Betegségek és megelőzésük

Hogyan előzhetjük meg a magas koleszterinszintet?

A vér magas zsírtartalma és az érelmeszesedés között az összefüggés régóta ismert. A koleszterin nélkülözhetetlen az ember számára, mert a sejtek, a sejtfal fontos építőelemei, de ha sok van a keringésben, akkor az erek falában lerakódik, létrehozza az érszűkületet.

Mire kell odafigyelnünk?

A vérzsír egyrészt a táplálékból származik, másrészt a szervezet maga termeli, a felesleg eltá­vozik az epével. A táplálékkal bevitt koleszterin mennyiség befolyásolható diétával. A koleszterin az állati sejtek építőanyaga, így csak állati eredetű termékkel juthat hozzá az ember. A bevitt táplálék zsírtartalma megha­tározza a koleszterinszintet, az úgynevezett telített zsírok jobban emelik a szervezet koleszterintartalmát, mint a telítetlen zsírok.

A vér koleszte­rinszintjét meghatározzák egyéni hajlamok, különbségek, mint az előbb említett termelődés, valamint a felszívódás, lebontás és kiválasztás egyéni különbségei is. A normális vérkoleszterinszintet egyre alacsonyabb érté­ken adják meg az orvosok, ma az 5 mmol/L alatti összkoleszterinszintet tartjuk a kívánatosnak. A koleszterinről szólva megkülönböztetünk jó és rossz koleszterint. A rossz koleszterin (LDL) lerakódik az erekben, míg a jó koleszterin (HDL) védő hatású. A varjak hosszú élettartamát a jó, védő hatású koleszterin magas szintje magyarázza.

Jegyezzük meg! A nők a fogamzóképes korban nagyobb védő, HDL-koleszterinszinttel rendelkeznek. A koleszterinszint-csökkentés mértékét az szabja meg, hogy egyébként egészséges egyénről van-e szó, vagy már megbetegedett, más rizikófaktorral is rendelkező betegről.

Hogyan előzhetjük meg a magas koleszterinszintet?

Kezdetben a diéta is elegendő, de ha ez nem segít, vagy az eleve magas koleszte­rinszint öröklött hajlam mellett jelentkezik, azonnal gyógyszeres kezelésbe kell fog­nunk. Mindenekelőtt a magas koleszterintartalmú vörös húsokat (marha, sertés, bárány) kell mellőznünk étkezésünkből, de ez vonatkozik a májra, csontvelőre és a tojássárgájára is. Az úgynevezett fehér húsok (szárnyasok, vad, hal) kevés kolesz­terint tartalmaznak, de elsősorban a telített zsírok fogyasztását kell csökkenteni, ez jobban csökkenti a vér koleszterintartalmát, mint a koleszterinszegény diéta.

Az étkezés alapja a „mediterrán diéta,” melynek lényege a hal, zöldség, gyümölcs, olívaolaj, gabonaféleség, vörösbor fogyasztása. A rostok (búza, zabkorpa, müzli, barna kenyér, gyümölcshéj, hüvelyesek) fogyasztása csökkenti a zsírok felszívódá­sát, a vörösbor emeli a védőhatású HDL-koleszterin szintjét.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.