Bőrápolás

A tiszta bőr étrendje: milyen ételeket fogyasszunk?

A méregtelenítési folyamatokat segítő ételek a következők:

Legfontosabb vitaminforrások:
Legfontosabb vitaminforrások:

Gyümölcsök:a leghatékonyabb méregtelenítő gyümölcsök közé tartozik a friss sárgabarack, az eper, az áfonyafajták, a szeder és más bogyós termések, a kantalup dinnye, a cit­rusfélék, a kivi, a papaya, az őszibarack, a mangó, a sárga- és a görögdinnye, valamint a piros szőlő. Banánt mértékkel fo­gyasszunk (naponta legfeljebb egyet). A kéthetes diéta során lehetőleg ne fogyasszunk aszalt gyümölcsöt.

Zöldségek: mindegyik ajánlott, de különösen az articsóka, a paprikafélék, a cékla, a kelbimbó, a brokkoli, a vöröská­poszta, a sárgarépa, a karfiol, a kígyóuborka, a kelkáposzta, a sütőtök, a spenót, az édesburgonya (batáta), a paradicsom és a vízitorma.

Mértékkel fogyasztandó az avokádó és a bur­gonya. Kiváló méregtelenítő hatású a csíráztatott mungó bab, a csicseriborsó, a lencse, az aduki bab (vagy adzuki bab) és a napraforgómag. Ez utóbbiak fogyasztásra készen kap­hatók a legtöbb bioboltban, valamint egyes szupermarketek­ben és zöldségkereskedőknél. A kéthetes tisztító kúra java­részét ezek az élelmiszerek tegyék ki.

Mértékkel fogyasztandó ételek

Ebbe a csoportba olyan ételek tartoznak, amelyek általában jó hatással vannak egészségünkre, de kis mértékben azért tartalmaznak méreganyagokat. Ezért a tisztítókúra ideje alatt fogyasztandó ételeinknek legföljebb egyharmadát tehetik ki.

  • Gabonafélék: barnarizs, kukorica, köles, quinoa.
  • Halak: lazac, makréla, szardínia, tonhal.
  • Húsfélék: ökológiai gazdálkodásból származó lebőrözött csirke, pulyka, továbbá vadhús.
  • Olajok: főzéshez használjunk extraszűz olívaolajat, önte­tekhez pedig hidegen sajtolt olajakat. A legjobb ilyenkor az ökológiai gazdálkodásból származó hidegen sajtolt lenolaj.
  • Magvak: naponta fogyasszunk el egy nagy marék nyers, nem sózott magkeveréket. Lehet benne dió, mandula, paradió, mogyoró, pekándió, tökmag, napraforgómag, szezámmag és lenmag is. Megőrölve gyümölcssalátára is szórhatjuk a ke­veréket.

etel-dio-nagy

Kerülendő ételek

Ebbe a csoportba tartoznak azok az ételek, amelyeket egyéb­ként mértékkel nyugodtan fogyaszthatunk. A kéthetes kúra alatt azonban a leghelyesebb kiiktatni ezeket étrendünkből, mert vagy túlságosan nehezen emészthetők, vagy nehéz méregteieníteni őket, esetleg enyhe bélirritációt okozhatnak.

Glutént tartalmazó gabonafélék: árpa, zab, rozs, búza (a tön-kölybúza és a kamut sem kivétel).

Húsfélék és terjtemékek: tej, valamennyi tejtermék, tojás, ökológiai gazdálkodásból származó vöröshúsok.

Tiltólista

A következő ételeket tilos fogyasztani a két hét során:

  • Vörös húsok: marhahús, disznóhús, birka
  • Finomított szénhidrátot tartalmazó ételek: fehérlisztből készült kenyér, tészta és rizs
  • Cukor: cukor és minden cukrot tartalmazó étel. Só: só és minden sót tartalmazó étel
  • Hidrogénezett és részben hidrogénezett zsírok: ez az eljárás főképp a margarin készítésekor használatos.
  • Alkohol, tea, kávé, üdítők: ide tartozik a kóla és mindenfé­le üdítő és szörp.
Kerüljük a zsíros ételeket!
Kerüljük a zsíros ételeket!

Egyéb méreganyagok: amennyire csak lehet, kerüljük a zsír­ban, illetve olajban sült ételeket, a növényvédő szerek ma­radványait tartalmazó ételeket, továbbá a gyógyszersze­dést; igyekezzünk olyan környezetben tartózkodni, ahol nem szívunk be kipufogógázt. Ezeket az anyagokat ugyanis mind­mind méregtelenítenie keli szervezetünknek.

Ajánlott ételek és italok:Mértékkel fogyasztandó:Kerülendő:
Esszenciális zsírsavak: naponta fogyasszunk el egy evőkanál hidegen sajtolt olajat, valamint együnk zsíros halat hetente három alkalommal.Vörös húsok: legföljebb hetente három alkalommal fogyasszunk belőle. Helyette inkább halat, ökológiai gazdálkodásból származó csirkét vagy vadhúst együnk.Olajban vagy zsírban süíf ételek: kerüljük fogyasztásukat. Inkább főzzük, gőzöljük, pároljuk, sütőben süssük vagy enyhén grillezzük ételeinket.
Rostban gazdag ételek: együnk sok teijes kiőrlésű gabonából készült ételt, nyers zöldséget, lencsét és babot.Gabonafélék: mérsékeljük a búzából, zabból, rozsból stb. készült ételek fogyasztá­sát. Egy, legföljebb két alkalommal együnk ilyesmit naponta.Zsíros ételek: ne fogyasszunk vajat, tejszínt, fagylaltot.
Bioéfelmiszerek: amennyire csak lehetőségeink engedik, fogyasszunk ökológiai gazdálkodásból származó élel­miszereket.Transzzssírok: ne fogyasszunk félkész és készételeket, mi­vel a legtöbb tartalmaz transzzsírokat.
Tejtermékek helyett: néha helyettesítsük a tejel és a sajtot szójatejjel, tofuval.Dohányzás: egyáltalán ne dohányozzunk.
Fehérjében gazdag zöldségek: együnk szóját, babot, lencsét és egyéb csíráztatott magvakat.
Joghurt: fogyasszunk alacsony zsírtartalmú, élőflórás natúr joghurtot, lehetőleg olyat, amelyik ökológiai gazdálkodásból származik.
Izabella Langh

Szerző: Langh Izabella

Gyakorló természetgyógyász vagyok. Táplálkozási és  életmód specialista is vagyok, immár 12 éve próbálom az embereket egy egészségesebb életforma felé terelni, egyre több sikerrel.