Tészta vagy fehérkenyér fogyasztása ajánlott?
Mi történik, ha fehér kenyeret eszünk?
A vércukorszint nemcsak hogy kétszer olyan magas értéken tetőzik, mint a tésztánál, hanem sokkal alacsonyabban van a mélypontja is. Az ereket a tetőpontokon éri károsodás azáltal, hogy érzéketlenebbé válnak az inzulinra, a mélypontok pedig fáradtságot, álmosságot és szénhidrátok vagy élénkítősze-rek iránti vágyat váltanak ki. Az inzulinkiválasztás is erőteljesen nő. A spagettihez képest négyszer annyi inzulin termelődik a kenyér elfogyasztása utáni első két órában! Ha valaki már inzulinrezisztens, akkor még ennél is több termelődik a kívánt eredmény – a vérglükózszint leszállítása – elérésének érdekében.
Figyelemre méltó, hogy a kenyér és a tészta ugyanolyan minőségű és mennyiségű liszt felhasználásával készül. Az egyetlen különbség tehát a feldolgozás módja. A kenyér akkor kel meg, ha az élesztőt cukorral táplálják, majd sütik egy ideig, ami az összetett cukrokat egyszerűbbekké alakítja. A tészta csupán búzából és némi tojásból áll. (A tojást is tartalmazó tészta glikémiás terhelése alacsonyabb, mivel a fehérje miatt a szénhidrátok lassabban szívódnak fel.) Nincs benne se élesztő, se cukor, és nem is főzik annyi ideig.
Egyértelmű, hogy ez a kis elkészítésbelí különbség okozza a vércukorválasz és az emiatt felszedett testsúly nagy különbségeit.
Ezért javaslom, hogy csak nagyon kevés kenyeret fogyasszunk, a tésztáról viszont nem kell lemondanunk!
Különösen, ha teljes kiőrlésű búzából, nem pedig finomlisztből készül. Vehetünk alacsony GL tésztát is.
Azt is fontos megemlíteni, hogyan fogyasztjuk az alacsony GL szénhidrátokat. Ajánlatos a szénhidrátokkal együtt valamennyi zsírt és fehérjét is megenni, mert ez még tovább csökkenti a glikémiás terhelésüket.
Rövidesen áttekintjük azokat a kombinációkat, amelyek a legjobban csökkentik a vércukorszintet. Egyelőre azonban maradjunk a glikémiás terhelési értékeknél, s fedezzük fel, melyik szénhidrátból szabad sokat enni, és melyiket jobb mellőzni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.