A fogyasztói tájékoztatás mint utópia? (Mesterséges adalékanyagok)
A felmérések szerint az amerikai polgár teljes bizalommal fogadja a nemzeti ellenőrző hatóság tájékoztatásait. Európában azonban az utóbbi időben egyre kevésbé tartják hitelesnek és megbízhatónak a szakmai körökből média útján érkező tudományos információkat.
A csernobili atomkatasztrófa, a belga dioxinügy és a brit kergemarhakór szomorú tanulságokat hordoz: a piaci és állami érdekek fontosabbak az emberi egészség védelménél. Az emberek bizalmát azonban igen hamar el lehet játszani a titkolózással, porhintéssel és kétértelmű beszédekkel.
Sajnos legtöbbször csak a legjelentősebb ügyek jutnak el a tömegkommunikációig, és csak sejtésünk lehet, hány szakmai és ipari tévedés megismerését zárták el eddig a nyilvánosság elől, sietősen a szőnyeg alá söpörve. Úgy tűnik, ezzel is együtt kell élnünk: hozzánk csak akkor jut el az információ, ha már lehetetlen megakadályozni, hogy kitudódjék.
Persze az előbbi gondolat túlzásnak tűnik, hiszen a magyar élelmiszertörvény előírja a megfelelő fogyasztói tájékoztatást. Ez azonban elsősorban a csomagolóanyagon fellelhető jelölésekre korlátozódik, nem pedig az ételek élettani hatásaira.
Felvetődik a kérdés:
Miért csak akkor értesülünk egy élelmiszer-alkotó (pl. tartósítószer, mesterséges édesítőszer) veszélyeiről, amikor már hónapok, esetleg évek óta fogyasztjuk? Elképzelhető, hogy a tudományos kísérletek és az orvosi tapasztalatok olyan újabb eredményeket fednek fel, amelyek fényében a korábbi engedély felülbírálásra szorul.
- Az E-számokról őszintén – Élelmiszereink árnyoldalai
- Az E-számok szövevényes rendszere
- Egészségtudat vagy profit? Élelmiszer-adalékanyagok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
De előfordulhat az is, hogy már az engedély kiadása után röviddel felmerül a károsító hatás gyanúja, mivel azonban az eredmények nem egyértelműek, így nem hozzák nyilvánosságra azokat. Elkezdődik az akták tologatása, s a hosszas és költséges szakmai konferenciák lezárásaként a „kedvezőtlen hatás nem bizonyítható” mondattal az adott dosszié bekerül az irattárba.
Mi rejtőzik valójában a kulisszák mögött?
A szakmai körök és a hatóságok nagyon félnek az egészségügyi területen meglehetősen hiányos tudással rendelkező, laikusnak tartott polgárok pánikkeltő magatartásától. Félnek a szenzációra éhes újságíróktól és a megrögzött egészségvédőktől, akik „bolhából elefántot” csinálnak, s „behangolják” a közvéleményt.
A pánikhangulattól való félelem azonban a másik végletbe sodorta a valós tudományos eredmények ismerőit. Számukra a nyilvánosság teljes kerülése, a felmerült veszélyek „további kutatásra bocsátása” (vagyis elhallgatása), és az esetleg kitudódott kockázatokkal kapcsolatos kételyek diplomatikus elsimítása maradt az egyetlen lehetőség.
A szakemberek szerint a belső információkat nem célszerű közreadni, mivel az átlagember félreértelmezi azokat, és így fölösleges aggodalmakat gerjeszt a környezetében. Tény, hogy ennek nagy az igazságtartalma, de mindez nem szolgálhat ürügyként a tények elhallgatására.
A szakmai körök ugyanis sok esetben a pánikkeltésre való hivatkozással nem teszik közzé a valós veszélyeket megerősítő hiteles eredményeket. A károsító hatások napfényre jutásával ugyanis a közvélemény jogos felháborodása és a felelősök megkeresése járna együtt, amelyet senki sem mer vállalni. így a fogyasztó számára marad a „boldog tudatlanság”.
