Cukorbetegség veszélyei a változókor után
A szív- és érrendszer megbetegedései a változás korát követően nőkben jóval gyakoribbak, mint az azonos korú férfiakban. Felmérések szerint ebben az életszakaszban pl. a koszorúér-betegség 3-3,5-szer, a magas vérnyomás 1,5-2-szer gyakoribb, mint férfiakban.
A nők veszélyeztetettebbek mint a férfiak?
Az oki tényezők között felmerül a nők kisebb termetéből adódóan rövidebb artériás érrendszere, a férfiakénál általában magasabb pulzusa. A változás kora után ehhez az érfal fokozott merevsége, az érelmeszesedés gyors ütemű kialakulása társul. Ez utóbbiakból adódóan a nők vérnyomása nemcsak magasabbá, hanem a férfiakéhoz képest jóval ingadozóbbá is válhat.
A magas vérnyomás megelőzésében, illetve a vérnyomás rendben tartásában szerepe lehet az étrend kalcium- és magnézium-tartalmának.
Hogyan előzhető meg a magas vérnyomás kialakulása változó korban?
Megfigyelések szerint a kívülről történő kalciumpótlás nemcsak a csontritkulás megelőzésében, hanem a vérnyomás stabilizálásában is közrejátszhat, ugyanígy a magnézium bevitele is. Vérnyomáscsökkentő vízhajtók alkalmazása nőkben gyakrabban okoz elektrolitzavart, mint férfiakban, ezért az e készítményeket szedőknél az ionháztartás, azaz a szérum nátrium- és kálium-tartalmának gyakoribb ellenőrzése tanácsolható.
Számos további vérnyomáscsökkentő hatású készítmény kedvezőtlen hatásai is gyakoribbak lehetnek nőbetegekben (pl. egyes készítmények szedését kísérő köhögés vagy a lábszárak ödémás duzzanata), e körülményekre a kezelés során figyelni érdemes.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Miben különböznek ezek a tünetek cukorbetegeknél?
Cukorbetegekben a felsoroltak azonos módon jelentkezhetnek. Az autonóm idegrendszer esetleges károsodása azonban további problémákat okozhat, pl. a kezelés során, hirtelen testhelyzet változásokat kísérő vérnyomás csökkenés, szédülés előfordulását, vagy a gyógyszerek változó felszívódásából eredő hatástartam-eltéréseket.
A kezelés megválasztása ezért mindig gondos mérlegelést igényel, panaszok jelentkezésekor a kezelőorvost haladéktalanul tájékoztatni kell.
Vérzsíreltérések speciális vonatkozásai cukorbetegségben
Bár a közfigyelem – nem utolsósorban a napi sajtó híradásainak köszönhetően – az utóbbi időben elsősorban a koleszterinszint kóros alakulására összpontosult, a zsíranyagcsere kóros eltérései ennél lényegesen összetettebbek.
A vérzsír-összetevők két meghatározó komponense a koleszterin és a triglicerid.
A koleszterin elnevezés csoportnév. A szteroid hormonok szerkezetével rokon felépítésű származékokat jelöl, amelyeken belül két összetevő kiemelt jelentőségű, az érelmeszesedés szempontjából védő hatású magas sűrűségű (angol elnevezéssel high density), valamint az ezzel ellentétes hatású, az érfalat károsító természetű alacsony sűrűségű (low density) frakció. (Mindkettő további alcsoportokra osztható, de ez munkánk szempontjából most figyelmen kívül hagyható.) A „védő koleszterin” jelölése angol nevéből eredően HDL-, az érelmeszesedést elősegítő frakcióé LDL-koleszterín.
Mit okozhat a triglicerid?
A triglicerideket más néven neutrális zsíroknak nevezik és ugyancsak érkárosító tulajdonságúak.
Az 1-es típusú cukorbetegséget – közel normális szénhidrát-anyagcsere mellett, elsődleges, genetikai hátterű zsíranyagcsere-zavar hiányában, közel normális tápláltsági állapot esetén – nem kísérik jellemző vérzsíreltérések. Az anyagcsere egyensúlyának felborulásakor azonban az egyik zsírösszetevő, az ún. trigliceridtartalom emelkedhet. (Az anyagcsere rendeződésekor értéke is normalizálódik.)
Mire kell figyelniük a 2-es típusú cukorbetegeknek?
A 2-es típusú cukorbetegséget a zsíranyagcsere összetevőinek kóros eltérése, az érelmeszesedést elősegítő zsírkomponensek, az LDL-koleszterin és a trigliceridtartalom felszaporodása kíséri. Egyidejűleg a HDL-koleszterin-tartalom csökken(het). Hasonló a helyzet a cukorbetegség e formáját megelőző állapotokban, elhízásban, metabolikus szindrómában és az inzulinhatás csökkenésével járó egyéb állapotokban is. A zsíranyagcsere fenti irányú megváltozása (diszlipidémia), vagy egyes komponenseinek fokozott jelenléte (hiperlipidémia) érelmeszesedés kialakulását segíti elő és fokozza a koszorúér-betegségek kockázatát.
