Lelki fájdalmak: Stressz
Tünetek
- Verejtékezés, zsibbadás, gyors és felületes légzés, szapora pulzus vagy generalizált szorongás a környezetben zajló események – pozitív vagy negatív – változásaira.
- Testi betegség vagy fájdalom, mely ezekre a változásokra adott válaszként alakul ki.
Mit tegyünk?
Miután az orvos kizárt minden lehetséges szervi okot a fájdalom hátterében, próbáljunk nem összpontosítani rá. Vizsgálatok kimutatták, hogy azok, akik elterelték a figyelmüket munkával, családdal, a szociális élettel és egyéb tevékenységgel, nagyobb eséllyel gyógyultak meg.
Kezelés
A pszichogén fájdalom diagnosztizálása során az orvosok vizsgálatokat végeznek, hogy minden szervi okot kizárjanak a betegség hátterében. Aztán utánanéznek, milyen pszichológiai tényezők okozhatják a tüneteket. Ennek során a páciens egyre inkább megbízik az orvos-beteg kapcsolatban, és így könnyebben elfogadja, hogy fájdalmának pszichológiai magyarázata lehet. A legjobb az esély a gyógyulásra, ha a beteg elfogadja a diagnózist és a támogató pszichoterápiát.
Megelőzés
Nincs ismert mód a pszichogén fájdalom megelőzésére.
Alternatív terápiák
- Művészetterápiák: Számos mentális egészségkutató javasolja a betegének, hogy pszichológiai problémáit rajzolással, festéssel, tánccal vagy színjátszással fejezze ki. Ezek a művészetterápiák mind a beteget, mind a terapeutát segítik, hogy betekintést nyerjenek, mi okoz gondot a betegnek.
- Hipnózis: Az orvosi hipnózis során a betegek megtanulnak a fájdalmukra összpontosítani, és megtanulják annak intenzitását befolyásolni. Ezt a mindennapi élet során hasznosíthatják. A biofeedback tréning, mely megtanít a testi funkciók kontrollálására, szintén segíthet.
Veszélyeztetett csoportok
Mindenki tapasztal valamilyen fokú stresszt, mint a szervezet fiziológiai válaszát a változásokra. Ha életünk során komoly vagy túl sok stresszt kiváltó tényező (stressz) ér, könnyen lehet, hogy ennek következtében megbetegszünk.
Kialakulása
Bármilyen változás az életünkben okozhat stresszt. A változás lehet fizikális, például szélsőséges hőmérséklet vagy hangos zaj, és lehet érzelmi, például a munkánk elvesztése vagy egy új kapcsolat kezdete. Bár többnyire azt gondoljuk, hogy stresszt kizárólag negatív hatások válthatnak ki, valójában az olyan események, mint a házasság, a munkahelyi előléptetés, szintén előidézhetik.
- Tényleg beteggé tehet a stressz?
- Ginszeng és a stresszoldás
- Szorongáscsökkentők
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az okokat figyelmen kívül hagyva, a stressz az érzelmek olyan automatikus változásait hívja elő, amit energiarobbanásnak foghatunk fel. A változásokra adott válaszokat „támadás vagy védekezés” reakciónak nevezzük, mert már őseinkben kialakult, akik hajdanán nap mint nap szembenéztek a veszéllyel a gyűjtögetés és a vadászat során, és ilyenkor vagy szembeszálltak vele, vagy elmenekültek. Természetesen a mi életünkben nincsenek ilyen veszélyek, de a testünk a bevésődött kód szerint reagál. Így egy fa mögött rejtőző tigris helyett a szervezetünk olyan problémákkal küzd meg, mint a forgalmi dugó, a munkahelyi számonkérés, és az aggódás a számlák miatt.
A stressz típusától függetlenül a szervezet a következőképpen reagálhat:
- A mellékvesekéregből adrenalin és egyéb stresszhormonok szabadulnak fel, amelyek a szervezetet felkészítik a veszélyre.
- A légzés szaporává és felületesebbé válik, hogy a szervezet több oxigénhez jusson.
- A májból glükóz szabadul fel, hogy több energiát biztosítson.
- A szív szaporábban ver, a vérnyomás emelkedik, hogy az oxigén és a tápanyagok gyorsabban keringjenek a szervezetben.
- Az agy és az izmok vérbősége fokozódik, míg ezzel egy időben az emésztőrendszeré csökken.
- Fokozódik a verejtékezés, hogy a szervezet több kalóriát égethessen el anélkül, hogy a testhőmérséklet emelkedne.
Figyelem!
