mérsé­kelhető a fájdalom:

  • primula-olaj rendszeres használatával;
  • relaxációs gyakorlatokkal.

Mit tehet az orvos?

Az emlőduzzadás, -csomósodás, ha nem jár fájdalommal, nem igényel kezelést.

Az or­vos további vizsgálatra küldheti betegét, ha:

  • a duzzadás, csomósodás érzése állandó­sul, és nem függ össze a ciklussal;
  • a csomós terület az emlőben bizonyos helyre korlátozódik; elhatárolt csomó észlelhető, ami lehet fibroadenoma vagy rosszindulatú daganat.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.