Csökkentse a vércukorszintjét alvással!
A napközbeni feszültség csökkentésének egyik egészen egyszerű – de sokak által figyelmen kívül hagyott módja az, hogy éjszaka eleget alszik.
Az alvás hatása a vércukorszintre
Hát nem lenne nagyszerű, ha csak lefeküdne, és mire felkel, máris jobban tudná szabályozni a vércukorszintjét? Könnyen lehet, hogy ez lényegében bekövetkezik, ha eleget alszik. A legújabb kutatások szerint az alváshiány is hozzájárulhat az inzulinrezisztencia kialakulásához.
Ennek az, az egyik oka, hogy a rossz alvók körében gyakori az alvási apnoe, egy olyan rendellenesség, amely gátolja a normális légzést, és a cukorbetegséggel is kapcsolatban állhat. Vannak azonban arra vonatkozó bizonyítékok is, hogy maga az alvás is segíti a szervezetet a glükóz hatékonyabb felhasználásában.
Ön eleget alszik?
Valószínűleg nem. A magyar lakosságnak mintegy 50 százaléka küzd alvászavarral, illetve alváshiánnyal.
Úgy tűnik, olyan problémáról van szó, amelynek a megoldása nemcsak egyszerű, de kellemes is: több időt kell az ágyban töltenie. De az alvás tekintetében a minőség legalább olyan fontos, mint a mennyiség, és nem mindig könnyű olyankor elaludni, amikor az ember szeretne – főleg, ha valami miatt feszült.
Szerencsére, ha eddig követte a 10 százalékos programot, akkor már nagyon sok mindent tesz azért, hogy megfelelő időtartamú, mély alvásban legyen része: egészségesen táplálkozik, sokat mozog, és a stresszt is tudja kezelni. Ám ha mindezek ellenére szüksége van segítségre, próbálja ki az alábbi módszereket.
Íme a módszerek:
- Ne aludjon sokáig! A hétvégi nagy alvások kézenfekvő megoldásnak tűnhetnek a hét közbeni alváshiány pótlására, ám lehet, hogy többet ártanak, mint amennyit használnak, ugyanis kizökkentik a szervezetet megszokott ritmusából, ami megnehezítheti az éjszakai alvást. Ha szeretne többet aludni, feküdjön le korábban, és keljen fel a megszokott időben, majd ragaszkodjon ehhez a ritmushoz, így a biológiai órája gondoskodni tud arról, hogy esténként elálmosodjon.
- A hálószoba legyen az alvásé! Ne tegyen tévét a hálószobába, és az ágyban ne foglalkozzon számlákkal vagy egyéb iratokkal.
- Éjszaka nincs szükség szellemi energiákra. Az izgalmas könyvet már jóval a lefekvés ideje előtt tegye le, és ha csak lehetséges, ne bonyolódjon olyan beszélgetésekbe, amelyek vitához vezethetnek.
- Vesse papírra az aggodalmait! Ha éjszaka álmatlanul hánykolódik, mert aggasztó gondolatok gyötrik, lefekvés előtt szánjon egy fél órát arra, hogy összeírja a problémáit, és lejegyezze melléjük a lehetséges megoldásokat is. Ha úgy érzi, hogy sikerült megoldania akár egyet is, valószínűleg könnyebben fog elaludni.
- Ha nem tud elaludni, ne erőltesse! Amennyiben 30 perc után sem képes elaludni, keljen fel, máskülönben csak egyre frusztráltabb lesz. (Egy amerikai tanulmány önkéntes résztvevői, akiknek anyagi ösztönzést kínáltak a gyors elalvásért, hamarosan azt tapasztalták, hogy nehezebben tudnak elaludni, mint azok, akikre semmiféle nyomás nem nehezedett.) Maradjon félhomályban, vegyen elő egy unalmas könyvet, vagy nézzen valami egyhangú tévéműsort, amíg újra el nem álmosodik.
- Ha éjszaka felébred, maradjon az ágyban! Jobb esélye lesz az újbóli elalvásra, és a szervezete akkor is pihen, amikor nem alszik.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.