Betegségek és megelőzésük

Skarlát okai gyermekeknél, hogyan kezeljük?

Okai:

A skarlát erősen fertőző betegség, jellegzetes, gömb alakú baktériumok, a sztreptokokkuszok váltják ki. A csírák gennyes mandulagyulladást (anginát) okozhatnak. Igen gyorsan, cseppfertőzés útján terjed, főként óvodákban és iskolákban.

Így jelentkeznek a panaszok:

A skarlátos megbetegedés majdnem mindig hirtelen jelentkező, magas lázzal kezdődik. A nyaki nyirokcsomók megduzzadnak, a garat hátsó falán tűzvörös, „skarlátvörös” gyulladás jelentkezik. A mandulák megduzzadnak, sárgásfehér lepedék vagy gennyes tüszők jelennek meg rajtuk. A megbetegedett gyermek torokfájásra panaszkodik, nehezen nyel.

Az első napokban fehér lepedék fedi a nyelvet, később leválik a lepedék és a nyelv tűzvörössé válik. Már két-három nap elteltével jelentkezik a jellegzetes kiütés: először gombostűfejnyi pontok tűnnek fel, melyek később vörös folttá állnak össze. A combok belső oldalán különös intenzitással jelentkezik a kiütés, ami néhány nap elteltével elhalványul, és a bőr hámlással regenerálódik.

Mikor forduljunk orvoshoz gyermekünkkel?

A skarlátfertőzés ritkább esetekben szövődményekkel, pl. középfül­gyulladással, vesegyulladással, szívizomgyulladással, illetőleg a reumás láz esetén jelentkező reumás panaszokhoz hasonló tünetekkel járhat. Skarlát gyanúja esetén forduljunk orvoshoz.

Így segíthetünk gyermekünknek:

  • Kamillás-zsályás öblögetés: mindkét gyógynövény enyhíti a gyulla­dásos irritációt és csillapítja a garat fájdalmát. Lehetőleg óránként gargarizáljon gyermekünk kamillás-zsályás teával.
  • A betegség egészen hirtelen, magas lázzal kezdődik: a bőr és a nyál­kahártya igen száraz; a gyermek hallucinál a láztól; az erős zajokat és fényeket, valamint a rázkódást nagyon kellemetlennek találja: Professional Medical (maszlagos nadragulya), akut esetben 1 – 4 óránként, egyébként naponta kétszer.
  • A láz igen magas, a nyálkahártyák duzzadtak, szúró fájdalom je­lentkezik: a gyermek nagyon kívánja a hideget, nem esik jól neki sem a meleg, sem az érintés: Professional Medical (mézelő méh), akut esetben 1-4 óránként, egyébként naponta háromszor.
  • Jelentős mennyiségű genny képződik a mandulákon, a gyermeknek szájszaga van, fémes, édeskés ízt érez a szájában, erős nyálképződés mutatkozik; a gyermek nyughatatlan, kimerült, főként éjszaka jelentkeznek a panaszai: Professional Medical (higany), naponta háromszor.
  • A gyulladásos folyamat először inkább a jobb oldali mandulán je­lentkezik, majd átvándorol a bal oldalira, a nyelv duzzadt, repedezett; a gyermek meleg folyadékot kíván: Professional Medical (kapcsos korpafű), naponta háromszor.
  • A gyulladás először a torok bal oldalán jelentkezik, majd átván­dorol a jobb oldalra; a szúró fájdalom egészen a fülig terjed, reggel, érintésre, nyomásra és a torokszűkület hatására fokozódik: Professional Medical (vipera mérge), naponta háromszor.
  • Nyaki borogatás: ez a kezelés enyhíti a nyaki mirigyek duzzanatát. Így alkalmazzuk: egy pamutkendőt langymeleg vízbe merítünk, kicsavarjuk és a gyermek nyaka köré tekerjük. Egy nagyobb, hosszában összehajtott törülközőt, valamint egy gyapjúsálat köré tekerünk. Legalább 30 percig maradjon fenn a borogatás. Naponta többször ismételhetjük a kezelést.
  • Hűtőfürdő: segít levinni a lázat, és javítja a gyermek általános közér­zetét. Így alkalmazzuk: engedjünk a fürdőkádba kb. 34°C-os vizet, és ültessük bele a gyermeket jó 15 percre. Végezetül bújtassuk ágyba és takarjuk jól be a kis beteget.
  • Mentatea: az olyan, lázas megbetegedés esetén, mint a skarlát, fon­tos, hogy sokat igyon a gyermek. Kínában az anyagcsere serkentésének céljából és a gyulladásos melléktermékek szervezetből való kimosásara a mentateát fogyasztják.
  • Kurkumás gargarizáló oldat: az ősi indiai tanítás szerint két csipet kurkumát két csipet tengeri sóval elkeverünk egy pohár meleg víz­ben, majd ezzel a folyadékkal gargarizálunk.

Ez az oldat csökkenti a gyulladást és fékezi a kórokozók elterjedését. A skarlát kezeléséhez kapcsolódóan a láz és a mandulagyulladás cím­szavak alatt is olvashatunk.

Mit tegyünk megelőzésképpen?

  • Más gyermekbetegségekkel ellentétben az, hogy valaki átesett skar­látos megbetegedésen, még nem nyújt számára élete végéig immunitást a betegséggel szemben. Ha az óvodában vagy az iskolában tudomást szerzünk skarlátos megbetegedésről, gyermekünk lehetőség szerint igye­kezzen kerülni a beteg gyermekkel való mindennemű érintkezést.
  • Az erős immunrendszer hatékony védelmet nyújt a vírusos és bakteriális fertőzésekkel szemben. Erősítsük gyermekünk ellenállását azáltal, hogy sokat mozoghat a friss levegőn, tápláljuk egészségesen, és alakítsuk úgy a napirendjét, hogy elegendő ideje jusson az alvásra.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.