Kneipp lelkész terápiája gyermekek számára
Az enyhébb panaszok kezelésére és a szervezet erősítésére szolgáló egyik legjobban bevált stratégiát Sebastian Kneipp (1821 – 1897) fejlesztette ki hidroterápiájával. Joggal nevezik őt ezért a természetgyógyászat történetében „vízdoktornak” mert, noha terápiás koncepciójának része a fitoterapia, a táplálkozás- és mozgásterápia, valamint a rendterápia, mint a lélek és a test váltakozó összjátéka és ezáltal holisztikus felfogású, terápiás koncepciójának magját a vízterápiák alkotják.
Miután különböző vizes kezeléseket hajtott végre saját magán, rögzítette ezek szabályait. Egész életében azon fáradozott, hogy kiépítse ezt a terápiás formát. A hidroterápiával szív- és vérkeringési betegségeket, szervi bajokat, fertőzéses betegségeket kezelt, és a psziché stabilizálására, az ellazításhoz vagy aktivizáláshoz is alkalmazta. A gyerekkori betegségek kezelésére különböző Kneipp-féle vízterápiák kínálkoznak.
Hidroterápia: gyógyítás vízzel
A hidroterápia elve a víz által a bőrön keltett hőmérsékleti ingereken alapul. A meleg és a hideg víz különböző ingereket kelt, amelyekre a test különbözőképpen reagál. A Kneipp-terápia alapja az inger és az ingerreakció elve, ezen alapulnak vizes alkalmazásai is. A bőr hőmérséklet-érzékelőivel (orvosi szaknyelven thermoreceptorok) észleli a hőmérsékleti ingert.
Ezek az ingert jelentik az idegeknek, amelyek az információt továbbadják a gerincvelőnek és Így az agynak. A hőmérsékleti ingerek ott bizonyos hatásokat idéznek elő, pl. a szívverés, a vérnyomás és az ébrenlét módosulását, ezenkívül az izomtónus, tehát az izmok feszességének csökkenését is okozzák. A Kneipp-féle gyógymódban több mint 150 különböző vizes alkalmazás szerepel: lemosások, víztaposás, beöntések, fürdők, inhalációk és borogatások.
Testgöngyölések, borogatások és pakolások gyermekek számára
A testgöngyölések, borogatások és fürdők különösen a gyermekek esetében alkalmasak a panaszok enyhítésére és az ellenálló képesség erősítésére. A gyerekek szervezete ugyanis fogékonyabb a hőmérsékleti ingerek hatására, mint a felnőttek teste, és ezért nagyon jól reagál a meleg és hideg borogatásokra. De fontos, hogy a terápia szelíd legyen és összhangban maradjon a gyermek életkorával, hogy a szervezetet ne érjék túl erős ingerek, nehogy a hatás éppen az ellenkezőjére forduljon, és megterhelje a testet.
- A víz gyógyerejének külső alkalmazási módjai
- Sebastian Kneipp néhány vízgyógyászati módszere
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A legjobb, ha a testgöngyöléshez természetes anyagból, pl. pamutból, lenből és gyapjúból készült kendőket használunk. A mellkasi és a hasi borogatáshoz különösen alkalmasak a nagy fürdőlepedők. A körbetekerhető borogatás többnyire három rétegből áll: a belső kendőre, pl. egy pelenkára vagy lenvászon kendőre vigyük fel a hatóanyagot, pl. túrót vagy citromot, ezt a réteget fedjük le vagy magával a belső kendővel, vagy egy második kendővel, nehogy a hatóanyag közvetlenül érintkezzen a bőrrel; végezetül egy harmadik réteget, többnyire puha gyapjúkendőt tekerjünk köré, hogy megtartsa a meleget.
Borogatások kiegészítése
A testgöngyölések és borogatások a legkülönbözőbb gyermekkori betegségek és panaszok esetében segítenek. A testgöngyölés a gyerekeknél kb. 10 – 20 percig tart, és gyakrabban is ismételhető. A borogatás hatékonysága erősíthető pl. hagyma, túró, citrom, krumpli hozzáadásával, mert a hőmérsékleti ingereken kívül Így még gyógyító anyagok is jutnak a szervezetbe. A testgöngyölések csillapító és gyógyító hatása abban áll, hogy célzottan fejtik ki ingerlő hatásukat a szervezetre.
