Fájdalom enyhítése

Szklerózis multiplex tünetei és homeopátiás kezelése

A szklerózis multiplex a köz­ponti idegrendszer betegsége, amely az idegrostokat borító mielinhüvely gyulladása és az ebből adódó ideg­sérülések nyomán alakul ki. Számos tünetet okoz, mert zavarok adód­nak az idegek révén az agyba futó jelek továbbításában. Autoimmun betegség.

A gyakoribb panaszok:

Végtagzsibbadás, bizser­gés, homályos látás, izombénulás, a járás és a mozgáskoordináció za­varai, fáradtság, depresszió, izom­fájdalmak. Manapság még gyógyít­hatatlan, leépülésre vezető betegség, amelynek egyelőre nem ismerjük az okát. Ugyancsak kérdéses, hogy mi­ért fordul elő gyakrabban hűvösebb éghajlaton, mint melegebb égtája­kon, és miért sújtja gyakrabban a nőket, mint a férfiakat.

Mozgásterápia

Az izomfájdalmakat általában az iz­mok tartós összehúzódása és merev­sége okozza. Ez abból adódik, hogy a megfelelő jelek nem jutnak el az agyból a szervekhez. Az izomlazító és izomerősítő, valamint a koordinációt fejlesztő rendszeres testgyakorlás (ezek közül az izmok nyújtása a leg­fontosabb) egyike a lehető leghatékonyabb pozitív módszereknek.

Na­gyon fontos, hogy a szklerózis mul­tiplex nem jár izomvesztéssel: a páci­ensek izmai nem betegek, hanem az okozza a gondot, hogy nem mozgat­ják őket. A kulcsmondat: „Használd izmaidat, vagy elveszíted őket.”

Gyógyétrend és gyógytáplálkozás

Bizonyított tény, hogy a szklerózis multiplex tünetei rosszabbodnak túl sok állati zsiradék, tejtermék, cu­kor és só fogyasztásától. A betegek szervezetéből általában hiányoznak bizonyos fontos tápanyagok, vagy szervezetük nem dolgozza fel őket hatékonyan. Fontos, hogy étrendjük egészséges, teljes értékű legyen (sok gyümölcs és zöldség, barna rizs és teljes őrlésű gabonafélék).

Ezenfelül különösen hasznosak lehetnek a következő táplálékkiegészítők:

  • Többszö­rösen telítetlen ómega-3 és ómega-6 zsírsavak (kapszulában),
  • A-vitamin (béta-karotin formájában)
  • B-vita­min (elsősorban B1-, B2-, B3-, B6- és B12 -vitamin)
  • C- és E-vitamin, cink, magnézium, mangán, molibdén, szelén, vanádium

Lehetőleg kérjük ki szakképzett táplálkozásterapeuta véleményét a javasolt napi adagok­ról, mert az egyéni szükségletek na­gyon változóak.

Masszázs és aromaterápia

A fájdalmas végtagok és izmok illó­olajos masszírozása a szklerózis mul­tiplex esetében is legalább olyan hasznos, mint más fájdalmakra. Sok­féle illóolaj alkalmas e célra – a ka­milla a hólyagokra és a belekre, a boróka, a rozmaring és a fekete bors az izomtónus javítására, a muskotály­zsálya és a jázmin a feszültség enyhítésére, a bazsalikom, a rozmaring, a szerecsendió, a kakukkfű, a gólyaorr és a majoránna pedig a fáradtságra.

Ezért először keressünk fel egy szak­képzett klinikai terapeutát. Ha egy szer meghatározza a helyes olajat vagy olajok kombinációját az egyedi tünetek enyhítésére, akkor már ön­gyógyításra is használhatjuk őket.

Hogyan fogyasszunk esszenciális zsírsavakat?

Az omega-3 és omega-6 zsírsavakat kombináltan célszerű fogyasztani, jelenleg a leg­több kutató egyetért abban, hogy a helyes arány két rész omega-3 és egy rész omega-6 (ez az úgynevezett eszkimóétrend). E kombináció egyetlen, manapság már a legtöbb gyógynövényboltban és patikában beszerezhető kapszulával megoldható.

Megjegyzés: Az esszenciális zsírsavak nem zsírok, hanem vitaminok, és sokkal fontosabbak az egészséges testi működéshez, mint bármilyen más esszenciális tápanyag. A napi szükséglet sokkal több belőlük, mint más vitaminokból és ásványi anyagokból.

Egy amerikai szakértő szavaival: „Inkább kanálban kellene mérni az adagokat, mint miligrammban.” Az egyéni igény, változó lehet, de általában igaz hogy többre van szükségünk belőlük télen, mint nyáron. Az esszenciális zsírsavak tárolására fordítsunk nagy gondot, mert az olajok gyorsan lebomlanak.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.