Pajzsmirigy betegségek
A pajzsmirigy a nyak elülső oldalán található, és a légcső felső végét veszi körül. A pajzsmirigy hormonja a szervezet sokféle anyagcserefolyamát szabályozza. Betegsége alapvetően kétféle lehet: túlműködés, illetve alulműködés. A pajzsmirigy két hormont termel: a T3, illetve a T4 nevű hormonokat, amelyek a hipofízisből kiválasztott szabályozóhormon hatására szabadulnak fel, és jutnak a véráramba. A pajzsmirigy betegségei gyakoriak, és többnyire fokozatosan alakulnak ki. Esetleg csak hosszú hónapok, évek múltán kerülnek felismerésre.
Hipotireózis
Ez a betegség a pajzsmirigy csökkent működése, amikor a T3 és T4 szintek alacsonyak, viszont a szabályozóhormon szintje állandóan magas.
Mi okozhatja a pajzsmirigy csökkent működését?
Sokféle oka lehet a pajzsmirigy csökkent működésének:
- Atrófiás autoimmun alulműködés – ez a leggyakoribb ok, amikor is a szervezet saját immunrendszere „támadja meg”, és károsítja a pajzsmirigyet.
- Hashimoto-kór – szintén autoimmun betegség, amikor antitestek hatására a pajzsmirigy megnagyobbodik, és érzékenyebb lesz.
- Jódhiány – hegyi területeken élő emberek közt gyakori jelenség; ha csekély az ételek vagy az ivóvíz jódtartalma, a pajzsmirigy megnagyobbodik, és golyva (strúma) alakul ki.
- Hipofízisbetegség – az alulműködő hipofízis nem termel elég szabályozóhormont, így a pajzsmirigy hormontermelése is csökken.
- Pajzsmirigyrák – ritkán fordul elő; ilyenkor a rákos daganat károsítja a pajzsmirigy funkcióját.
A pajzsmirigy szerkezete
A pajzsmirigy körülveszi a légcsövet, a négy mellékpajzsmirigy pedig a pajzsmirigy hátsó részében helyezkedik el.
Kezelési lehetőségek
A kezelés lényege a hormonpótlás, a T3 és T4 hormonok pótlása tiroxin-tartalmú tablettákkal történik. A helyes dózis megtalálása nagyon fontos, a tiroxint, mint hormonpótlást pedig élethosszig kell adagolni.
- Köhögés és köpettel járó köhögés okai
- Rekedtség okai
- A járás zavara: sántítás és ataxia
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Pajzsmirigy-funkciós tesztek
A pajzsmirigy működésének értékelésére vérképet kell készíteni, amelyből mérhető a pajzsmirigy T3 és T4 szintje, valamint a hipofízis szabályozó hormonszintje. Esetleg végeznek még izotópvizsgálatot, mégpedig az ún. radionukleid-letapogató vizsgálatot.
Tünetek és jelek az alulműködésre
A haj szárazzá, törékennyé válik, a pulzus lelassul, a nyak megduzzad. Ez csak néhány tünet, és az orvos csak akkor mondhatja ki a diagnózist, ha a vérképből beigazolódik a csökkent hormonszint.
Hipertireózis
A pajzsmirigy túlműködése is gyakori, és nőknél többször fordul elő, mint férfiaknál. Oka általában az ún. Graves-betegség, amikor a „támadó” antitestek miatt a pajzsmirigy több T3 és T4 hormont termel.
Ritkábban a pajzsmirigy jóindulatú adenómája vagy egyszerű megnagyobbodása termel több T3 és T4 hormont. Igen ritkán jóindulatú hipofízis-megnagyobbodás miatt nagyobb a szabályozóhormon-szint, és ennek következtében a pajzsmirigyhormon-szint is.
A kezelés lehetőségei
- Anti-tireoid szerekkel a pajzsmirigyhormon-elválasztás gátolható.
- A radioaktív jód csökkenti a termelődött hormonmennyiségeket (ez könnyen átcsaphat a betegség másik formájába – az alulműködésbe)!
- Műtéttel a pajzsmirigy egy része eltávolítható, de ezt általában csak akkor alkalmazzák, ha a gyógyszeres kezelés nem hozott eredményt, vagy túl sok a mellékhatása, vagy a betegnek nagy nyaki strúmája van.
Pajzsmirigyrák
Viszonylag ritka betegség, s kezelése sokszor sikeres. A terápiás lehetőségek közül a rák növekedési ütemétől és típusától függően választanak.
(Kép fent) A színes szövettani képen a pajzsmirigy rákos elváltozása látható, daganatsejtekkel. A gyorsan osztódó sejtek sejtmagvai rendellenesen nagyok (zöld színnel jelölve).
Golyva
A golyva változó hormonszintet okoz, tehát a T3 és T4 szintek lehetnek alacsonyak, normálisak vagy akár magasak is. Mindenképpen meg kell nézni a vérképben a hormonszinteket. Emellett (a bal oldali képen látható) ún. tűleszívásos fecskendő segítségével szövetmintát vesznek a pajzsmirigyből, annak eldöntésére, fennáll-e esetleg daganatos elváltozás. Ultrahangvizsgálatot is végeznek.
Sebészi úton eltávolítják a golyvát, amennyiben nagyméretű, csúnya, vagy esetleg akkor, ha akadályozza a légzés normális folyamatát.
Kezelési lehetőségek
A pajzsmirigyet – részben vagy egészben – műtéti úton távolítják el. A pajzsmirigy eltávolítás után igen jók az esélyek, de a betegnek hormonpótlásként élethosszig tiroxint kell szednie.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.