A cukor valódi ártalmai – Igyunk többet, együnk kevesebb cukrot!
Mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy a cukor egészségtelen, egyrészt azért, mert hizlal, másrészt pedig azért, mert rontja a fogakat. A túlzott mértékű cukorfogyasztás azonban sokkal komolyabb veszélyekkel is jár.
Szervezetünkben számos kémiai folyamat játszódik le
Ezek közül az egyik a glikolízis, melynek során a vérben levő cukor, vagyis a glükóz hozzátapad a fehérjékhez, és egy idő után akadályozza a fehérjemolekulák normális működését. Testünk valamennyi sejtje tartalmaz fehérjét: a hormonok, az enzimek, az immunsejtek, a tápanyagokat és más anyagokat (pl. koleszterint, oxigént, stb.) szállító molekulák. A glükózzal borított fehérjemolekulák viszont nem tudják hatékonyan teljesíteni feladatukat, illetve nem jutnak el rendeltetési helyükre.
Milyen egy cukorbeteg szervezete?
Kézenfekvő példa erre a cukorbetegségben szenvedők szervezete
Az inzulinhiány következtében a glükóz nem tud behatolni a sejtekbe, így a vérnek túlságosan megnő a cukortartalma. Ezt valahogyan csökkenteni kell, hiszen a magas vércukorszint következtében az artériák fala elveszti rugalmasságát, zavart szenved az idegrendszer működése, valamint a látási és a kiválasztási funkciók. Mindez pedig a glikolízis folyamatára vezethető vissza.
Természetesen a példa szélsőséges, hiszen a diabétesz súlyos betegség, mégis jól mutatja, milyen pusztítást végez a magas vércukorszint.
A túlzott mértékű cukorfogyasztás természetesen a bőrre is káros hatással van?
- Cukor helyett: mindent az édesítőszerekről
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- Fitt mindennapok, motiváció a testmozgáshoz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A kollagén bőrünk igen fontos alkotóeleme: szervezetünk fehérjéinek körülbelül 40%-át teszi ki. A kollagénállomány bármilyen jellegű sérülése – akár glikolízis, akár oxidáció miatt – ahhoz vezet, hogy bőrünk petyhüdt és ráncos lesz. Az ilyen változások a bőrsejtek tápanyagellátását is megzavarják: nem jut el hozzájuk a szükséges oxigén, és nem tudnak megszabadulni salakanyagaiktól sem.
Következésképpen működésük hatékonysága csökken, szerkezetük megváltozik. A cukor bőrre való káros hatása más módon is megnyilvánul, bár a kutatók egyelőre kevéssé értik e folyamat mikéntjét: az elégtelen cukorfeldolgozás aknéhoz vezethet.
Miért káros a túlzásba vitt cukor?
Számos további okunk van arra, hogy étrendünkből kiiktassuk a cukrot, valamint mindenféle finomított szénhidrátot: a finomlisztet és azokat a gabonaféléket, amelyeket szervezetünk glükózzá alakít át az emésztés során. Ha a szénhidrátbevitel meghaladja energiaszükségletünket, a szénhidrát szervezetünkben zsírrá alakul át.
A glükózból átalakított zsírok csökkentik a sejtek oxigénellátásának hatékonyságát, különösen a test felszínén (vagyis éppen a bőrön) elhelyezkedő sejtekét. Ráadásul a cukor megakadályozza a linolsavtartalékok felszabadulását, ez pedig hiányállapot kialakulásához vezethet.
A cukor és a finomított szénhidrátok fogyasztásával egyidejűleg nem viszünk be szervezetünkbe automatikusan olyan tápanyagokat, amelyek segíthetnék szervezetünket azok feldolgozásában. Ezért ilyenkor az emésztőrendszer saját tartalékaihoz fordul, és olyan tápanyagokat használ fel, amelyeket fontosabb célokra is tartalékolhatna.
