Koponyasérülések következményei, agyrázkódás
A köznapi életben minden az arc- és agykoponyát érő bántalmat fejsérülésnek hívnak. Miközben a fejen számos, rendkívül fontos képlet van, aközben az agykoponyában helyet foglaló központi idegrendszer fontosságát feleslegesnek tűnik kiemelni.
Koponyasérülések következményei
A koponya elülső és hátsó részén létrejövő, banálisnak tűnő sérülések rendkívül komoly elváltozásokat takarhatnak. Az arckoponya lágyrész sérülései kozmetikai hátránnyal járhatnak különösen akkor, hogyha azok ellátása nem atraumatikus technikával történik. Az arckoponya-sérülések közül kiemelendők a szem körüli sérülések, amelyek banálisnak tűnő szemhéjsebzés spontán gyógyulása esetén is komoly szemrészáródási zavarokat okozhatnak.
Létrejöhet a felső- és alsó állcsont törése, és az orr csontos vázának törése is. Ezen törések fizikális vizsgálattal sokszor nehezen deríthetők ki, igazából a jó minőségű röntgenfelvétel tudja ezeket a sérüléseket kimutatni. A nyílt és fedett arckoponya-sérülések és – törések diagnózisa után az esetek döntő többségében műtéti töréskezelés a választandó megoldás.
Fontos a helyes és korai felismerés!
Komoly problémát jelenthet a hajas fejbőrre lokalizálódó, az agykoponyát érintő sérülés. A banális fejsebek korrekt diagnosztikájához hozzátartozik a minden esetben elvégzendő koponyaröntgen.
Számtalan esetben találkoztunk egy-két centiméteres fejseb mögött meghúzódó, a boltozat csontjainak benyomódással járó törésével, ez annál is inkább veszélyes, mert számos esetben tapasztaljuk, hogy a bekövetkezett fejseb nem szakszerű (pl. kapoccsal történő) ellátása során a sebet nem tárják fel és nem győződnek meg a sebalapon megbúvó, úgynevezett impressziós (benyomódásos) törés tényéről.
A koponyát ért sérülések nem minden esetben járnak látható sebzéssel. A koponyaűrben helyet foglaló központi idegrendszer védettsége ellenére rendkívül sérülékeny.
Mik lehetnek az agyrázkódás tünetei?
A tompa erőbehatásra létrejövő legenyhébb agysérülés az agyrázkódás, az úgynevezett commotio cerebri. Jellemzője a rövid, vagy hosszabb ideig tartó eszméletlenség és rendszerint a sérülés történéseire való emlékezetkihagyás. Tulajdonképpen ez a sérülésforma az agy átmeneti működési zavarát jelenti, mely – ha nem társul hozzá koponyaűri vérzés – magától gyógyul.
Nem kis számban fordul elő, hogy az első vizsgálat agyrázkódást diagnosztizál és a kötelező két-három napos megfigyelés során a tiszta tudatú betegnél zavartság lép fel, a környéki idegrendszer részéről értékelhető kiesési tüneteket találunk. Ez mindenképpen a koponyaűrön belüli, a balesettel összefüggésbe hozható úgynevezett térszűkítő folyamatra utalhat.
Fontos a megfigyelés
Külön kiemelendő az a kórkép, ahol a sérülés körüli időre való emlékezetkiesést követően a páciens tiszta tudatúvá válik, és órák vagy napon múlva ismét tudatromlás következik be, ami koponyaűri vérzésre utal. Ezt CT-vizsgálattal kell megerősíteni vagy kizárni, s megléte esetén sürgős koponyaműtét végzendő.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.