Hogyan ismerhetőek fel a veszélyes fertőző betegségek?
HIV- (Humán Immunhiány Vírus) fertőzés és AIDS-betegség (szerzett immunhiányos szindróma)
A HIV-fertőzöttek száma világszerte növekszik. Hazánkban az Epidemiológiai Információs Hetilap (Epinfo) szerint 2010-ben az újonnan regisztrált HIV-fertőzöttek száma 182, ez a szám 2005-ben 106 volt. A fertőzöttek között majdnem 16-szor több a férfiak száma. 1985-től az összes regisztrált esetszám 1953. Anyai eredetű fertőződés nem volt, de az összes regisztrált esetből 110 a 20-39 éves korosztályba esett. Az ismert fertőződési módok közül 143 személy (87%) a homo/biszexuális rizikócsoportba tartozott.
Gyermekkori HIV-fertőzések
A gyermekkori HIV-fertőzések 90-95%-a a szülés körüli időben következik be, azaz a magzat vagy az újszülött az anyától fertőződik. Ennek lehetőségei: még a méhen belül létrejön a fertőzés, ha megszakad a méh és lepény kapcsolata például idő előtti lepényleválás esetén. Szülés közben, anyai vérrel érintkezve és anyatejjel is fertőződhet az újszülött.
Megelőzés
Ebben az anyának is felelős partnerként kell közreműködnie. Tudnia kell, hogy HIV-fertőzés szempontjából veszélyeztetett, ha:
- korábban nemi betegsége volt,
- kábítószer-élvező,
- házassága előtt gyakran váltott szexuális partnert,
- prostitúcióban vett részt,
- nemi erőszakot szenvedett el, vagy
- 1986 előtt kapott transzfúziót.
Mire kellene odafigyelnünk?
Fenti esetekben az anya szűrővizsgálata születendő gyermekének is érdeke, de a szűrés csak az anya beleegyezésével történhet meg. Amennyiben ismert a terhes HIV-fertőzöttsége, az anya koraterhességben megkezdett kezelésével a magzati fertőzés kockázata jelentősen csökkenthető. A HIV-pozitív anya nem szoptathat, és újszülöttjét is kezelni kell.
A magzat vagy újszülött fertőződése esetén sokkal rövidebb a lappangási idő, mint felnőttkorban. A tünetek már csecsemőkorban jelentkeznek, ezek súlyos bakteriális, vírusos, vagy gombás fertőzések, melyek a központi idegrendszert is érintik. Ezek oka, hogy a szervezet immunrendszere a fertőzésekkel szemben nem képes ellenanyagot termelni.
Toxoplazmózis és amit tudni kell róla
A Toxoplasma gondii által okozott fertőzés a népesség körülbelül 30%-át érinti. A magyar népesség 20-80%-a esik át a fertőzésen élete során. A szülőképes korú nők nagy része az átvészelt fertőzés eredményeként már védett. A nem immunizálódott nők 1-2%-a fertőződik a terhesség alatt. Az adatok becsültek, mert a betegség klinikailag szegényes tünetekkel jár. A betegség jelentőségét a terhesség idején történő anyai fertőződés következtében létrejövő magzati megbetegedés adja.
Hogyan fertőződik meg a magzat?
A terhes nő első fertőződésekor a magzati fertőzés a lepényen keresztül jön létre. Fiatal terhességben ez kevésbé valószínű, de ha bekövetkezik, súlyosabb a magzati megbetegedés. A várandósság későbbi hónapjaiban történő friss anyai fertőzés viszont nagyobb veszéllyel jár a magzatra, de enyhébbek a tünetei. Ennek megfelelően a következmények lehetnek: vetélés, halvaszülés, koraszülés, súlyos magzati elváltozások, melyek elsősorban a központi idegrendszert érintik. Ezek az elváltozások a kórokozó által okozott gyulladások, elhalások következményei. Az agypusztulás okozhatja a koponya növekedésének elmaradását, de létrejöhet vízfejűség is.
- Lyme-kór, fertőzés oka, terápiája
- Influenza, járványok
- Sarcocystosis bélféreg parazita fertőzés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Milyen tünetei vannak a toxoplazmózisnak?
Megszületéskor az esetek mintegy 20-50%-ában vannak csak tünetek, de a folyamat ezt követően is romolhat. Később mozgáskárosodás, nagyothallás, látásromlás, értelmi fejlődés elmaradása lehet a következmény.
Hogyan kezelhető és ismerhető fel legkorábban a toxoplazmózis?
Azokban az országokban, ahol a fertőzés gyakori, a terheseket rutinszerűen szűrik. Hazánkban csak klinikai gyanú esetén végeznek szűrést, mellyel megállapítható a fertőzés régi vagy friss volta. A megelőzés legfontosabb módja a terhesség alatti szerzett fertőzés kivédése. Ehhez tudni kell, hogy a kórokozó úgynevezett köztes gazdákban több fejlődési cikluson megy keresztül. A köztes gazda bármely emlősállat lehet, de az ember is. A végső gazdái viszont csak a macskafélék. Az ember fertőződhet a fertőzött nyers húsokkal (sertés, baromfi, marha), a szennyezett zöldséggyümölcs elfogyasztásával, macska ürülékével stb.
Mit tudnak tenni a várandós anyák a betegség elkerülése érdekében?
A terhesek figyeljenek személyi higiénéjükre, gyakran, gondosan mossanak kezet, csak jól megfőzött, megsütött húst és alaposan megmosott zöldséget, gyümölcsöt fogyasszanak, kerüljék az állatokat stb. Fertőződés gyanúja esetén genetikai centrumhoz kell fordulni. Az akut fertőzés rossz közérzettel, nyirokcsomó-duzzanattal, izomfájdalommal, esetleg hőemelkedéssel járhat. A magzat fertőződése igazolt esetben, a várandós anya korai kezelésével megelőzhető.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.