Megelőzhető-e a cukorbetegség? Ha időben odafigyelünk, akkor igen!
Mi az előzmény?
A cukorbetegség gyakorisága nő. Míg 1994-ben világszerte 110 millió diabéteszes beteget tartottak nyilván, és közülük 99,9 millió volt 2-es típusú cukorbeteg, 2010-re kerekítve 239 millió – s azon belül 215 millió 2-es típusú cukorbeteg -, 2030-ra 370 millió – és csaknem 340 millió 2-es típusú beteg – előfordulásával számolnak. E növekvő gyakoriság azt sejtetné, hogy a megelőzésre nem vagy csak csekély lehetőség nyílik.
Mi a metabolikus szindróma és hogy jön létre?
A 2-es típusú kórforma az esetek túlnyomó részében elhízás és nem megfelelő, mozgásszegény életmód talaján jön létre, ami felgyorsult érelmeszesedést eredményező és a keringési veszélyeztetettséget fokozó sajátos kórképet, úgynevezett metabolikus szindrómát okoz.
A túlsúly, az elhízás megelőzése, illetve a súlytöbblet megfelelő kezelése egyben azt is jelentheti, hogy a 2-es típusú cukorbetegség elkerülhetővé válik.
A különböző tudományos vizsgálatokban az életmódkezelés hatékonyságát csökkent cukortűrő-képesség (IGT) fennállása esetén 50-60%-osnak találták.
Számos gyógyszerről leírták, hogy alkalmazásuk kedvezően befolyásolhatja a szénhidrát-anyagcserét, egyikük sem haladta meg azonban az életmódkezelés hatékonyságát a cukorbetegség megelőzése tekintetében.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ismert az is, hogy a metabolikus szindróma összetevői közé tartozó magas vérnyomás, illetve zsíranyagcserezavar észlelésekor a szénhidrátanyagcsere-zavarok célzott szűrése ugyancsak nagy jelentőségű a diabétesz megelőzése szempontjából.
Ilyenkor ugyanis fény derülhet az addig fel nem ismert, enyhébb fokú glukózanyagcsere-zavarra, amelyből később – időben végzett beavatkozás híján – 2-es típusú cukorbetegség alakulhat ki.
Más a helyzet az 1-es típusú cukorbetegség esetében. E kórforma hátterében az inzulint termelő béta-sejtek nem minden tekintetben tisztázott eredetű pusztulása áll. Ez idáig egyetlen úgynevezett prevenciós-intervenciós tanulmány sem hozott átütő eredményt.
Bár ismerünk okokat, amelyek hozzájárulhatnak 1-es típusú cukorbetegség kialakulásához – pl. a hathónapos kor előtti tehéntejes táplálás, az ivóvíz nitráttartalmának emelkedése stb. -, s ezek elkerülése egyeseknél csökkentheti a veszélyeztetettséget, a megelőzés szélesebb körű lehetőségei ma még nem biztosítottak.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.