Miképp és miért érzünk fájdalmat?
Annak részleteit, hogy miképp és miért érzünk fájdalmat, és hogy mi történik ilyenkor testünkben, nem túlságosan régóta ismerjük. Az egyik legfontosabb áttörés e téren 1965-ben történt, amikor Ronald Melzack amerikai pszichológus és Patrick Wall brit orvos kidolgozta az úgynevezett kapuelméletet.
Előzőleg a fájdalom jóval misztikusabb dolog volt
Noha rengeteg tudományos kutatást végeztek e téren, valójában senki sem tudta, hogyan működik ez az érzet. A fájdalom nem volt mérhető, és annyira mást jelentett különböző időben különböző embereknek, hogy a kezelés sikere többnyire inkább a szerencsének, mint a sötétben tapogatózó orvos döntésének volt köszönhető.
Idegek és receptorok
Annyi bizonyos volt, hogy az idegek és az idegvégződések idegi receptorai szerepet játszanak a fájdalom kialakulásában, jóllehet maga a fájdalom nem érzékelés (mint a tapintás, az ízlelés, a szaglás, a látás és a hallás). S noha a fájdalmat az idegek a gerincvelőn keresztül az agyba továbbítják, mégis inkább tetszik érzetnek, mint érzékelésnek.
Ha például akkorát ütünk kalapáccsal a hüvelykujjunkra, hogy a bőr, a csont és a szövetek is sérülnek, akkor a hüvelykujjból kiinduló idegi receptorok üzenetet küldenek az agyba, s ez a másodperc töredéke alatt oda is ér. Az agytól pedig azt a parancsot kapjuk, hogy dobjuk el a kalapácsot, és kapjuk a szánkba sérült ujjunkat, sőt a legtöbb esetben még ugrálásra, kiabálásra és szitkozódásra is jut időnk egyszerre. Az is megesik, hogy ha legközelebb ugyanaz a dolog történik velünk, egész másképpen reagálunk rá.
Ez a bámulatos eseménysorozat mechanikai szinten zajlik egy úgynevezett kapcsolóállomáson vagy kapun keresztül, amely a gerincvelőben található, nem messze attól a ponttól, ahol az a koponyához csatlakozik. Ez a kapu ellenőrzi az agyba érkező és onnan kimenő üzeneteket. Az agy nemcsak azzal reagál a fájdalom jeleire, hogy cselekvésre készteti a testet, hanem bizonyos vegyületeket (hormonokat) is a véráramba bocsát, főképp endorfint és enkefalint.
- Az arc fájdalma
- Több végtagra terjedő fájdalmak (ideg, izom, ízület, reuma és köszvény)
- Az alsó végtag fájdalmai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az endorfinok és az enkefalinok a szervezet természetes fájdalomcsillapítói; boldogsághormonoknak is szokták nevezni őket. E vegyületek részlegesen (néha teljesen) elzárják a fájdalom haladási útvonalát, így az üzenet nem jut el az agyba. A fájdalomérzet mértéke attól függ, mennyi endorfint és enkefalint termel a szervezet: ha sokat, akkor általában kisebb fájdalmat érzünk, míg kevesebb hormon jelenléte nagyobb fájdalmat jelent.
Eltérő fájdalom
A döntő kérdés tehát az, hogy mennyi fájdalom jut át a kapun. Ugyanaz a mértékű sérülés más-más emberben eltérő fájdalomérzetet kelt, attól függően, hogy mennyi „fájdalomüzenet” érkezik az agyba. A pozitív érzések, mint a szeretet vagy a meghittség, boldogsághormonok termelődését indítják el az agyban, és ez fordítva is igaz: a boldogsághormonok szeretetet és melegségérzetet ébresztenek bennünk. Melzack és Wall kulcsfontosságú felfedezése az volt, hogy a kellemes érzetek gyorsabban jutnak el az agyba, mint a kellemetlenek.
