Cukorbetegség tanácsok

A sport nem csak egészségesen tart, hanem életkedvet is ad!

Nem kell hosszútávfutónák lennie vagy a Tour de France-ra benevezni, hogy ak­tívnak mondhassa magát. Összpontosítson azokra a sportágakra, illetve hobbik­ra, amelyeket szívesen csinál. Gyakorolja azokat minél többet, és hamarosan ész­reveszi, hogy jobb formában van, s a kedve is jobb lesz. A legszebb pedig az, ha már nem is érzi megerőltetőnek.

Ne tipródjon azon, milyen mozgásformát választ!

A szakértők szerint az aerob jellegű tevékenységek (például a gyaloglás vagy a kerékpározás) és az erősítés egyformán kedvező hatásúak a vércukorszintre, ezért azt válassza, ame­lyik a leginkább kedvére való. Az aerob tevékenységek során az izmok több ener­giát használnak fel, majd ennek pótlására a vérből glükózt vesznek fel, ezáltal csökkentve a vércukorszintet. Az erősítéstől megnő az izmok tömege, így egy­szerre több sejt vesz fel glükózt a vérből, ami szintén a vércukorszint csökkené­sét eredményezi.

Szórakoztató is lehet

Ha nem vágyik arra, hogy egy sportpályán lihegve kör­be-körbe fusson vagy a konditeremben nyögve emelgesse az óriási súlyokat, pró­bálja ki a vízi aerobikot, amelynek során régi slágerekre mozoghat, iratkozzon be egy tangótanfolyamra, csatlakozzon egy turistaklubhoz, vagy vállalja, hogy csoportokat kalauzol a közeli arborétumban.

Ne sajnálja a pénzt profi tanfolyamokra, foglalkozásokra vagy hétvégék­re!

Lehet, hogy meglepődik, amikor megtudja, mennyibe kerül egy háromnapos jógahétvége, de ha valamire nem szabad sajnálni a pénzt, az az egészsége. Ha szakembernek izet azért, hogy megmutassa, hogyan kell helyesen használni a kondigépet, lovagolni vagy hastáncot lejteni, gyorsabban sajátítja el az adott te­vékenységet, és jobban is élvezi majd. Ráadásul egy-két lecke költsége nem nagy ár azért, hogy megóvja magát a sérülésektől.

Aranyszabály: A sport életkedvet ad

Azok, akik hetente teniszeznek, naponta úsznak vagy minden adandó alkalmat kihasználva golfoznak, nem a testmozgás miatt tesznek így, hanem azért, mert élvezik. (Ez akkor is igaz, ha játék közben olykor mérgükben föld­höz vágják az ütőjüket.) Könnyen lehet, hogy amikor az ember kezdő egy sportban, nem találja nagyon szórakoztatónak. Ilyenkor türe­lemre van szükség. Egyébként pedig csakis olyan sportot vagy tevékenységet válasszon, amelyhez eleve kedvet érez vagy amelyet szó­rakoztatónak tart, mivel így nagyobb valószínű­séggel űzi kitartóan, s kevésbé gondol rá „kötelező” testmozgásként.

Jóga és tajcsi

Nem feltétlenül kell megizzadni ahhoz hogy élvezze a testmozgás előnyeit. A jóga és a tajcsi egyaránt nö­veli a hajlékonyságot és javítja az egyensúlyérzéket. A lassú mozdulatok és a kíméletes nyújtás nemcsak az izmoknak tesz jót, hanem a léleknek is – stresszcsökkentő hatásuk sok­szorosan bizonyított. Mivel a stresszes állapot vérnyomás­növelő hatású, a vércukorszintet pedig csökkentheti vagy -ez a gyakoribb – emelheti, a 45 perces foglalkozások hasz­nosabbak, mint gondolná.

Járjon társaságba!

A társaságkedvelő emberek mindig ké­szek új barátságokat kötni. Csatlakozzon hozzájuk és keres­sen olyan csoportos foglalatosságokat, mint a röplabdázás vagy a tekézés. A társas lét kulcsfontosságú a jó hangulat megőrzéséhez. Ki ne ismerné a régi mondást: a nevetés a legjobb orvosság. Ha jól érzi magát azok között, akikkel együtt edz, nagy eséllyel máskor is részt vesz a foglalkozásokon.

Keresse a vidám, aktív emberek társaságát!

Ha vannak olyan barátai, akik szeretnek túrázni vagy mondjuk kipróbálnák magukat az autóversenyzésben, könnyen lehet, hogy a szenvedélyük önre is átragad. A legtöbb sport sokkal él­vezetesebb, ha baráti társaságban űzik. Az Izlandi Egyetemen végzett tanulmány szerint azok a férfiak, akik együtt sportoltak az apjukkal, a fivéreikkel és a bará­taikkal (vagy akik fontosnak tartották életükben a testmozgást), nagyobb való­színűséggel voltak hajlandóak a mozgásra és jobb fizikai állapotban voltak, mint azok, akiknek családtagjai és barátai nem vettek részt a testmozgásban.

Váltogatott tevékenységek

A fallabda iránti lelkesedése óhatatlanul alább­hagy, ha minden áldott nap ezt játssza. Hagyja ki egy időre, és a változatosság kedvéért menjen el inkább a táncházba vagy kiránduljon egy jót. Ha pedig mondjuk a hegyi kerékpározás a kedvence, akkor a pedálozás helyett időnként ússzon egy jót a közeli uszodában.

Felkészülés

Legyen szó 5 kilométeres futóversenyről vagy hosszabb gyalogtú­ráról, jegyezze be jó előre az időpontot a naptárába, és készüljön fel rá. Hagy­jon elegendő időt arra, hogy fokozatosan növelhesse a megtett távolságot, amíg könnyedén teljesíteni nem tudja a kiírásnak megfelelő távot.

Szeret segíteni? Dolgoztassa meg az izmait!

Vállaljon kétkezi munkát egy olyan szervezetnél, amely a kevésbé szerencséseken segít. A Habitat nevű házépítő akció önkéntesei festési, anyagmozgatási vagy összeszerelési feladato­kat végeznek a szegényeknek készülő könnyűszerkezetű házak építésénél. Nem­csak a testének tesz majd jót, hanem a lelkének is, hiszen tudja, hogy segít.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.