Kanyaró okai és kezelése gyerekkorban
Okai:
A kanyaró a klasszikus gyermekbetegségek egyike, melyet egy vírus okoz. A fertőzés testkontaktussal és cseppfertőzés útján terjed. A kanyaró nagyon erősen fertőző betegség.
Így jelentkeznek a panaszok:
Hirtelen fellépő lázzal, általános megfázásos tünetekkel, náthával, köhögéssel, kötőhártya-gyulladással kezdődik a betegség, majd jellegzetes, rózsaszínből az ibolyakékbe hajló bőrkiütés jelentkezik az arcon és az egész testen.
Mikor forduljunk orvoshoz gyermekünkkel?
Ha a láz nagyon magasra szökik (40 °C fölé emelkedik), gyermekünk rosszul érzi magát, ha egyéb problémák jelentkeznek, pl. légszomj, mellkasi fájdalom, tudatmódosulás, mindenképpen értesítsük a gyermekorvost.
Így segíthetünk gyermekünknek:
- Hársfa- és bodzatea: mindkét gyógynövény izzaszt, támogatja az anyagcsere-folyamatokat, Így a gyulladást okozó anyagok gyorsabban lebomlanak és a szervezet könnyebben regenerálódik. Így készül a tea: hársfa- és bodzateát (kapható a patikákban) egyenlő mennyiségben elegyítünk. Egy teáskanál keveréket kb. 150 ml tűzforró vízzel leöntünk. Kb. öt percig állni hagyjuk, leszűrjük, esetleg mézzel ízesítjük. Naponta három csésze teát fogyasszon el gyermekünk.
- Az arc erősen feldagad, a szem begyullad és könnyezik. A gyermek fagyoskodik, szomjúságérzete nincs, köhögése este száraz, reggel hurutos. A gyermek nagyon érzékeny, sírós, nagyon igényli a gondoskodást. A friss levegő és a hideg enyhíti a panaszait: Professional Medical (mezei kökörcsin), 2-6 óránként, később naponta háromszor.
- A betegség hirtelen, magas lázzal jelentkezik, a gyermek köhögése száraz, ugató. A bőr és a nyálkahártya forró és száraz. A gyermek nyugtalan és félénk: Professional Medical (sisakvirág), 1/2 – 2 óránként.
- A betegség inkább lappangva, ólmos fáradtsággal, végtagfájdalommal és fejfájással kezdődik; a láz közepes mértékű, vizes orrfolyás jelentkezik, a gyermek sokat tüsszög: Professional Medical (sárga jázmin), 2-6 óránként, később naponta háromszor.
- Egész testre kiterjedő dörzsfürdő: az alkalmazás fokozza a gyermek ellenálló képességét és jó közérzetet kölcsönöz neki. Így végezzük: 33 °C-os fürdővizet készítünk, és a gyermek testét kézzel gyengéden végigdörgöljük anélkül, hogy nyomást gyakorolnánk a bőrére vagy súrolnánk. A fürdőt követően azonnal bújjon ágyba a kis beteg.
Mit tegyünk megelőzésképpen?
Kanyaró ellen létezik védőoltás; kombinált oltás formájában adják, amely egyben a mumpsz és a rubeola ellen is védelmet nyújt, és össze-férhetősége igen jó. Ezzel az oltással megelőzhető a rettegett szövődmény, az ún. kanyaró encephalitis, az agy súlyos gyulladásának a kialakulása.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.