Cukorbetegség tanácsok

Nem árt észnél lenni, ha cukorbetegen valamilyen sportot űz!

Nemigen fogadható el az a mentség, ha valaki a cukorbetegségére hivatkozva nem próbál meg valamilyen kedvére való testmozgást találni és gyakorolni. Való­jában ugyanis sokan voltak és vannak, akik ezzel a betegséggel hegyet másznak, hosszú túrákat tesznek, hivatásos tenisztornákat nyernek, és még hosszan sorolhatnánk a sportsikereket. Természetesen nem árt észnél lenni, ezért fogadja meg az alábbi tanácsokat!

Ülve is lehet tornázni

Ne engedje, hogy a rossz lába vagy az, hogy állva bi­zonytalannak érzi magát, megakadályozza a testedzésben. Szerezzen be olyan (kerekesszékeseknek készült) edzésprogram-kazettát, amely ülve is végezhető gya­korlatokat tartalmaz, ezek az aerob gyakorlatok mellett a felsőtest izmait is erősítik. Az ilyen videokazettáknak jó hasznát veheti az, aki csak most kezd tor­nászni, még akkor is, ha jól tudja használni a lábát. Sokan meglepődnek azon, hogy ülve is milyen alaposan megizzadnak. Az edzések akkor igazán élvezete­sek, ha a felvételen szereplő oktató szórakoztatóan ad elő, a gyakorlatokat kísérő zene pedig lelkesítő.

Figyelem: Nem szabad, hogy a test­mozgás fáj­dalmat, ki­merültséget vagy lég­szomjat okozzon.

A náthaszünet egyáltalán nem szégyen

Ha elkapta az éppen aktuális víru­sos „nyavalyát”, influenzás lett vagy egyszerűen csak megfázott, ne erőltesse a testmozgást. Pihenjen és gyógyuljon a megszokott módon, hogy új erőre kap­jon, s csak akkor folytassa az edzésprogramot, ha már teljesen láztalan, és úgy érzi, meggyógyult.

Kerülje a túlerőltetést!

Ha mozgás közben nehezen kap levegőt vagy rosszul érzi magát, lehet, hogy túlzásba vitte a dolgot. Ilyenkor végezzen „beszédpró­bát”: mondjon el hangosan egy teljes mondatot. Ha ez nem megy könnyedén, vegyen vissza a tempóból. Nem szabad megengedni, hogy a mozgás fájdalmat, rendkívüli kimerültséget vagy légszomjat okozzon.

Aranyszabály: Hallgasson a testére!

Mivel a cukorbetegeknél igen nagy a keringési betegségek kialakulásának veszélye, nagyon fontos, hogy testmozgás közben odafigyeljen teste visszajelzéseire. Azonnal hagyja abba a testgyakorlást, ha fájdalmat érez a mellkasá­ban, karjában vagy állkapcsában, ha émelygést érez, szédülés vagy ájulás környékezi (ezek a hipoglikémia jelei is lehetnek), szokatlanul erős légszomj esetén, vagy ha a szíve „össze­vissza” ver. Ezek a jelek mind szívproblémákra utalhatnak, és azonnali vizsgálatot tesznek szükségessé. A cukorbetegek esetében tehát nem érvényes az a mondás, hogy „fájdalom nélkül nincs siker”.

Ne nagyobbakat hanem szaporábban lépjen!

Amikor edzést tart, és az a kitűzött cél, hogy gyorsítson a tempón gyaloglás vagy futás közben, ezt semmi­képpen ne úgy érje el, hogy nagyobbakat lép, hanem úgy, hogy adott idő alatt több lépést tesz meg. Ez mindenképpen hatékonyabb, ráadásul az elnyújtott lé­pések könnyen sérülést okozhatnak a térdében, a lábszá­rában vagy a lábfején. Ez utóbbi különösen veszélyes, mert a cukorbetegek lába sokkal érzékenyebb.

Az a jó edzőcipő, amely már az első felhúzáskor kényel­mes

Ne akarja elhitetni magával, hogy majd kényelmesebb lesz, ha bejáratódik. A rosszul illeszkedő cipő véresre dör­zsölheti a lábfejet, ami veszélyes fertőzést okozhat. Függetle­nül attól, hogy teniszezéshez, gyalogláshoz, tekézéshez vagy más sporthoz vesz lábbelit, mindig a legjobb minőségűt vá­lassza, amelyet a pénztárcája megenged, és arra különösen figyeljen oda, hogy a cipő „lélegző,” azaz jól szellőző legyen. Ha a lábfején idegkárosodás miatt csökkent a fájdalomérzés, érdemes lehet szakember segítségét igénybe venni a cipő ki­választásához.

Viseljen puha, „lélegző” sportzoknit!

Bármiféle edzésbe kezd, húzzon tiszta, puha és vastag sportzoknit a lábára. A pamut-műszál keverék anyagúak a legjob­bak, mivel ezek elvezetik a lábtól a nedvességet. Ha ugyanis a lábfej bőre ned­ves marad, könnyebben keletkeznek rajta vízhólyagok.

Gondoskodjon arról, hogy az inzulinpumpa a helyén maradjon!

Ha test­mozgás közben is viseli az inzulinpumpát, a készülék körüli bőrfelületen hasz­náljon izzadásgátló szert vagy folyékony kötésragasztót. Ez segít meggátolni, hogy a verejték fellazítsa a pumpát rögzítő tapaszt, és az esetleg leessen. Takar­ja le az infúzió bemeneti helyét kis vattapamaccsal, permetezze az izzadásgátlót a környező bőrre, és hagyja megszáradni. Folyékony kötésragasztó spray a pa­tikákban kapható.

„Befagyott” a válla? Forduljon orvoshoz!

Eddig tisztázatlan okból a cukor­betegek különösen hajlamosak a „befagyott vállnak” nevezett rendellenességre. Válla mozgékonyságát a következő módon ellenőrizheti: feküdjön a hátára a padlón, a kinyújtott kar a test mellett a padlón nyugodjon. Emelje fel a kart, hátrafelé kört írva le, mintha háton úszna, és próbálja megérinteni a padlót a feje fölött. Ha sikerül néhány centiméternyire megközelítenie a kezével a pad­lót, akkor a kar mozgástartománya normális. Ha nem sikerül, forduljon orvos­hoz. Az időben elvégzett kezelés növeli az esélyt, hogy a válla teljesen meggyó­gyuljon.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.