Például a cukor megzavarja a szervezet C-vitamin-feldolgozását, így kevesebb jut belőle a kollagén- és elasztintermelésre, valamint az immunrendszer erősítésére. Sőt, a cukor és a tartósított ételek kiváló táptalajt biztosítanak tápcsatornánkban az élesztőgombák, valamint más, nemkívánatos élősködők számára; lassítják az emésztési folyamatot, végül pedig az egész szervezet működését – beleértve a bőrét is – rossz irányban befolyásolják.
A szomjúság felismerése
A kevés folyadék fogyasztása miatt fellépő kiszáradás súlyosan károsíthatja egészségünket: immunrendszerünk legyengül, sejtjeink kevésbé lesznek képesek regenerálódni és gyógyulni, emésztésünk, energiatermelésünk és étvágyunk szabályozása, valamint agyműködésünk is megváltozik, zavart szenvendnek.
Az életünk során többnyire hozzászokunk ahhoz, hogy figyelmen kívül hagyjuk a szomjúság jeleit: legtöbb kliensünk arról számol be, azért nem fogyaszt vizet, mert nem szomjas. Csak akkor fedezik fel, mitől fosztották meg magukat eddigi életük során, amikor elkezdik növelni a folyadékbevitelt.
Amikor étkezések közt ránk tör az éhség és a fáradtság, annak valójában nem az éhség és a fáradtság, hanem a szervezet vízhiánya, vagyis a szomjúság az oka. Ha nem biztosítjuk szervezetünk számára a szükséges vízmennyiséget, annak túlzott mértékű evés és egészségtelen nassolás lesz a következménye. Ily módon pedig cukorral és méreganyagokkal terheljük meg szervezetünket.
Ördögi kör alakul ki:
A sejtek nem jutnak elegendő oxigénhez és tápanyaghoz, működésük és tisztító funkcióik zavart szenvednek. A bőr mélyebb rétegeinek is szükségük van vízre, hogy biztosítsák a rugalmas és fiatalos arcbőrt. A bőr külső rétegei csupán kis mennyiségű vizet tárolnak, ez a csekély mennyiségű nedvesség azonban igen fontos, és a külvilággal való érintkezés során újra meg újra elvész.
Érdekes jelenség, hogy ha több vizet fogyasztunk, megakadályozhatjuk a vizesedés kialakulását!
A vizesedés hátterében számos tényező állhat. Ilyenek például a veseproblémák, az ételallergiák és a túlzott cukorbevitel, de a vízhiány is szerepelhet a kiváltó okok közt. Ha nem biztosítjuk szervezetünk számára a megfelelő vízbevitelt, fel kell élnie tartalékait.
Csak a tiszta víz segít szervezetünknek, más italok nem: a kávé és a tea olyan természetes vegyületeket tartalmaznak (pl. koffeint), amelyek megzavarják az energiatermelést, az emésztési és a méregtelenítési folyamatokat, és szervezetünk egyéb működési folyamatait is. Gyógyteából is csak olyat fogyasszunk, amely a növény leveléből vagy terméséből származik (pl. kamilla, gyermekláncfű). Mellőzzük az ízesített teákat, hiszen ezek adalékanyagokat is tartalmaznak.
Víztisztaság
Ügyeljünk a víz minőségére is: ha fémekkel (pl. ólommal) vagy vegyszerekkel szennyezett vizet fogyasztunk, ártunk szervezetünknek, és megzavarjuk működését. Sajnos a legtöbb helyen szennyezett a csapvíz, így helyesebb, ha ásványvizet fogyasztunk – már ha anyagi lehetőségeink engedik.
Ha nem, használjunk jó minőségű vízszűrő berendezést, amelyet rendszeresen cserélünk. Manapság egyre több cég szállít házhoz nagy tisztaságú ivóvizet vagy ásványvizet 20 literes ballonokban. Ily módon olcsóbban juthatunk jó minőségű vízhez, amelyet azután nem csak ivásra, hanem főzéshez is használhatunk.
Szerző: Langh Izabella
Gyakorló természetgyógyász vagyok. Táplálkozási és életmód specialista is vagyok, immár 12 éve próbálom az embereket egy egészségesebb életforma felé terelni, egyre több sikerrel.