Vállövi krónikus ízületi gyulladás
A vállöv krónikus gyulladása a vállízület és azt körülvevő inak, szalagok idült gyulladása. Sok esetben nincs különösebb oka, de előfordulhat sérüléseket követően. Begyulladhat a váll akkor is, ha hosszabb ideig áll fenn mozgáskorlátozottság, például szélütés után.
A fájdalom hosszan fennmarad, és mozgatásra rosszabbodik. A váll mozgása nagymértékben beszűkül. Általában 40 éves kor felett fordul elő, és a nőket gyakrabban érinti, mint a férfiakat. Különös, hogy a betegség cukorbetegeknél is gyakoribb.
Tünetek és jelek
A fájdalom enyhébben kezdődik, de erősödik. A mozgás nehezebbé válik, és a beteg a fájdalmas oldalon nem tud feküdni. Idővel a fájdalom elmúlhat, de az ízületi kötöttség megmarad.
A váll gömbízülete sokirányú mozgást végez, éppen ezért sérülékeny. A vállat érő bármilyen sérülés kiválthatja ezt a szindrómát. Vállfájdalom esetén a vállat körülvevő ízület tokja összehúzódik, a mozgások pedig beszűkülnek. Egyre nehezebben kivitelezhetők a mozgások, és a fájdalom is erősödik, szinte függetlenül attól, mozgatjuk-e a vállunkat.
A kezelés módja
A kezelés célja a merevség feloldása, a mozgáskészség javítása. Gyógytorna, oszteopátiás vagy kiropraktor szakember (csontkovács) manipulációi segíthetnek. Nem szteroid gyulladásgátlók csökkentik a fájdalmat, és mérséklik a gyulladást. Közvetlenül a vállízületbe is adható injekció; a beadott kortikoszteroid gyorsan hat, és tartósan meg is szüntetheti a problémát.
Súlyosabb esetekben viszont az injekció csak átmeneti enyhülést nyújt, és további fizikoterápiás kezelés is szükséges. A begyulladt vállöv tünetei kb. 3 hónapon belül javulnak, bár az ízületi mozgáskorlátozottság tovább is fennmaradhat.
A begyulladt vall injekciózása
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.