Betegségek és megelőzésük

Gyomorfekély, nyombélfekély

A helytelen étkezés, a lelki terhek és a Helicobacter pylori névre hallgató baktérium is felelőssé tehető a fekélybetegség kialakulásáért. A nyombélfekélynél négyszer gyakoribb a gyomorfekély, és elsősorban férfiak érintettek e két betegségben. Jellemzője, hogy az étkezést követő körülbelül egy órán belül hasi fájdalmak jelentkeznek, melyek éjszaka is felüthetik fejüket.

A hányás, a savkötő anyagok vagy az étkezés csökkentik a fájdalmat. Nem ritka, hogy sokáig tünetmentes a páciens, aztán például évszakhoz kötötten lángol fel a betegség. Van, hogy gyomorégésként érzékelik a fájdalmat a betegek, de sokszor görcsös, égető, maró jellegű az.

Mi az a Helicobacter pylori baktérium?

A fekélybetegség jellemzően akkor következik be, ha a gyomor vagy a vékonybél fala károsodik. A gyomorsavtól ezt egy nyálkaréteg védi normál esetben, méghozzá a mucin. Amennyiben ez károsodott, ott akár vérző seb is kialakulhat. Az okok visszavezethetőek egyes gyógyszerek rendszeres szedésére, alkoholfogyasztásra, dohányzásra, stressz hatásokra, ételallergiára, vagy az említett Helicobacter pylori baktérium jelenlétére.

Ennek jelenlétét a fekélybetegek esetében csak néhány évtizede fedezték fel. Az elégtelen gyomorsav termelés tehát az esetek 70-90 százalékában együtt jár e baktérium megjelenésével. Természetesen nem mindig mutatható ez ki, ezért kiemelt figyelmet érdemes mind a megelőzés, mind a kezelés kapcsán fordítani az egészséges életmód kialakítására.

A szakemberek azt szokták javasolni, hogy a fekélybetegeknek naponta sokszor kis adagokban érdemes étkezniük. Nem ritka az akár 10-12 étkezés sem, melyek során a pépes ételeket célszerű előnyben részesíteni. A túlságosan fűszeres ételek, a savas gyümölcsök, az alkoholos italok, a kávé, a sajtok és a kolbászfélék gyakran irritálják a gyomorfalat, így ezek kerülendőek. A tapasztalatok egyértelműen azt bizonyítják, hogy a fekélybetegséget a tej csak még inkább súlyosbítja, illetve a tejtermékek fogyasztása szinte azonnal kiváltja a tüneteket.

A káposztalé fogyasztására sokan esküsznek. Naponta egy liter fogyasztása ajánlott belőle. S hogy milyen gyorsan várható javulás? A nyombélfekély átlagosan 3 hét alatt, a gyomorfekély 5-6 hét alatt gyógyítható. Mivel a káposztalé hatására puffadással kell számolni, érdemes kamilla-, és köményteát fogyasztani ennek oldására.

Szintén a népi gyógyászatból ered a nyers burgonyalé fogyasztása. Reszeljünk le egy burgonyát, nyomkodjuk ki a levét, s naponta maximum egy deciliter ilyen levet fogyasszunk el. Csírázó burgonya nem alkalmas a lé készítésére, és általában két hét után érezhető enyhülés. A tünetek rendkívül jól kezelhetőek így, de maga a betegség általában marad. Fontos információ, hogy napi egy decinél többet ne fogyasszunk belőle, mert kiszárítja a torkot.

Az egészségre kiváló hatással van a lenmag fogyasztása. Próbálja ki ezúttal főzve! Főzze, míg zselés állagú nem lesz, majd fél decit éhgyomorra igyon meg belőle.

A fekélybetegekre általában jellemző a stressz nem megfelelő kezelése. A zárkózott, érzelmi szempontból labilis személyeknél, akik nem tudják levezetni a feszültséget, gyakrabban fordul elő fekélybetegség. Azoknál is megfigyelhetőek a tünetek, akik mindennapjaikban túlzottan rendszeretőek, és már a megszokottól való legkisebb eltérés is feszültséget okoz. Rendkívül fontos tehát a megelőzés illetve a kezelés szempontjából, hogy odafigyeljünk a stressz oldásra. A rendszeres testmozgás e célból kitűnő választásnak bizonyul.

A dohányzás a fekélybetegek állapotát egyértelműen súlyosbítja. Ennek oka, hogy a dohányzás hatására az epesav sói nagyobb mennyiségben kerülnek a gyomorba, ami azt irritálja. A helyzet olyan, mint egy ördögi kör, ugyanis a dohányzást általában stressz oldásra használják a dohányzók, ami csak súlyosbítja a helyzetet.

Gyomor-, és nyombélfekély esetében is hatásos lehet a következő teakeverék fogyasztása: 30 g körömvirág, 25 g orbáncfű, 25 g cickafarkfű, 10 g macskagyökér gyökértörzs, 10 g édesgyökér. Mindebből egy evőkanálnyit kell 3 dl vízzel leforrázni, majd körülbelül 20 perc után leszűrni. Naponta két-három csészényivel ajánlott fogyasztani belőle, Kiválóan alkalmas lehet gyógyításra, műtét utáni állapot helyrehozására, sőt, amikor vérzés lép fel, akkor szinte ez az egyetlen hatásos módszer.

Mivel a lelkiállapottal szoros kapcsolatot mutatnak a fekélybetegségek, így mindazok a gyógynövények alkalmasak a kezelésre, megelőzésre, amelyek az idegrendszert erősítik és megnyugtatnak. Így ajánlott a kamilla, a levendula, a szurokfű, de a citromfű, az orbáncfű is.

Gyulladáscsökkentő és hámosító hatással bír az édesgyökér, amely gyomorfekély esetében kiválóan használható, ám nyombélfekélyre hatástalan.

Kezelendő területnek számít a vese, a mellékvese, a gyomor, a nyombél, a rekeszizom és a húgyrendszer.

Akupresszúra

Testen kezelendő pontok: Gy-36, Vab-10, Bef-12, Szb-6. Fül: tüdő, lép, gyomor, nyombél.

A gyomor és a belek nyálkahártyájának védelme különösen fontos akkor, ha a fekélyes megbetegedések kezeléséről van szó. Az E-vitamin, a sebgyógyulást elősegítő cink és a béta-karotin tartalmú készítmények szedése ilyen szempontból remek választásnak bizonyulnak. Bio boltokban és gyógyszertárakban beszerezhető az aloe vera növényből készült gél, amely összehúzza a sebeket, és csökkenti a gyomorsav termelődését.

Szintén nyálkahártyát védő jelleggel bír a glutamin, a pektin pedig a nyombélfekéllyel küzdő betegeknél bizonyított már számtalanszor.  Abban az esetben, ha vérzéssel is jár a fekély, célszerű a vasat is pótolni a vérszegénység megelőzése érdekében.

A H. pylori baktérium szaporodását lehetetleníti el a bizmut, amelyet hazánkban gyógyszertárban lehet beszerezni. A hatóanyag savcsökkentő hatással is bír.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.