Amikor a stresszt kiváltó tényezők megszűnnek, a szervezet alapállapotba tér vissza (homeosztázis). Ha azonban a stressz krónikussá válik – ez sokunknál fordul elő -, a szervezet készenléti állapotban marad. Ennek káros következményei közé tartozik a koleszterinszint-emelkedés, a magas vérnyomás, az érkárosodás, a romló mentális funkciók és a meggyengült immunrendszer.
A koffein, ami igen gyakran használt serkentő, fokozhatja a stressz hatását. Amennyiben napi három-négy csésze kávénál vagy más koffeintartalmú italnál többet fogyasztunk, próbáljunk áttérni a koffeinmentes változatra. Észre fogjuk venni, hogy stresszreakcióink drámaian megváltoznak.
Mit tegyünk?
A vizsgálatok szerint azok az emberek, akik jól meg tudnak küzdeni a stresszel, kevésbé betegszenek meg.
Íme néhány tanács, mely segíthet a stressz ellen:
- Tegyünk egy frissítő sétát, lehetőleg csöndes és kellemes környezetben.
- Rangsoroljuk a dolgokat. A fontos és nélkülözhetetlen dolgokat végezzük csak el, hogy ne legyünk túlterheltek.
- Írjunk listát az elvégzendő napi feladatokról fontossági sorrendben. Pipáljuk ki, amit elvégeztünk, hogy így elégedettséget érezhessünk.
- Szakítsunk pár percet pihenésre a különböző feladatok között.
- Próbáljunk nem aggodalmaskodni, ha valamit nem sikerült elvégeznünk, inkább tervezzük meg a következő napot.
- Hagyjunk több időt a feladatokra vagy az utazásra egy-egy fontos találkozó előtt, így elkerülhetjük azt a szorongást és a stresszt, amit a forgalmi dugó vagy más közbejövő esemény okoz.
- Tegyük megnyugtatóvá környezetünket. A zajok, az agresszív színek, a túl éles fény, a rendetlenség mind stresszt idézhet elő, még ha úgy gondoljuk is, hogy hozzá tudunk szokni.
- Mindennap különítsünk el időt a pihenésre. Olvassunk, hallgassunk zenét, vegyünk egy forró fürdőt aromaolajokkal, és mozogjunk rendszeresen.
Kezelés
Miután az orvos kizárja a stressz tüneteit előidézhető szervi okokat, a kezelést legtöbbször nyugtató, szorongáscsökkentő gyógyszereléssel kezdi. A benzo-diazepineket – lorazepam, diazepam-ot gyakran írják fel. A legmegfelelőbb kezelés azonban a stressz hatásának mérséklése mindennapi életünkben, különböző stresszcsökkentő technikák révén.
A poszttraumás stressz gyötrelme
A poszttraumás stressz szindrómában szenvedő emberek hallucinációkat élnek át, újraélik a megtörtént eseményeket, vagy álmaikban tér vissza a megrázó élmény. A megtörtént esemény újraélése bekövetkezhet szag, látvány, hang, vagy bármilyen más külső hatására, amely a megtörténtekre emlékeztet.
Bármely korban jelentkezhet, de gyakoribb az igen fiatal vagy az igen idős korosztályban. Az áldozatoknál gyakran jelentkeznek dühkitörések, alvászavarok, összpontosítási nehézségek, memóriazavarok, eltávolodás a barátoktól vagy a szeretett személytől, majd szenvedés a magánytól.
A kezelés gyakran magába foglalja az antidepresszáns és szorongáscsökkentő gyógyszerek adását. A rövid távú kognitív pszichoterápia és/vagy a csoportterápia szintén segíthet. A fiatal pácienseknél gyakran alkalmaznak művészet- vagy dráma-terápiát, melyekben azokat a félelmeiket, amelyeket nem tudnak szavakba foglalni, művészeti eszközökkel fejezhetik ki.
Megelőzés
Egy vizsgálat a stresszt jól toleráló emberekben négy közös faktort talált. Ezek a következő képességek voltak:
- A nehézségeket kihívásnak tekintették, amelyeknek inkább elébe mentek, mintsem megfutamodtak tőlük.
- Határozott egyéni céljaik voltak.
- Rendszeresen mozogtak, vagy a pihenés más formáit gyakorolták.
- Fenntartottak valamilyen támaszt.
Alternatív terápiák
Többféle alternatív módszer létezik a stressz távol tartására, köztük az aromaterápia és a masszázs, a meditáció, az irányított imagináció, az önhipnózis, a jóga, a taj csi és más mozgásterápiák, a különböző gyógynövényteák alkalmazása. Próbáljuk ki, hogy nekünk melyik használ leginkább.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.