Hogyan bővítsük a mozgáslehetőségeinket, ha fogyni szeretnénk?
A kifejezett sportedzés megkezdése előtt a hétköznapi mozgástevékenységek bővítését kell szorgalmazni, illetve kiaknázni. Ez legyen az első lépés az egészséges életmód felé. A túlsúlyos egyén itt bizonyíthatja, hogy kényszer nélkül saját elhatározásból akarja a változást. A következőket tehetik ennek érdekében:
- Reggel, felébredéskor nyitott ablaknál végezzenek nyújtó és légző-gyakorlatokat. Az elgémberedett, beszűkült izmoknak nagyon jólesik ilyenkor 5-6 perc mozgás.
- Napi munkájuk során találjanak módot arra – különösen ülő munka esetén -, hogy gimnasztikai gyakorlatokkal átmozgassák izomzatukat.
- Otthon próbáljanak olyan testhelyzetben „lustálkodni”, amelyben fizikai tevékenységet végezhetnek! Például: televízió nézése közben végezzenek has- és hátizom-erősítő gyakorlatokat, szobakerékpározzanak, nyomjanak le néhány fekvőtámaszt, vagy a fotelből 15-20-szor álljanak fel!
- Lefekvés előtt sétáljanak negyedórát a friss levegőn.
- Hétvégenként mozduljanak ki otthonról. Ha egy mód van rá, a természetben való mozgásokat szorgalmazzák. Túrázzanak, strandoljanak, pecázzanak!
- Kapcsolódjanak ki, kerüljék a stresszes helyzeteket, barkácsoljanak, kertészkedjenek, vetélkedjenek, olvassanak, hallgassanak zenét, vegyenek részt kulturális programokon, elmélkedjenek, legyenek sokat szeretteikkel!
- Mérjék föl lehetőségeiket a sportedzések végzésére: mihez van kedvük, mely sportág végzéséhez vannak meg a képességeik, melyek végzését tudnák rendszeresen folytatni, mihez van megfelelő felszereltségük, eszköztáruk.
Edzésterhelés
Túlsúly esetén vagy nagyon leromlott fizikai állapotban állóképességi edzésekkel, főleg sétával, gyaloglással, vízben mozgással kezdjék a mozgásprogramot. Két-három hét elteltével, amikor már túl vannak az első izomlázas időszakon, növelhetik az edzések időtartamát 5-10 perccel. Ekkor már új mozgásformákat is beiktathatnak. Szóba jöhet a futás, a kerékpározás, a saját testsúllyal végzett gimnasztikázás, később pedig a súlyzós gyakorlatok, az erőfejlesztő mozgások. Mindezekkel párhuzamosan nyújtó, lazító gyakorlatok tehetik egésszé még aktívabbá a testmozgást. Igyekezzenek változatossá tenni edzéseiket, hogy elkerülhessék a megszokást és azt, hogy az edzéseket megunják!
A tapasztalatok szerint a heti háromszor végzett edzés elegendő terhelést jelent mindaddig, amíg a közepes edzettségi szintet el nem érik. Az étrendváltoztatással párhuzamosan végezve így is nagy változást jelent majd életükben. Fontos a türelem és az önbizalmat növelő sikerélmény.
Sportolási lehetőségek szabadtéren, jó időjárási viszonyok közepette
- A sportoláshoz fontos figyelembe venni az év főbb időszakait. Meleg nyári időben az alapanyagcsere szintje magasabb, mint a téli fagyok esetén. Ezért a melegben könnyebb leadni a testsúlyból. Ilyenkor a jó idő és a sportmozgás hatására gyorsabban elérhető a kitűzött fogyási cél.
- A sportöltözet legyen szellős, kényelmes. Ne legyen testre feszülő, sehol ne szorítson. Nyáron – az izzadás miatt – minden sportolás után legalább öblítsék ki, akár csak hideg vízben is a sportruhát. Zoknit, alsóneműt ne viseljenek egymás utáni edzésen mosatlanul!
- A kánikulai fülledt hőségben kis segítség a csuklóra kötött vizes kendő, a bevizezett vászonsapka a fejen, a tarkó folyamatos nedvesítése.
- A forróságban rendkívül fontos a megfelelő folyadékpótlás: legalább napi 2-2,5 liter folyadékot fogyasszanak! Az elvesztett folyadék pótlására, a szomjúság oltására a legjobb a csapból folyó ivóvíz, az ásványvíz, a világosra főzött tea.
- Ilyenkor jobban oda kell figyelni a sportmozgások terhelésére is. Érdemes sporttal kezdeni a napot, vagy a sportmozgást tervezzék egy hűvösebb és árnyékosabb időpontra, illetve helyszínre.
Sportolási lehetőségek rossz időjárási viszonyok közepette
- Sajnos a hideg, fagyos időjárás sok esetben nem teszi lehetővé a szabadban folytatott sportolást, illetve szűkíti a lehetőségeket. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne eredményesen kiváltani ezek egy részét fedett helyen végzett sportmozgásokkal.
- Kiváló lehetőségként ajánlható itt is egy közeli iskola tornatermének esti órákra való bérlése, ahol azután bármiféle mozgás végezhető.
- Ebben az időszakban is az aerob jellegű mozgásformák domináljanak, de az erő- és erő-állóképességet fejlesztő gyakorlatokat ekkor nagyobb terjedelemben lehet beiktatni. Az edzettebbek, sportmúlttal rendelkezők rezisztenciaedzést (súlyzós erősítő edzést), az idősebbek pedig köredzés jelleggel (kis súlyok, saját testsúly igénybe vételével) az erő-állóképesség fejlesztést szorgalmazzák.
- Az időjárásnak megfelelő öltözködés mellett továbbra is tartózkodjanak sokat a szabadban, kiadós séták, a téli sportok (szánkózás, síelés, korcsolyázás stb.) kellő terhelést fognak biztosítani. Egy hó- és jégmentes 100 méteres útszakaszon is (oda-vissza történő ingamozgással) lehet megfelelő terhelésű futó-gyalogló jellegű edzéseket végezni.
Érdemes a kereskedelemben kapható, zsírégető gimnasztikai gyakorlatokat tartalmazó CD és DVD kazettákat beszerezni, továbbá szobakerékpár, elliptikus tréner használatával is megoldható otthonukban az állóképesség-fejlesztő munka.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.