Meditáció – hogyan működik?
Amikor elménk nyugalmi állapotban van, nagyobb kapacitással tudja gyógyítani önmagát, akárcsak testünk. A meditáció elménk lecsendesítésének egyik leghatékonyabb módszere. Ez nem egyszerűen azt jelenti, hogy nem gondolunk semmire, vagy hogy álmodozunk.
Meditációs technikák
Sokféle meditációs technika létezik, egy részük vallási keretek között zajlik. A leghíresebb ilyen technika talán a transzcendentális meditáció. Ám nem kell lótuszülésbe merevednünk, vagy csukott szemmel, összegabalyodott lábakkal ülnünk ahhoz, hogy a kívánt hatást elérjük. A mindenféle rituálé nélküli, mégis hatékony nyugati típusú meditációs technikára jó példa az autogén tréning.
A meditációban a megtisztulásra és az elme összpontosítására használt „szent hang”, az om szanszkrit nyelvű ábrázolása. A meditáció évszázadokon át a Kelet művészete volt. Sok Buddha ábrázoláson felismerhetjük valamelyik meditációs pózt (nem feltétlenül a klasszikus lótuszülést).
A meditáció jótékony hatása egyre ismertebb
Amellett, hogy erősíti az immunrendszert – csökkenti a stresszt, s a béke és nyugalom érzetét kelti a meditálóban, amelyet sokan terápiás értékeitől függetlenül is nagyon hasznosnak találnak. Hollandiában kevesebb betegbiztosítást fizetnek azok, akik transzcendentális meditációval foglalkoznak, mert e technika bizonyítottan csökkenti a magas vérnyomás valószínűségét, s ezáltal felvértez a szíves érrendszeri betegségek kialakulásával szemben.
Meditálni bárki tud, bár pontos elsajátításához kell némi gyakorlat, ezért jobb, ha először egy gyakorlott meditálótól sajátítjuk el az alapokat. A cél az, hogy ellazítsuk a testet, majd ugyanezt megpróbáljuk elménkkel is. Kezdetben nem biztos, hogy könnyen megy majd, de gyakorlással egyre ügyesebben alkalmazhatjuk a technikát.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.