Veszélyek ismertetésének hiánya
Az élelmiszer-adalékanyagok témakörére sajnos rendkívüli módon ráillik az iménti eszmefuttatás. A nyugati szakirodalmak egyre-másra újabb egészségügyi kockázatokról számolnak be, míg a hazai szakemberek az „aggodalomra semmi ok” elvet érvényesítik. Ez utóbbi valamelyest érthető is, hiszen gondoljuk csak el, mi történne, ha a szakma megalapozottnak ismerné el például az aszpartámról, szacharinról, nitritről, egyes színezékekről és tartósítószerekről szóló híradásokat.
Ez esetben a fogyasztói bizalmatlanság olyan kaotikus állapotot idézne elő, amely gyakorlatilag megbénítaná az élelmiszer-kereskedelmet. A káros hatásokról kiszivárgó hírek veszélyeztetik a kereslet-kínálat egyensúlyát, és beláthatatlan következményekkel járó eseményeket, lavinákat indíthatnak el.
Egyszerűen bele kell törődnünk, hogy az egymásrautaltságra épülő fogyasztói társadalom berendezkedése nem segíti a kiegyensúlyozott tájékoztatás megvalósulását. A tudományos világ egyik része óvni próbálja a fogyasztó egészségét, a másik része a társadalmat szétziláló pánikhangulat elkerülését tűzi ki célul, így fordulhat elő, hogy ellentmondásos hírek terjednek a különböző adalékanyagokról, noha léteznek tudományosan igazolt kutatási eredmények.
Végső megoldásként egyszer-egyszer lekerül a polcról a kérdéses alkotót tartalmazó termék, máskor visszakerül oda. A határozott állásfoglalás, az igazmondás és a megfelelő tájékoztatás azonban továbbra is utópia marad. Mert sohase felejtsük el: a világon mindenütt a nemzetgazdasági érdekek állnak az első helyen, minden más csak ez után következhet.
A környezetszennyezési eseteknél pontos koncepció van arra vonatkozóan, hány ember megbetegedése és halála után kell megtenni a szükséges lépéseket, hogyan kell diplomatikusan leszerelni az újságírókat, és miként kell tájékoztatni az érintett lakosságot, illetve a laikus közvéleményt.
Bizonyára az adalékanyagok és a táplálékkal az emberi szervezetbe kerülő szennyező és mérgező anyagok terén is léteznek ilyen – váratlan helyzetekben életbe lépő – előzetes koncepciók. De vajon hány ember megbetegedése szükséges ahhoz, hogy végre tájékoztatást kapjunk a veszélyekről? Vagy esetleg mi is a betegek között leszünk? Ezeket a kérdéseket csak a jövőben előforduló konkrét esetek válaszolhatják meg. A múlt tapasztalatai mindenesetre nem kecsegtetnek túl sok jóval.
A másik véglet: alaptalan vádak
Sokan úgy gondolják, minden adalékanyag ártalmatlan, és semmilyen egészségügyi kockázattal nem jár rendszeres, naponkénti bevitelük szervezetünkbe. Ez az egyik véglet. Mások minden adalékanyagtól kategorikusan elhatárolódnak, sőt jelentős részükkel kapcsolatban komoly egészségkárosító hatásokról beszélnek. Ez a másik véglet.
Az utóbbi években olyan „iratok” kerültek be a köztudatba, amelyek nagymértékben felelősek az élelmiszer-adalékanyagokkal kapcsolatos alaptalan rémhírek terjedéséért. Az említett iratokon ártalmatlannak, gyanúsnak, veszélyesnek, egészségkárosítónak és rákkeltőnek vélt adalékanyagok vannak felsorolva, sőt azokat a konkrét élelmiszer-ipari termékeket is megjelölik, amelyek fogyasztása különösen kockázatos. A forrásként feltüntetett klinikák többször és határozottan elzárkóztak ezektől az iratoktól, vagyis ilyen jellegű felsorolást soha, semmilyen formában nem jelentettek meg.