Azért lehetséges ez, mert a kétféle érzés különböző haladási útvonalon (csatornán) utazik: a kellemes érzések „szélesebb” sávban haladnak, mint a kellemetlenek, azaz gyorsabban jutnak előre. Más szóval a kellemes érzés azért tudja csökkenteni a fájdalmat, mert előbb halad át a kapun, és részlegesen eltorlaszolja. Ez az információ a fájdalom csillapításában is előrelépést hozott. Kihívás volt ez a hagyományos módszerekkel szemben is, ugyanis 1965 előtt a fájdalom csillapítására mindössze egyetlen kezelés létezett: a gyógyszer.
A gyógyszerek mindmáig megmaradtak a hagyományos fájdalomcsillapítási módszernek, különösen súlyos idült betegségek esetén, ugyanakkor a kapuelmélettel újabb lehetőségek tárultak elénk: gyengédebb, biztonságosabb és gyakran hatékonyabb megközelítési módok, mint az erőteljes, nemritkán veszélyes mellékhatásokkal járó szintetikus gyógyszerek. Teret kaptak az úgynevezett természetes gyógymódok is, amelyeken ez a cikk is alapul.
A természetes terápiák és a fájdalom
Az elmúlt évtizedek kutatásai alátámasztották, hogy mentális és emocionális állapotunk hatással van arra, mennyire érzünk fájdalmat. Ha depressziósok vagyunk, vagy ha „várjuk” a fájdalmat, szélesebbre tárul a fájdalom kapuja, míg a pozitív gondolkodás és cselekvés hatására bezárul. Ha tehát szomorúak vagyunk, jobban fogjuk érezni a fájdalmat, mint akkor, ha jól érezzük magunkat.
A kapu gyógyszerekkel is bezárható – ez a hagyományos gyógyszeres kezelés alapja a fájdalom csillapításában. Csakhogy a gyógyszerek nem gyógyítanak, és többnyire a fájdalmat sem szüntetik meg teljesen. Emellett csökkentik a szervezetnek azt a képességét, hogy válaszoljon a fájdalomra, hiszen gyengítik az endorfin- és az enkefalin termelődést, és gyakran okoznak függőséget.
Ez azt jelenti, hogy a betegek, különösen az idült fájdalomban szenvedők, nemcsak magához a fájdalomhoz szoknak hozzá, hanem a gyógyszerek kellemetlen mellékhatásaihoz is (gyengeség, szédülés stb.). Általában annyira lefoglalja őket fájdalmuk, hogy ez határozza meg életüket.
Az eredmény pedig egyértelműen tragikus:
Egyre lejjebb csúsznak a „fájdalom – gyógyszer – több fájdalom – több gyógyszer” örvényében. Ahelyett, hogy jobban éreznék magukat, állapotuk és közérzetük reménytelenül romlik. Ám nem szükségképp kellene így lennie, hiszen léteznek a problémára gyengédebb, biztonságosabb megoldások. Ezeket nevezik természetes gyógymódoknak. (Az „alternatív”, „kiegészítő” vagy „holisztikus” jelzők ugyanezt az alapgondolatot takarják.)
Természetes fájdalomcsillapítás
A fájdalomcsillapítás területén különösen jól alkalmazhatók a természetes gyógymódok. A pozitív gondolkodás mellett a testgyakorlás és az elmélyült relaxáció ugyancsak alkalmas a fájdalomkapu bezárására. Ez a három elem együttesen található meg olyan klasszikus, test és lélek harmóniáján alapuló technikákban, mint a jóga, a tajcsi vagy a meditáció, valamint olyan újabb keletű technikákban, mint a vizualizáció és a biofeedback.