Már magától a melegtől és a hidegtől felpezsdül a vegetatív idegrendszer, az immunrendszer, az anyagcsere és a vérellátás. A testgöngyölések képesek a test ellenálló képességének a fokozására, lázcsökkentő hatásúak, csillapítják a gyulladásos folyamatokat (pl. a középfülgyulladás fájdalmait), és görcsoldó hatásúak (pl. köhögési rohamoknál vagy hasfájásnál). A testgöngyölések tehát jótékony hatásúak, de néha megerőltetők is lehetnek. A gyermeket a testgöngyölés után hagyni kell aludni vagy legalább is nyugalomban kell hagyni, hogy a szervezete optimálisan kibontakoztathassa öngyógyító erőit.
Bevált testgöngyölések akut panaszok esetén
Itt áttekintjük a testgöngyölések alkalmazását a gyermekek esetében gyakrabban fellépő akut panaszoknál.
Fülborogatás hagymával:
Ez a borogatás fülfájás esetén gyulladásgátló és fájdalomcsillapító hatású.
Kockázzunk fel apróra egy nyers hagymát, és tekerjük egy nagy zsebkendőbe. Helyezzük a gyermek fülére, rögzítsük sállal vagy homlokpánttal, majd helyezzünk erre egy gyermekeknek való meleg vizes palackot. Kb. 15-20 perc után vegyük le.
Hasi borogatás kamillával:
Ez a borogatás hasfájás, puffadás és émelygés esetén segít.
Hajtsunk össze többször egy frottírkendőt hosszában, mártsuk kamillateába, és helyezzük a gyermek hasára. Erre tegyünk egy gyapjúkendőt, és a fájós helyre még egy meleg vizes palackot. A borogatást kb. 15 percig hagyjuk rajta.
Lábszárgöngyölés láz esetén:
Az enyhe-mérsékelt láz (38,5 és 39 °C) lábszárborogatással kb. 0,5 – 1 °C-kal csökkenthető. A borogatáshoz két, hosszában többször összehajtott pamutkendőt mártsunk hűvös vízbe, amihez hozzáadhatunk egy-két evőkanál gyümölcsecetet vagy citromlét. Az egyik kendőt jól csavarjuk ki, és szorosan tekerjük az egyik alsó lábszár köré. A második kendőt a másik alsó lábszár köré göngyöljük. A borogatást kb. 20 perc után vegyük le, majd a lábakat frottírtörülközővel alaposan töröljük meg.
Mellkasgöngyölés citrommal:
A citromos borogatás jól bevált kezelés, ami különösen bronchitis és a hörgők asztmatikus panaszai esetén görcsoldó hatású, csillapítja a köhögést és megkönnyíti a légzést. Itassunk át egy vékony, nedves pamutkendőt (pelenkát) bőségesen citromlével (4-6 lédús citrommal), majd tekerjük a kendőt a gyermek mellkasa köré. Tekerjünk köré egy nagy pamuttörülközőt, valamint egy gyapjúkendőt, és legalább 15 percig hagyjuk a gyermeket így feküdni. Ezután vegyük le, és a gyermeket töröljük szárazra frottírtörülközővel.
Mellkasgöngyölés krumplival:
Ez a borogatás különösen alkalmas a köhögés enyhítésére és a hurut oldására. Három-négy hámozatlan krumplit tegyünk egy pamutpelenkába, hajtsuk össze, és nyomjuk szét a krumplit benne. Vigyázat! Gondosan ellenőrizzük a hőmérsékletét! A pelenkát helyezzük a gyermek mellkasára, és feszesen kössük át egy nagy törülközővel, valamint egy gyapjúkendővel. A krumpli sokáig megtartja a meleget; ha lehűlt, le lehet venni a borogatást.
Fitoterapia: Kneipp lelkész gyógynövényei
A természetgyógyász Sebastian Kneipp is ismerte a gyógyító növények erejét, és célzottan alkalmazta őket gyógyító szerként – gyakran más gyógymódok, pl. a táplálkozásterápia és a hidroterápia kiegészítéseképpen. De Kneipp plébános növényi terápiájához csak enyhe és mérsékelt hatású növényeket alkalmazott. Ezeket nagyon gyakran külsőleg alkalmazta, vízterápiával együtt, borogatás céljára.
