Metabolikus szindróma és cukorbetegség
A metabolikus szindróma elnevezés olyan tünetegyüttest jelöl, amelyet a túlsúly, magas vérnyomás, kóros vérzsíreltérések és esetenként a szénhidrát-anyagcsere különböző mértékű károsodása jellemez, s amelyhez e tényezők révén, az alvadási viszonyok megváltozásával, gyulladásos tényezők felszaporodásával, a keringési kockázat fokozódása kísér.
A metabolikus szindróma alkotóelemei
- elhízás
- magas vérnyomás,
- kóros vérzsír-eltérések
- a szénhidrát-anyagcsere különböző mértékű károsodása
- véralvadási viszonyok megváltozása
- gyulladásos tényezők felszaporodása
Melyik korban vagyunk a legjobban kitéve ennek a betegségnek?
Előfordulása az életkor előrehaladtával folyamatosan emelkedik.
Jól ismert, hogy a cukoranyagcsere károsodása már a normális tápláltsági állapot felső határánál gyakoribb a normális tápláltságúak alsó határába tartozókéhoz képest.
Mit kell néznünk ahhoz, hogy tudjuk testtömegünk állapotát?
A tápláltság nemzetközileg ma legelfogadottabb mérőszáma az ún. testtömeg-index(angol elnevezéssel bodymass index, jelölése: BMI), amely a kg-ban kifejezett testsúly és a méterben megadott magasság négyzetének a hányadosa.
Normálisnak tekintjük a 20-25 kg/m2 közötti értéket.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A tünetcsoport léte és jelentősége hosszú időn keresztül szakmai viták középpontjában állt. Az volt a kérdés, hogy az összetevők együttes jelenléte nagyobb veszélyeztetettséget jelöl-e, mint külön-külön fennállásuk. Mára az álláspontok kikristályosodtak. Igazolódott, hogy a tünetcsoport egészében fokozott keringési kockázatot képvisel.
A világ adatai
A korábbiakhoz képest módosult a szindróma meghatározása is. A Nemzetközi Diabétesz Szövetség 2005-ös állásfoglalása szerint metabolikus szindróma áll fenn, centrális típusú elhízás (haskörfogat férfiaknál -kaukazoid = fehér rassz esetén – > 94, nőknél > 80cm) és
Az alább felsorolt tünetek közül legalább kettő egyidejű jelenléte esetén:
- szérum triglicerid-tartalom > 1,7 mmol/1, vagy emiatt folytatott kezelés,
- szérum HDL-koleszterin-tartalom férfiakban < 1,03, nőkben < 1,29 mmol/1, vagy emiatt folytatott kezelés
- emelkedett vérnyomás >. 130 / >_ 85 Hgmm, vagy emiatt folytatott kezelés,
- (éhomi) vércukorszint J> 5,6 mmol/1, illetve ismert 2-es típusú cukorbetegség
Megjegyzést érdemel, hogy a haskörfogat határértéke embercsoportonként (rasszonként) eltérő (a fenti adat az ún. európai – kaukazoid, fehér – embertípusra érvényes), valamint, hogy az éhomi vércukorszint határértéke eltér a cukorbetegség kórismézésében egyébként használt értéktől. Ez utóbbi okának részletezése meghaladja munkánk terjedelmi lehetőségeit.
BMI-értékek és a cukorbetegség kialakulása kockázatának valószínűsége
A testtömeg növekedésével párhuzamosan, exponenciális mértékben fokozódik a keringési kockázat is, > 25 kg/m2-es értéknél a < 22-es értékkel rendelkezőkéhez képest kétszeres, > 30 esetén pedig közel hatszoros.
BMI-értékek és a szív-érrendszeri betegségek kialakulási kockázatának valószínűsége: BMI = 20-25 normál érték, a kockázat egyszeres BMI > 25 kétszeres BMI > 30 hatszoros
Emelkedik az össz-halálozás kockázata is, > 40-es érték esetén több mint kétszeres a < 25-ös értékkel rendelkezőkéhez képest.
Mi okozhatja a metabolikus szindróma kialakulását?
A metabolikus szindróma kialakulása nőkben nem a változás korának sajátossága. Jóval korábban, minden életkorban előfordulhat. Megfigyelések szerint azonban a nők jelentős részének testsúlya a változás korát követően nő, s gyakoribb a felsorolt társult tünetek előfordulása is.
Az elhízás, magas vérnyomás és zsíranyagcsere-zavarok társulása, azaz a metabolikus tünetcsoport összetevőinek jelenléte 2-es típusú cukorbetegségben még nagyobb hangsúlyt kap. Az összetevők célzott keresése, szűrése, az eltérések azonnali, hatékony, célértékre történő kezelése meghatározó jelentőségű.
Hogyan kezelhető?
A tünetcsoport kezelése nem igényel sajátos terápiás beavatkozást, hanem az összetevők külön-külön szokásos, intenzív kezelését jelenti, amelyben nagy a szerepe a már többször is hangsúlyozott életmódkezelésnek.
Akárhonnan közelítjük is meg a kérdést, mindig ugyanoda kerülünk: az elhízás, metabolikus szindróma és a 2-es típusú cukorbetegség gyökere, kóreredete végső soron közös, és ennek megfelelően közös a hatékony kezelésük alapja is, amelynek a gyógyszeres kezelés fontos, de az életmódkezelés mellet csak egyik összetevője.
A nők szerepei
A társadalom legkisebb, egyben legszorosabb egysége a család. Életmódja, szokásai, közös programjai meghatározhatják a következő generációk egészségi állapotát és életkilátásait is. Mindebben a nő – meghatározó jelentőségű. Ő az elsősorban, aki összetartja ezt a kis közösséget és irányt mutat az életmód vonatkozásában. Ha ez az iránymutatás helyes és elfogadásra talál, közelebb kerülhetünk ahhoz a célhoz, hogy csökkentsük az elhízás, metabolikus tünetcsoport és velük összefüggésben, a 2-es típusú cukorbetegség gyakoriságát, de általánosságban, a megfelelő életmód kialakításával a keringési betegségek előfordulását is.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.