A változás kora, a menopauza a cukorbeteg nőkben
Ahogyan a serdülőkor hormonális, testi és pszichés változásai, majd a biztonságos fogamzásgátlás, illetve gyermekvállalás a cukorbeteg nők sajátos problémakörébe tartozik, úgy oda sorolható a vérzés megszűnése körüli időszak, az ún. perímenopauza, majd az ezt követő életszakasz is.
Mi mindenre jó az ösztrogén?
A fogamzóképes korban, azaz a rendszeres havi vérzések idején a női szervezetben termelődő többlet női hormon (ösztrogén) jótékony védő hatású a koszorúér betegségekkel és a csontritkulással szemben. Ez a védelem a menopauzába lépve bizonyos értelemben megszűnik. A fejlett berendezkedésű társadalmakban a rendszeres havi vérzések elmúlása az 50. életév körül következik be, s az átlagos további élettartam még 25-40 év lehet. Ez azt jelenti, hogy a változás korát követő életszakasz évtizedekre tehető!
A menopauza bekövetkezése önmagában nem befolyásolja a szénhidrát-anyagcserét. Mégis, az alábbi élettani változásokról érdemes említést tennünk:
Az életkor előrehaladásával gyakoribb a súlygyarapodás, a fizikai aktivitás csökkenése, a stressztűrő képesség romlása és ezek a vércukorszintet, az inzulinhatás és/vagy -elválasztás befolyásolásával már emelhetik.
Mit okozhat?
Nőkben, a női nemi hormon- (az ösztrogén) és a sárgatesthormon- (a progeszteron) szint csökkenése, hányadosuknak ez utóbbi javára történő eltolódása, a kísérő súlygyarapodással együtt az inzulinhatást csökkenti és a metabolikus szindróma tünetcsoport kialakulását segíti elő.
Mégis, jelentőségük elsősorban az ötödik évtized után válik kifejezetté, ugyanis ebben az életszakaszban válik a nők e tekintetben fokozottabb veszélyeztetettsége nyilvánvalóvá.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.