Az „ártalmatlan”, „gyanús”, „veszélyes”, „egészségkárosító” és „rákkeltő” csoportba osztott adalékanyagokat közzétevő lapok egyébként – a szakemberek szerint mintegy húsz éve keringenek Európában, időnként más-más forrásra hivatkozva.
Az ilyen iratokon található információknak nincs valós alapjuk. (Hazánkban az OÉTI szakembereit is állásfoglalásra késztette a tengernyi fogyasztói levél és telefon.) A korábbiakban leírtuk, hogy egy kémiai vegyület egyértelmű hatásai utólag nem bizonyíthatóak a kémia komplexitása, a számtalan egyéni adottság és a rengeteg egyéb kockázati tényező egyidejű jelenléte miatt.
Az egyértelmű állítások – ezen a területen – tehát eleve gyanút keltenek a kérdéssel foglalkozókban. A terjesztett iratokon az E-számok után szereplő élelmiszercsoportok, termékek megnevezése azt is sejteni engedi, hogy a háttérben nem csak egészségvédelmi törekvések húzódnak meg. Nem lehet tudni, mi rejlik a színfalak mögött: talán az élelmiszer-adalékokat gyártók egymás közötti etikátlan küzdelmébe pillanthatunk, és az ipari résztvevők egymás termékeit lejárató konkurenciaharcának lehetünk cselekvő részesei? Egyes szakemberek szerint ez a legvalószínűbb hipotézis.
Feltételezett hatások útvesztőjében
A fogyasztó részéről jogos elvárás, hogy egy olyan, káros hatásokat leíró felsorolás legyen a birtokában, amelynek segítségével ki tudja szűrni a kockázatos élelmiszereket a vásárláskor. Itt azonban még egyszer meg kell erősíteni: soha senki nem fog tudni olyan iratot készíteni, amelyben minden E-számmal jelzett kémiai anyag egyértelmű és bizonyított élettani hatásai részletesen fel vannak sorolva. Csak feltételezett hatások léteznek, azok is bizonyos környezeti terhelés és háttér mellett lépnek fel.
A hatás tehát gyakorlatilag csak kismértékben kutatható, és statisztikailag nagyrészt (tömeges méretekben) igazolhatatlan. A veszély bárkinél fennállhat, mégsem mondhatjuk egy anyagról, hogy mindenkire káros. Ez a sötétben tapogatózás eredményezi gyakran az ellentmondásokat, rémhíreket és a teljes tanácstalanságot.
A tömegméretekben terjedő hamis iratok történetének azonban két tanulsága is van. Egyrészt bizonyos emberek vagy csoportosulások nem riadnak vissza attól, hogy valótlan állításaikkal hatva a közgondolkodásra, saját malmukra hajtsák a vizet.
Másrészt a tények elhallgatásától szenvedő és a hivatalos tudomány iránti bizalmukat elvesztett fogyasztók tömegei kapva kapnak olyan kiadványok után, amelyek végre egyértelmű konkrétumokat írnak. A szomorú az, hogy emiatt az emberek kevéssé keresik a szenzációs hírek valóságtartalmát, legtöbbször feltétel nélkül elfogadják azokat. Sajnos könnyű kijátszani a tájékozatlanságunkat, és könnyű meglovagolni az információéhségünket. Mindenesetre akárkik is adták ki a megalapozatlan adatokat tartalmazó iratokat, jól ismernek bennünket.
Mindaz hibás tehát ebben az ügyben, aki gerjeszti a tanácstalanságot, kihasználja a tudatlanságot, és aki feltétel nélkül elfogad bármilyen információt. Ilyen értelemben – gyártótól a vásárlóig – szinte mindenkinek felelőssége van a fölösleges aggodalmak visszaszorításában.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.