Fekélybetegség és gyomorhurut természetes kezelése
A gyomor és a nyombél fekélyeit peptikus fekélyként tartjuk számon, a megjelenés helyét tekintve beszélhetünk gyomor- és nyombélfekélyről. A kiújuló, súlyos gyomortáji panaszokért általában ezek felelősek, bár többnyire gyulladás előzi meg őket, vagyis a legtöbb esetben vannak figyelmeztető jelek. A peptikus fekély oka gyakrabban a rossz evési és ivási szokásokkal ötvözött stressz és szorongás.
Tünetek
A túlzott mértékben termelődő gyomorsav a gyomor és a nyombél falát védő nyálkahártya apró egyenetlenségein áthatolva támad, és fájdalmas lyukakat mar bele. A gyomorfekély általában fájdalmasabb és érzékenyebb, mint a nyombélfekély. Az előbbi nagyjából tenyérnyi területen okoz fájdalmat, és általában evés után érezhető. A nyombélfekély okozta fájdalom ellenben nem igazán kötődik az étkezéshez, és inkább ujjnyi helyen fáj.
Figyelmeztetés!
Naturopátia: gyógyétrend és gyógytáplálkozás
A sikeres kezeléshez mélyreható étrendi és életvezetési változtatásokra van szükség, beleértve a böjtöt is. Igaz, hogy ezt olykor nehéz betartani, de ezzel már egymagában is orvosolhatjuk a bajt. Teljesen fel kell hagynunk a tea, a kávé, az alkoholtartalmú italok és a fűszeres ételek fogyasztásával éppúgy, mint a dohányzással.
Sohase szedjünk aszpirint vagy más szalicilsav-származékot, mert ingerlik a gyomornyálkahártyát. Együnk barna rizst, kölest, hajdinát, rozst, tönkölybúzát és tejsavót, és igyunk frissen préselt gyümölcsleveket vagy nyers burgonya, sárgarépa, zeller és káposzta levét, illetve banánlevet. A testmozgás segít, a stresszoldás pedig elengedhetetlen.
Gyógynövény-terápia
Gyomorhurutra minden reggel és este együnk egy teáskanálnyi orbáncfűolajat, az Aloe Vera kivonata pedig a fekélyre hoz enyhülést. Igyuk naponta háromszor Aloe Vera kivonatát – egy pohár meleg vízbe tegyünk egy evőkanálnyit. Az édesgyökér és a fekete áfonya naponta megivott leve is hatásos, akárcsak a fehér mályvából, korianderből és citromfűből készített gyógyteák.
Relaxáció és mozgásterápia
A gyomor- és a nyombélfekély kialakulásában meghatározó szerepet játszik a stressz. Segítenek a progresszív izomlazító gyakorlatok, amelyeket vizualizáció, biofeedback és meditáció követ. A cukorral teli édességek lehet, nagyon finomak, tápérték szempontjából azonban haszontalanok, ráadásul károsíthatják az emésztőrendszert, és mértéktelen fogyasztásuk túlsúlyra vezet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.