Betegségek és megelőzésük

Köhögés okai és csillapítása gyerekeknél

Okai:

A gyermekek gyakran köhögnek. Gyakorta megfázás kapcsán jelentkezik a köhögés. A megfázás jellegzetesen lázzal, náthával és torokfájással kezdődik, majd átterjedhet a légutak alsóbb régióira is. A köhögés általában vírusos vagy bakteriális eredetű, előfordulhat azonban az is, hogy légutakba kerülő irritáns vagy idegentest okozza, ami a légcső és a hörgők érzékeny nyálkahártyáját irritálja, gyulladásba hozza s ezáltal a helyi ellenállást csökkenti.

Így jelentkeznek a panaszok:

A köhögés számos fajtája létezik. A leggyakoribb a száraz köhögés, ami elsősorban a megfázásos megbetegedések kezdeti fázisában jelentke­zik, és az a fajta köhögés, amelynek során a légutakban tekintélyes mennyiségű váladék képződik. Gyakran egyéb tünetek is kísérik, pl. légzés közben jelentkező fájdalom, mellkasi szúró vagy éppenséggel szorító érzés, torok- és fejfájás.

Mikor forduljunk orvoshoz gyermekünkkel ?

A köhögést kiváltó fertőzések általában teljességgel ártalmatlanok, a számos náthavírus egyike okozza. A panaszok rendszerint egy bő hét alatt elmúlnak és a gyermeket nem veszik le különösebben a lá­báról. Ha a köhögés mégis makacsnak bizonyul és/vagy szabályos rohamokban jelentkezik, akkor már komolyan kell vennünk. Ilyenkor komolyabb okok után kutat az orvos, ami lehet szamárköhögés vagy allergiás eredetű asthma bronchiale. Ha tehát gyermekünk 7-10 nap alatt sem lábal ki a köhögésből, sőt erősödnek a panaszai, forduljunk gyermekorvoshoz.

Így segíthetünk gyermekünknek:

  • Izlandi zuzmó: az izlandi zuzmó szopogató tabletta jótékony száraz köhögés esetén, amúgy az íze is igen kellemes, így a gyermekek sem utasítják vissza.
  • Édesköményméz: ez a jól bevált régi recept is hatékony köhögés el­len. Édesköménymézet patikákban, bioboltokban, drogériákban kap­hatunk. Válasszunk kedvünk szerinti gyógynövényteát és ízesítsük a mézzel, Így még hatékonyabban csillapítja majd a köhögést.
  • Makacs köhögés elleni gyógynövénytea: itassunk meg gyermekünk­kel ebből a teából naponta többször egy-egy csészényivel. A teát kortyolva fogyassza.

Így készül a tea: 20 g ánizstermést összekeverünk 25 g orvosiziliz-gyö­kérrel, 5 g mályvavirággal és 5 g árvácskával. Az 1 csapott evőkanálnyi teakeveréket egy csésze (150 ml) zubogva forró vízzel leöntjük és fedő alatt 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.

  • Vízitorma: ez a fűszeres ízű zöldségféle igen gazdag C- és E-vita­minban, továbbá karotinoidokban. Ezenkívül nagy mennyiségben tartalmaz mustárolajat, ami jól oldja a légutakban letapadt nyákot és megkönnyíti a légzést. Többször készítsünk hát gyermekünknek kisebb adag salátát belőle.
  • Hirtelen jelentkezik a köhögés, a gyermek torka kapar, meg van fázva és lázas; hideg hatására, valamint az éjszaka első felében rom­lik az állapota: Professional Medical (maszlagos nadragulya), négyórán­ként.
  • Lassan bontakozik ki a fertőzés, a köhögés eleinte száraz és mellkasi fájdalommal jár; a gyermek ingerült, szeretné, ha nyugton hagynák; mozgás és beszéd hatására romlik az állapota: Professional Medical (földitök), naponta háromszor.
  • A gyermek meg van fázva, köhögése száraz és sípoló, ég a torka, a hangja rekedt; szélsőségesség jellemzi abban, amilyen érzékenyen a hidegre reagál, amilyen félénk, illetve nyugtalan: Professional Medical (fehér arzén), naponta háromszor.
  • A gyermek köhögése nedves, hörgő jellegű, a köpet sűrű és a vá­ladék, melyet nehezen tud felköhögni sárga; hideg ingerek hatására erősödő, nedves levegő, gőz, meleg italok hatására enyhülő köhögés: Professional Medical (mészkénmáj), naponta kétszer.
  • Krumplis borogatás: a meleg krumpli csillapítja a köhögési ingert és megkönnyíti a váladék felköhögését.

Így alkalmazzuk: tiszta, héjában főtt krumplit hámozatlanul egy hosszában összehajtott törülközőre teszünk és összenyomunk. Ne legyen túl forró a krumplipép. Helyezzük a törülközőt a gyermek mellkasára, és fedjük le egy frottírtörülközővel vagy gyapjúkendővel. Körülbelül 20 percig hagyjuk fenn.

  • Diós-mogyorós-gyümölcsös-mézes csemege: a dióról, a mogyoróról, a fenyőmagról, valamint a datolyaszilváról Kínában azt tartják, hogy oldja a köhögést. A mézet is köhögéscsillapítóként tartják számon. Készítsünk hát gyermekünknek diós-mogyorós-gyümölcsös desszertet, és ízesítsük bátran mézzel.
  • Indiai gyógynövénytea: az ősi indiai Ájurvéda köhögés ellen bazsa­likom-, kálmosgyökér- és édesgyökérteát rendel.
  • Méz: az Ájurvéda tan szerint is valódi gyógyszer a méz. Igyon meg gyermekünk itt-ott egy csésze teát vagy egy pohár gyümölcsle­vet, amibe előzőleg mézet tettünk.

Csak röviden hevítsük azonban a mézet, hogy a benne található ér­tékes anyagok ne vesszenek kárba.

Mit tegyünk megelőzésképpen?

  • Gyermekünk mozogjon sokat a friss levegőn.
  • Télen ügyeljünk rá, hogy lakásunkat ne fűtsük túl, különben kiszárad a nyálkahártyánk és védtelenek leszünk a fertőzésekkel szemben. Alkalmazzunk légpárásítót, amivel a fűtött helyiség száraz levegőjét ellensúlyozhatjuk.
  • Mellőzzük a dohányzást a gyermek környezetében. A passzív do­hányzás erősen károsítja az érzékeny légutakat, és krónikus, száraz köhögés kialakulásához vezethet.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.