Fontos a korai felismerés!
Frissen felfedezett 2-es típusú cukorbetegségben a magas vércukorérték és az ezzel összefüggésben kialakuló vérzsír-eltérések a szív- és érbetegségek folyamatos előrejelzői lehetnek mindkét nemben, de már a diagnózis felállításának pillanatában is kifejezettebben érvényesülnek a nők esetében.
Cukorbetegség esetén a nők keringési kockázata, szív- és érrendszeri betegségei aránytalanul nagyobbak a férfiakéhoz képest. A vérzsír-eltérések a cukorbeteg nők esetében a koszorúér-betegség előfordulásának lehetőségét akár háromszorosára is emelhetik.
Az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség keringési kockázata nem azonos!
Míg előbbi csak az érfal károsodását is jelző, állandósult mikroalbumin – vagy ennél is nagyobb mértékű vizeletfehérje-ürítés esetén képvisel jelentős keringési kockázatot, addig a 2-es típusú cukorbetegség minden formája, sőt már az enyhe cukoranyagcsere-zavar, a csökkent cukortűrő képesség, metabolikus szindróma, vagy önmagában a hasi típusú elhízás is nagy keringési kockázattal társuló állapotot jelent.
Ennek az a magyarázata, hogy az utóbb felsorolt elváltozásokat a szénhidrát- és zsíranyagcsere károsodása, a gyakran társuló magas vérnyomás mellett más keringési kockázati tényezők fokozott jelenléte – az alvadási viszonyok megváltozása, gyulladásos anyagok fel-szaporodása stb. – is kíséri. Érfalkárosító hatásuk egyidejűleg érvényesül, így a külön-külön kisebb mértékű hatásuk összegződik, felerősödik.
Mire kell figyelniük a nőknek az anyagcseréjükben?
Megfigyelések szerint nőkben, mind 1-es, mind 2-es típusú cukorbetegségben az anyagcsere felborulását fokozott mértékben követi az alvadást elősegítő egyes tényezők termelődése és a gyulladásos folyamatok felgyorsulása.
2-es típusú cukorbetegségben a fokozott keringési kockázattal járó más állapotokéval egyezően a terápiás célértékek alacsonyabbak a kisebb koszorúér-veszélyeztetettséggel járó betegségekéhez képest.
FOKOZOTT KOCKÁZAT | KÖZEPES KOCKÁZAT | |
---|---|---|
(pl. 2-es típusú cukorbetegség, fehérjeürítéssel járó 1 -es típusú cukor¬betegség) | (fehérjeürítéssel nem járó 1 -es típusú cukor-betegség) | |
Össz-koleszterin (mmol/l) | < 4,5 < 3,5* | < 5,0 |
LDL-koleszterin (mmol/l) | < 2,5 < 1,7* | < 3,0 |
HDL-koleszterin (mmol/l) | ffi > 1,1 nő > 1,3 | ffi > 1,0 nő > 1,1 |
Triglicerid (mmol/l) | < 1,7 | < 2,0 |
* igen nagy keringési kockázat (azaz már kialakult keringési betegség, illetve legalább két további keringési kockázati tényező fennállása) esetén követendő célérték
Táblázat magyarázata
A célértékeket a betegség felismerésétől kezdve a lehető legerélyesebb kezeléssel biztosítanunk kell és rendszeres ellenőrzésekkel megvalósulásukat hosszú távon is fenn kell tartanunk.
A kezelés részleteire ehelyütt nem térhetünk ki, megemlítjük azonban, hogy annak integráns része a megfelelő, zsírtartalmában és -összetételében meghatározott, kellő rostbevitelt is biztosító étrend, az életmódba épített, napi gyakoriságú fizikai aktivitás és az ezeket kiegészítő, folyamatos gyógyszeres kezelés. Az étrendi és életmódbeli előírások következetes megvalósítása nélkül aligha remélhető a kívánt kezelési célértékek hosszú távú fenntarthatósága!
Hogyan tudjuk megelőzni és kezelni az érbetegségeket?
Fentieken túl két további megállapítást is kell tennünk.
Az egyik, hogy a nők fokozott veszélyeztetettsége folytán esetükben a kezelés megfelelő intenzitása még nagyobb jelentőségű, s ennek integráns részét kell, hogy képezze a súlyfelesleg lehető legteljesebb csökkentése, valamint a megfelelő szénhidrátanyagcsere-kontroll is.
A másik, hogy 2-es típusú cukorbetegségben a vérzsírcsökkentő kezelés legalább olyan jelentőségű, mint a vércukorszint csökkentése (valamint a vérnyomás normális szinten, azaz < 130/80 Hgmm értéken tartása). Ez egyben azt is jelenti, hogy a vérzsírcsökkentő kezelés a 2-es típusú cukorbetegségnek szinte elválaszthatatlan, integráns része, amit egyes vélemények szerint a vérzsírértékek aktuális alakulásától függetlenül, minden esetben el kell kezdeni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.