Terápiák
A fájdalom csillapítására legalább két tucat természetes megközelítési módot ismerünk. Idetartozik az akupunktúra, az akupresszúra, a hidroterápia, az aromaterápia, a masszázs, a reflexológia, a hipnózisterápia, a gyógynövény-terápia, a homeopátia, a pszichoterápia és a lelki tanácsadás, a hang- és színterápia, a különböző kreatív művészeti terápiák és a holisztikus szemléletű gyógyítás. Ezekben a megközelítésekben az a közös, hogy a megszokott gyógyszeres kezelésekkel szemben igyekeznek együttműködni a testtel, a lélekkel és az elmével.
Noha a legtöbb felsorolt gyógymód hatékonyságáról szóló kutatások még gyerekcipőben járnak, a könyvünkben ismertetett valamennyi módszer bizonyítottan csökkenti vagy enyhíti, sőt némely esetben meg is szünteti a fájdalmat. Ha követjük az útmutatásokat, biztonságosan alkalmazhatjuk az ismertetett terápiákat. Van azonban néhány alapszabály, amelyet elővigyázatosságból be kell tartanunk, mielőtt bármelyik terápiát alkalmazni kezdenénk.
3 alapszabály terápiák elkezdése előtt
Először is ne feledjük, hogy a fájdalom, amelyet érzünk, egyedi és csakis ránk jellemző. Éppen ezért elképzelhető, hogy az a terápia, amely másnak kiválóan beválik, nekünk nem használ (bár az is elképzelhető, hogy még jobb eredményt érünk el vele).
A hatásos természetes fájdalomcsillapítás legfőbb alapelve az, hogy a kezeléseket egyénre szabottan kell összeválogatni. Ez egyben azt is jelenti, hogy érdemes felkeresnünk egy fájdalomcsillapítással foglalkozó természetgyógyászati klinikát, illetőleg egy szakképzett természetgyógyászt vagy terapeutát, hogy elindítson bennünket a számunkra legmegfelelőbb úton.
Másodszor: a legtöbb kezelésnek hosszú időre van szüksége ahhoz, hogy ténylegesen ki tudja fejteni hatását. Különösen igaz ez idült (eleve hosszú távú) fájdalom esetében, amikor is különleges kitartásra van szükség ahhoz, hogy változtassunk a hosszú évek során a fájdalommal szemben kialakított hozzáállásunkon és gyakorlatunkon. Arról nem is beszélve, hogy meg kell tanulnunk másképpen nézni a fájdalomhoz fűződő kapcsolatunkat: vajon mi uraljuk fájdalmunkat, vagy a fájdalom lesz úrrá rajtunk?
Harmadszor: nagyon fontos, hogy biztosak legyünk a fájdalom pontos eredetében. A helyes öndiagnosztizálás elengedhetetlen kiindulópontja a terápiának. Heveny fájdalom (például vágott seb, tompa sérülés, forrázás, ficam) esetében általában nyilvánvaló az ok, ám vannak olyan esetek, amikor nem lehetünk biztosak benne, a helytelen diagnózis pedig helytelen terápiára vezethet. A rosszul megválasztott kezelés a legjobb esetben nem okoz bajt, de többnyire nem is segít. A legrosszabb esetben azonban nemcsak tetézi a bajt, hanem el is terel bennünket a helyes terápiához vezető útról.
Szélsőséges esetben a félrekezelés akár végzetes is lehet
Éppen ezért ha kétségeink támadnak az alkalmazott terápia hatékonyságát illetően, feltétlenül konzultáljuk szakképzett terapeutával, elsőként mondjuk a család orvosával, mielőtt belekezdenék a kezelésbe.
Arra is ügyeljünk, hogy a heveny fájdalom kezelésére jól bevált módszerek nem feltétlenül alkalmasak idült fájdalom kezelésére, és fordítva. A gyógynövényes orvoslás vagy az illóolajos masszázs csökkentheti a heveny fejfájást, de valószínűleg kevés segítséget nyújt idült ízületi gyulladás esetében. Hasonlóképp igaz, hogy a lelki fájdalom jobban enyhíthető pszichoterápiával.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.