Érelmeszesedés okai, megelőzése
Az érelmeszesedés (ateroszklerózis) az erek falának kóros elváltozása: az erek falában zsíros lerakódások, ún. aterómás kiemelkedő foltok képződnek. Az erek beszűkülnek, emiatt romlik a keringés és a szervek vérellátása. Az érelmeszesedés a szervezetben levő bármelyik eret érintheti, akár a szív koszorúereit, akár az agyba futó ereket. Gyakran nem jár tünetekkel, az első észlelhető tünet mindjárt egy szívinfarktus lehet. Ezért nagyon fontos a rizikótényezők ismerete, és meg kell próbálnunk a lehetséges minimumra szorítani őket.
Az érelmeszesedés latin neve (atherosclerosis) a görög athér „kása” és szkléroszisz „megkeményedés” szavak összetétele. A szó szemléletesen utal arra, hogyan alakul ki az érelmeszesedés. Az erek bélhártyáján képződő plakkok atheromából állnak, vagyis koleszterin, elhalt simaizomsejtek, kötőszövet, vérlemezrögök és esetleg kalcium (mész) keverékéből.
Perifériás érbetegség
Mint az érelmeszesedés bármely esetében, ilyenkor is hatásos védekezés lehet a dohányzás abbahagyása és a rendszeres fizikai aktivitás. A mozgás megelőzheti a sántítás kialakulását, vagy ha már fennáll, akkor legalább javíthatja. Nagyon súlyos esetben az érsebész áthidalást (ún. bypass-t) alkalmazhat a beteg egy másik saját erének, vagy műanyag érnek beültetésével.
Artériák veszélyben
Az ateroszklerózis a szervezet bármelyik artériáját érintheti:
- a szívben szívbetegséget okozva (a koszorúerek könnyen elzáródhatnak);
- az agyban szélütés keletkezhet;
- a láb ereiben romlik a keringés (esetleg lábszárfekély alakulhat ki);
- a bél ereiben egyes részek elhalását okozva.
Ismerjük fel a veszélyt!
Sokféle, közismert kockázati tényező létezik, amelyek ellen tudatosan tehetünk valamit, így akár életmentő is lehet az erre irányuló igyekezetünk. A kockázati tényezők két csoportba sorolhatóak: a változtathatók és a nem változtathatók. Éppen ezért fontos az érelmeszesedés – és annak következményei – ellen küzdenünk.
Hogyan alakul ki az érelmeszesedés?
- Érelmeszesedés (arterioszklerózis) és szívbetegség
- Az érelmeszesedés természetes gyógymódja
- Az érelmeszesedés és következményei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Az ateroszklerózis folyamata már a születés előtt megkezdődhet. Egy kicsiny zsíros lerakódás, más néven plakk képződik az érfal belső felszínén.
- Az évek során a plakk növekszik, beszűkíti az artériát, romlik a keringés. Ha a láb artériáiban keletkezik szűkület, felléphet a terhelési fájdalom, a sántításnak nevezett jelenség.
- A nagyméretű plakk felhasad és megreped, és felszínén vérrög képződik. E képződmény elzárja az artériát, és a célszerv oxigénellátása veszélybe kerül.
Nem változtatható tényezők
Ezek az alábbi kockázati tényezők:
- életkor – idősebb korban nyilvánvalóan nő az ateroszklerózis veszélye;
- etnikum – kutatások szerint egyes etnikai csoportok hajlamosabbak az érelmeszesedésre;
- örökletes tényezők – az öröklődés fontos szerepet játszik minden szív- és érrendszeri betegségben! Az öröklött állapot az ún. hiperlipidémia, vagyis a vérben magas a zsírok aránya, emiatt fokozódik az érelmeszesedés veszélye;
- nem – a férfiakban nagyobb a hajlam a betegségre. Úgy látszik, hogy a nőkben képződő ösztrogén hormonnak védőfaktor szerepe van. Az viszont még nincs tisztázva, hogy a női változókor után, ha hormonpótlást alkalmaznak, fennáll-e továbbra is a védőhatás;
- cukorbetegség – cukorbetegeknél nagyobb a veszély, mert magasabb a szérumkoleszterin-szintjük is. Bennük a zsírtartalmú plakkok is hamarabb képződnek. A helyesen beállított cukorbetegben csökken a kockázat, de rendszeresen ellenőrizni kell a vérnyomást és a szérumkoleszterin-szintet.
A változtatás esélye
A következő tényezők kiiktatása kedvező eredménnyel járhat:
- dohányzás – a nikotin ugyanis elősegíti az aterómás plakkok kialakulását;
- magas vérnyomás – a fennálló magas vérnyomás is növeli az érelmeszesedés kockázatát;
- magas szérumkoleszterin-szint – az újabb kutatások szerint a vérszérum magasabb koleszterinszintje is fokozza az érelmeszesedés kialakulásának veszélyét;
- elhízás – a túlsúly, a kövérség a szíves érrendszeri betegségekkel szoros összefüggésben van, így fokozott az érelmeszesedés veszélye is;
- mozgáshiány – a rendszeres testmozgás csökkenti az ateroszklerózis veszélyét.
Hibás az a gondolkodás: „még túl fiatal vagyok ahhoz, hogy érelmeszesedésem legyen…”. Már évekkel a tünetek előtt kialakulhatnak az erekben a lerakódások. Az első tünetek és jelek akár serdülőkorban felléphetnek, így minél korábban cselekszünk, annál jobb!
Aszpirin - a csodagyógyszer?
Előzzük meg az érelmeszesedést!
Beszéljük meg orvosunkkal a kockázati tényezőket, és próbáljuk betartani az életmód-változtatásra vonatkozó javaslatait. Készülhet a vérből szérum koleszterinvizsgálat, kiértékelhetik az ún. lipidprofilt, benne mérhető a HDL (magas sűrűségű, vagy „jó”) és az LDL (alacsony sűrűségű, vagy „rossz”) koleszterin értéke.
A koleszterinszint csökkenthető pl. friss zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával, abba kell hagyni viszont az állati zsiradékok-magas zsírtartamú tej és tejtermékek, sajtok, tojás és vörös húsok – fogyasztását. A diéta mellett fontos lehet a koleszterinszint-csökkentő gyógyszerek szedése is. Újabb vizsgálatok szerint ezek alkalmazása hosszú távon mérsékli a szívbetegségek kialakulásának veszélyét.
Aneurizmák
A verőértágulatot általában véletlenül veszik észre hasi hallgatózáskor, vagy ha az orvos egyéb betegséggel kapcsolatban vizsgál éppen. A felismert aneurizmát műtéti úton lehet megoldani. Ez nagy műtétnek számít, de jók a túlélési esélyei. Bizonyos esetekben megrepedés előtt a verőértágulat szivároghat, ami a combokba is kisugárzó, erős hátfájdalmat okoz. Ekkor az érsebész megpróbálja a verőértágulatot még szétrepedés előtt műtéttel helyrehozni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.