Táplálkozásterápia: teljes értékű táplálkozás friss ételekkel
Kneipp lelkész egyszerű szabályokból alakította ki táplálkozástanát, amely a modern táplálkozástudomány felismeréseinek fényében is helyt áll. A bőséges friss gyümölcsön és zöldségen, gabona- és tejtermékeken alapuló, teljes értékű táplálkozás mellett szállt síkra.
A következő szabályok betartását javasolja:
- Napközben inkább sokszor egyenek keveset, mint háromszor nagyobb adagot.
- Takarékosan bánjanak a zsiradékkal és a cukorral.
- Kíméletesen bánjanak az élelmiszerekkel.
- Ügyeljenek a változatos, kiegyensúlyozott, vegyes étrendre.
- Ne diétázzanak, és ne tartsanak be szigorú étrendbeli korlátozásokat.
Mit fogyasszunk?
Kneipp lelkész táplálkozási szabályaihoz igazodva gyermekünk táplálásánál a következő ajánlásokat kellene megszívlelnünk: Jó, ha az ember tájékozódik az élelmiszerek eredetéről, és lehetőleg olyan gyümölcsöt és zöldséget vásárol, ami biológiai termesztésből származik.
Kövessük nagyanyáink szokásait, és mindig olyat tálaljunk, ami a mi vidékünkön abban az évszakban éppen terem. Tehát pl. ne tálaljunk fel télen fejes salátát vagy epret, hanem csak tavasz végén, paradicsomot és sárgarépát nyáron, kelkáposzta- és káposztaféléket pedig az ősz végén.
Fontoljuk meg, hogy az, amit a természet ősszel kínál nálunk, sokkal vitamindúsabb és gazdagabb flavonoidokban, mint a „paradicsomi gyümölcsök”. Így pl. egy kaliforniai narancs C-vitamintartalma lOOg-ban kb. 50 mg. Ezt az értéket minden káposzta- és kelkáposztaféle (a fodroskel, a kelbimbó, a póréhagyma) messze meghaladja. C-vitamin-tartalmuk legalább 100 mg, de meghaladhatja a 2000 mg-ot is 100 g-onként.
Készítsük el helyesen a gyümölcsöt és a zöldséget
Az a jó, ha az ételeket minél inkább nyersen fogyasztjuk, mert akkor maradnak meg a legjobban az értékes összetevők. De főzés és párolás közben is meg lehet ezeket őrizni: pl. a C-vitamin 65 – 85 °C-on való főzésnél lebomlik. Ha a zöldséget forró gőzbe vagy forró olajba (pl. a kínai wokba) tesszük, akkor a létfontosságú anyagok megmaradnak.
Egy másik fontos tipp, hogy a sárgarépát mindig kevés zsiradékkal (lehetőleg kiváló minőségű növényi olajban) készítsük el, mert csak akkor képes a szervezet az értékes A-vitamin hasznosítására. Ezenkívül az is fontos, hogy ne használjunk sütéshez olyan, jó minőségű növényi olajokat, mint a napraforgó- vagy a bogáncsolaj. A bennük lévő zsírsavak ugyanis magas hőmérsékleten mérgezővé válnak, és magas E-vitamin-tartalmuk is lebomlik. Erre a célra alkalmas a zsír vagy az olívaolaj, ami stabil zsírsavat tartalmaz, és ezért nem alkothat mérges vegyületeket.
Választékos étrendet alakítsunk ki
A táplálkozástudományban ezt úgy hívják, hogy „rotációs étrend”, ami azt jelenti, hogy egy hónapon keresztül minden nap más ételt kell feltálalni. Manapság az idő pénz, és ezért nagy a kísértés, hogy az ember készételekhez nyúljon vagy gyakran ismételje az ételeket. Főleg a gyermekek érdekében azonban időt kellene szánni a változatos ételek elkészítésére. Ha ugyanis egy gyermek immunrendszere gyakran találkozik azonos tápanyagokkal, akkor általában hajlamosabb a működési zavarokra.
- Adjunk a gyermeknek (főleg, ha sietnünk kell) lehetőleg sok hazai zöldség- és gyümölcslevet inni. Ezek is gazdagok másodlagos növényi hatóanyagokban, és ezzel sok értékes anyaghoz juttatják a gyermeket. Az almalével kapcsolatban azt tanácsoljuk, hogy csak szüretien levet érdemes venni, mert a benne lévő pektinek segítenek a szervezetnek, hogy megszabaduljon a mérgező anyagoktól.
