Milyen természetes étvágycsökkentőket fogyasszunk?
1. Búzakorpa
Mi étvágycsökkentőnek búzakorpát használunk, napi háromszor 1 púpozott evőkanálnyi mennyiségben, 1,5-2 liter folyadék fogyasztása mellett. Nemcsak az éhségérzetet csökkenti, de a székrekedést is megszünteti. Kefirbe, joghurtba, tejbe, levesbe keverve fogyasztható.
Dobozos, tetszetős kivitelű csomagolásban átmenetileg kapható volt, magas ára miatt azonban nem terjedt el. Jelenleg elsősorban a nagyobb közértekben található meg rendszeresen légmentesen lezárva, műanyag fóliába csomagolva. A 25 dkg-os, ízléses kivitelű búzakorpa csomagon feltüntették, hogy 50-55% diétás rostot tartalmaz, és használati utasításként 3×2 evőkanálnyi mennyiséget javasolnak fogyasztásra. Mértékletes fogyasztásuk segíti a fogyást.
A búzakorpa kalória- és tápanyagtartalma
A kalóriatartalma kissé magasnak tűnik, ez azonban alig hasznosul. A korpa nemcsak vizet, hanem bizonyos mennyiségű tápanyagot sajnos, csak kisebb mennyiségben hasznosabb tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat, gyógyszereket is megköthet. Tapasztalatunk alapján kalóriatartalmával nem kell számolnunk.
A búzakorpa választékot növeli, hogy az elmúlt években megjelentek a kereskedelmi forgalomban a korpatabletták. Ezekben a fűrészpor ízű korpa ízesítve van, mint pl. a Gratti korpatabletta vagy az ömlesztett formában szintén vidéken gyártott ezért a fővárosban nem mindig hozzáférhető szorbittal édesített búzakorpa tabletta, melyet újabban vaníliás, karamellás, fahéjas ízesítéssel is forgalmaznak. Tapasztalataink szerint kb. hat ilyen búzakorpa tabletta felel meg egy púpozott evőkanál étkezési búzakorpának.
A búzakorpával szemben az ideális élelmiszeripari jellemzőket tekintve felmerülhetnek bizonyos fenntartások, de a gyakorlatban nem találtunk jobb és hasznosabb étvágycsökkentőt, melyet a betegek, fogyókúrázók meglepően jól tolerálnak.
- Szívbetegség – rehabilitáció, diéta, szex
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- Fitt mindennapok, motiváció a testmozgáshoz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Búzakorpa segít a székrekedésen!
A durva őrlésű búzakorpa érdekes módon alig okoz még epebetegekben sem puffadásos panaszokat, székrekedést is csak ritkán, ha nem isznak hozzá elegendő folyadékot. Sok folyadékkal ellenben épp a székrekedés legkiválóbb ellenszerének bizonyult. Az elmúlt nyolc év alatt sok száz, egész életében székrekedéssel kínlódó és rendszeresen a legkülönbözőbb hashajtókat használó nő székletét sikerült éppen búzakorpával rendezni. Hasi görcsöt vagy fájdalmat alig okoz.
A búzakorpa és a vele készült készítmények a nyugati országokban, többféle kivitelben is elterjedtek. Itt említem meg a rostanyagokat bőven tartalmazó népszerű müzliket is, melyek magas növényi rosttartalmuk mellett édesítésül szénhidrátot is bőven tartalmaznak, így fogyókúrára csak korlátozottan alkalmasak.
2. Akupunktúra
Elsősorban az étvágycsökkentés egyik fajtájának tekinthetjük, de hogy diéta nélkül, önálló anyagcsere és testsúlycsökkentő hatása lenne, az vitatható. Sokan eredményesen fogyókúráznak viszont rövidtávon néhány százkalóriás diéta mellett akupunktúra kezeléssel, de orvosi, laboratóriumi ellenőrzés, a vitaminok, ásványi anyagok pótlása nélkül ez veszélyes is lehet.
4. Hormonkészítmények
Régóta próbálkoznak a különböző pajzsmirigyhormon készítményekkel. Anyagcserét növelő hatásuk miatt azonban csak pajzsmirigy-elégtelenség eredetű elhízásnál jöhetnek szóba.
5. Vízhajtók
Gyakran szednek fogyasztás céljából. Miután kimutatható, hogy az elhízottaknak vízvisszatartási hajlamuk is van, ezért ezek csökkenthetik a testsúlyt. Ez erőt ad a fogyókúrázónak a további diétához. Alkalmazásukat csak nőknél, a menses előtti napokban fellépő vízvisszatartás idején fogadhatjuk el egy-két napig, megfelelő káliumpótlással, mert állandó szedésnél a vizeletürítés inkább csökken, gyengeség, ritmuszavar és káliumhiány léphet fel. írtunk már arról, hogy vízvisszatartási hajlam, a kezeken, arcon is jelentkező ödéma esetén a szokásos vízhajtónál alkalmasabb gyógyszeres kezelés is lehetséges az ún. aldoszteron antagonista szerekkel.
6. Gőzfürdő
A fogyasztás megítélését a vízhajtáséhoz hasonlónak kell tekinteni, a masszázs pedig csak a masszőr fogyasztására alkalmas.
7. Hashajtók
Szedésével is próbálkoznak, főleg a székrekedésben szenvedők. A táplálék felszívódása azonban csak kifejezetten felgyorsult bélműködés, hasmenés esetén csökken, az ilyenkor fellépő szomjúság, éhség, bágyadtság pedig több bajt okoz, mint hasznot. A fogyasztóporok egy része is hashajtókat, valamint izgatószereket tartalmaz.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.