Vírusfertőzések felismerése
Mindennapi fertőzéseink nagy része víruseredetű: a megfázástól, köhögéstől egészen a fertőzéses hasmenésig. A vírusfertőzés kezelése csak tüneti, vagyis kívülről segítjük a szervezet saját immunrendszerének védekezését. A kezelés fájdalomcsillapításból, kellő mennyiségű folyadék fogyasztásából és ágynyugalomból áll.
Egyes esetekben adható vírusellenes szer, de mindenképpen a szervezet immunrendszere „dolgozik”. A gyakoribb vírusfertőzések közé tartozik a fertőző betegségek közt számon tartott bárányhimlő és kanyaró is.
Bárányhimlő
A betegséget a Varicella zoster nevű vírus okozza. Cseppfertőzéssel terjed, vagy érintkezéssel, ha tehát valaki megérinti a bőrön levő hólyagokat. Általában gyermekkorban alakul ki, és élethosszig terjedő immunitás marad utána. Felnőttkorban sokkal veszélyesebb, ezért nagyon fontos, hogy a fertőzött gyermeket ne engedjük közösségbe. A terhesek is nagyon érzékenyek a fertőzésre, mivel magzatkárosító hatású, ezért fertőzés gyanúja esetén azonnal orvoshoz kell fordulni!
A betegség lefolyása: 2-3 hét a lappangástól a gyógyulásig. Általában lázzal, rossz közérzettel és fejfájással kezdődik. Testszerte megjelennek a vörös, hólyagos kiütések, még a szájüreg belsejében is. A kiütések hólyagosodnak, majd felszakadnak. A gyermeket az utolsó hólyag pörkösödéséig nem szabad közösségbe engedni!
Ritkán súlyosabb tüdőgyulladás vagy agyvelőgyulladás alakulhat ki szövődményként. Gyermekek számára nem szükséges különösebb kezelés, de 16 év felett vagy csökkent immunműködésű beteg esetén vírusellenes gyógyszereket kell adni.
- Lázas állapot bőrjelenségekkel (vörheny, rubeola, bárányhimlő)
- Bárányhimlő – Elkaphatom még egyszer?
- A bárányhimlőt hogyan kezeljük?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Övsömör
Az övsömört szintén a bárányhimlő vírusa okozza. A legtöbb, lezajlott bárányhimlő után a vírus lappang, a gerincvelői idegek mentén. Aktiválódásának okát nem ismerjük (esetleg az immunrendszer működését csökkentő fertőzés). Lényege a bőrön, az ideggyökök mentén megjelenő, fájdalmas és hólyagokkal járó fertőzés.
Rózsahimlő (rubeóla)
Gyermekekben enyhébb betegséget okoz (használják rá a háromnapos kanyaró kifejezést is). Felnőttekben súlyosabb megbetegedés alakulhat ki. Cseppfertőzés útján terjed; a rubeólavírus lappangási ideje 2-3 hét, ezután jelentkeznek a tünetek.
Tünetek:
- Láz;
- rossz közérzet;
- finom vörös kiütések az egész testen.
Gyermekekben ritkán okoz szövődményt, de védőoltásokkal nem ellátott terheseknél nagyon veszélyes lehet! A rubeóla ugyanis sokféle magzati károsodás, veleszületett rendellenesség oka lehet: szívzavarok, szürkehályog, elmaradás a mentális fejlődésben, süketség. E rendellenességek kezelésére – utólag – már semmilyen lehetőség nincsen, tehát létfontosságú a vakcináció megadása. Ma már kombinált védőoltás létezik a rubeóla, kanyaró és mumpsz ellen: MMR-oltás.
Pfeiffer-kór
Serdülő- és fiatal felnőttkorban nem ritka vírusfertőzés. Kórokozója az ún. Epstein-Barr-vírus. Cseppfertőzéssel és nyál útján terjed, ezért „csókolózó betegség” néven is emlegetik.
A megbetegedés a nyirokcsomók duzzanatával jár, láz, fejfájás és rossz közérzet kíséretében. A tünetek hetekkel a fertőzés után jelentkeznek, és néhány nap alatt fejlődnek ki. A már kialakult tünetek néhány hét alatt elmúlnak.
A Pfeiffer-féle mirigyláz kiütést és lép-megnagyobbodást is okozhat. Az étvágy romlik, a beteg fogyhat. Egyesek hónapokig levertnek, deprimáltnak érzik magukat. A diagnózis megerősítése vérvizsgálat alapján történik, a vírusellenes antitest kimutatásával.
A Pfeiffer-kór tünetei és jelei
- Nyirokcsomó-megnagyobbodás;
- fáradtság, levertség;
- fejfájás;
- láz;
- kiütés;
- torokfájás.
A Pfeiffer-kórnak nincs speciális kezelése, csak tüneti terápia alkalmazható, és ez általában elegendő is. Majdnem minden beteg nyom nélkül gyógyul, és az átélt fertőzés életre szóló védettséget nyújt. A hosszan tartó betegség a fiatalokat inkább idegileg viseli meg – a számukra hosszúnak tűnő tétlenség és rossz közérzet miatt.
Kanyaró
A kanyaró vírusa gyermekekben súlyos fertőzést okoz. 500-ból egy gyermek hal bele ebbe a betegségbe. A fejlett országokban ritkán fordul elő a védőoltások miatt, de az esetek száma akkor ismét megemelkedett, amikor a szülők nem adatták be a védőoltást (mondván, hogy maga a vakcina súlyosabb megbetegedést okozhat).
A vírus cseppfertőzés útján terjed, főleg a köhögés nyálcseppjeivel. Fertőzőképessége négy nappal a betegség kitörése előtt és két nappal a kiütések megjelenése után a legnagyobb. A kezdődő fázisban láz, rossz közérzet és köhögés jellemzi. A száj üregben vörös alapon ülő szürkésfehér, jellegzetes, ún. Koplik-foltok jelennek meg. A kiütések az arcon és a nyak oldalán kezdődnek, nem viszketnek, majd átterjednek a test többi részére.
Egészséges,jól fejlődő gyermekekben nem okoz szövődményeket, néhány súlyos szövődmény azonban előfordulhat: tüdőgyulladás, szívizomgyulladás, ritkábban agyvelőgyulladás. A kanyaróvírus önmagában nem magzatkárosító, de koraszülést és vetélést provokálhat. Speciális kezelése nincsen, védőoltás és a fertőzöttek kerülése viszont ajánlatos.
A kanyaró tünetei és jelei
- Hidegrázás, láz;
- fájdalmas vörös kiütés;
- rossz közérzet;
- köhögés;
- kötőhártya-gyulladás;
- tüsszögés.
MUMPSZ
Magyar nevén: járványos fültőmirigy-gyulladás. A védőoltások elterjedése óta ritkábban fordul elő. A vírus cseppfertőzéssel, köhögés, tüsszentés és közvetlen kontaktus útján terjed. Főleg az iskolás gyermekeket és fiatal felnőtteket érinti.
Korai tünetei a láz, rossz közérzet, fejfájás, és egyik vagy mindkét fültőmirigy fájdalmas gyulladása, amitől a beteg arca „hörcsögszerű” lesz. A tünetek 2-3 hét alatt elmúlnak. A mumpsz súlyos szövődményeket okozhat: agyvelőgyulladást, valamint a herék és mellékherék fájdalmas gyulladását; az utóbbi terméketlenséghez vezethet. A mumpszvírus a fültőmirigyek fájdalmas duzzanatát okozza; az arc, az orcák duzzadtak, pirosak lesznek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.