- Készítsük elő a gyermek számára az ételt feldarabolva, hogy már csak harapnia kelljen: pl. vágjuk fel az almát darabokra, és vegyük ki a magházát. Ilyenkor a gyerekek szívesebben esznek belőle, és az étkezések között is szívesebben nassolnak „egészséges dolgokat” csokoládé és gumicukor helyett.
- Az evés legyen öröm, hiszen a gyermekek inkább esznek a szemükkel, mint a felnőttek. Ezért rendezzük el szépen a tányéron az ételeket, és csábítsuk a gyermekeket fantáziadús dekorációkkal és elrendezéssel az evésre.
Mozgásterápia: fitten és egészségesen testmozgással
Már Kneipp lelkész is aggódott amiatt, hogy az emberek nem kedvelik a mozgást és a szobában kuksolnak. Ez a félelme a ma felnövő gyermekek esetében különösen aktuális. A gyermekorvosok és az ortopéd szakorvosok azt panaszolják, hogy a gyerekek egyre kevesebbet mozognak, egyre több időt töltenek a televízió, számítógépes játékok és játékkonzolok előtt ahelyett, hogy a friss levegőn játszanának, másznának és tombolnának.
Ezért diagnosztizálnak az orvosok egyre több olyan egészségügyi problémát, amelyek a mozgáshiánnyal függnek össze, mint pl. a tartáshibák, a koordinációs problémák, a túlsúly, a viselkedési zavarok. A testmozgás, ezt Kneipp lelkész egészen pontosan tudta, kiegyensúlyozza a vegetatív idegrendszert, lendületbe hozza az anyagcserét és a vérkeringést, és erősíti a csontokat és az izmokat. Éppen a növésben lévő gyerekek egészséges fejlődéséhez lenne tehát szükség elegendő mozgásra. Kneipp lelkész nem teljesítménysportot javasol, hanem mérsékelt edzést és az olyan sportágakat, mint az úszás, kerékpározás vagy túrázás.
A gyerekek előtt ma a sportolási lehetőségek széles választéka nyitott, főleg a különböző sportegyesületekben. A legjobb, ha a gyermek kipróbálja, ami tetszik neki, de akkor azt a sportágat, legyen az tenisz, futball, hoki, úszás, balett vagy torna, rendszeresen végezze. A hétköznapokban is ügyelni kell arra, hogy a gyermek eleget mozogjon, főleg, ha az iskolából hazajön. A gyermeknek szüksége van arra, hogy a délelőtti hosszadalmas ülést az osztályteremben mozgással egyenlítse ki, hogy lazítson és új energiával töltődjön fel.
Rendterápia: a szellem és a lélek harmóniája
Mai hajszolt médiakorszakunkban nemcsak a felnőttek, hanem sok gyerek is elveszíti a belső egyensúly és a harmónia képességét. Ez többek között a lelki-szellemi problémák sokaságában, pl. hiperaktivitásban, agresszivitásban, koncentrációzavarokban, nyugtalanságban és idegességben fejeződik ki.
A Kneipp-féle kezelés egyik fontos pillére az ún. rendterápia, az alvás és ébrenlét, a feszültség és ellazulás, a teljesítmény és a pihenés természetes ritmusának a szabályozása. Az aktivitás és a passzivitás természet adta váltakozása a vegetatív idegrendszer irányítása alatt áll. Kneipp lelkész abból indult ki, hogy az ember ebbe a ritmusba beavatkozhat és alakíthatja – negatív és pozitív értelemben is.
A holisztikus szemléletű Kneipp-terápiában sok olyan technika és gyakorlat van, amelyek a ritmust újból normalizálják, az egyensúlyt helyreállítják, a test, a szellem és a lélek harmonikus összjátékáról gondoskodnak. Az ilyen technikákat már a gyerekek is eltanulhatják, pl. autogén tréninggel vagy más lazítógyakorlatokkal. Fontos, hogy a gyermek hétköznapjainak rendszerében az aktivitást a nyugalom és az ellazulás szakaszai váltsák és hogy a gyermek eleget aludjon.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.