Fogyókúra – Tévhitek a környezetből, a bulvársajtóból
Az elhízás kezeléséről temérdek téves módszer forog közkézen. Ezek egy része diéta nélküli csodamódszerekről, másik része csodadiétákról, harmadik része csodaszerekről szól. Tudni kell, hogy diéta nélkül alapvetően nem lehet fogyni, kivéve a fizikai aktivitással, vagy orvos által felírt gyógyszeres kezeléssel elért testsúlycsökkenést.
Az energiabevitel táplálkozással, különböző tápanyagokkal történik, melyek energiatartalma a tápanyagtáblázatokban megtalálható. Bár kérdés, hogy egy adott energia – más szóval kalóriabevitel – mellett szerepe van a fogyásban annak is, hogy milyen zsír-, szénhidrát-, fehérjearányból állítjuk össze a táplálékunkat, de a döntő a kalóriafelvétel.
Ezerszámra olvashatunk az egyetlen, üdvözítődnek nevezett diétáról, mely vagy kiemelten valamelyik tápanyag fogyasztását ajánlva a többit tiltja, vagy – tudományosan megalapozatlanul – különböző, ún. „osztott” diétákat szorgalmaz, miszerint lényeges különbséget jelent, hogy melyik tápanyagot lehet egymással együtt, vagy csak egymástól elválasztva fogyasztani.
„Fogyasztó” termékek
A harmadik tévút az üzleteinket elárasztó fogyókúrás készítmények és eszközök nagy része. Ezek egy része nem más, mint üzleti trükk (mint pl. a fogyasztó pizsama, fogyasztó szappan, fogyasztó karperec, fogyasztó talpmasszázs és még sorolhatnánk). Más részük hatástalan tabletta, ami jobbik esetben a szervezetre veszélytelen. Egy részük viszont olyan rostokat tartalmaz, melyek csökkenthetik az étvágyat, valamint pótolhatják a vitamint és ásványi anyagot, melyek a fogyókúra során bekövetkező hiányállapotokat megelőzhetik.
Reklám és biznisz
A befektetett reklám az emberek hiszékenységére támaszkodva általában jól megtérül. Valaki kitalál egy módszert, vagy hatástalan tablettát, mindenféle tudományos alapokat nélkülöző, de akár klinikákra történő hivatkozásokkal feldíszített reklámmal piacra dobja. Az OÉTI csak azt ellenőrzi, hogy nem ártalmas-e (hiszen pl. bizonyos távol-keleti teától már halálos szövődmények is előfordultak).
Ehhez hozzászerveznek még egy üzletláncot, illetve könyveket írnak a módszerükről, termékükről, tudományos közleményekben nem megtalálható homályos vizsgálatokra, adatokra hivatkoznak, hatalmas fogyásokat reklámoznak (melyek hátterében néha nem is a termék, hanem pl. gyomorszűkítő műtét állhat).
Ezekkel a módszerekkel is lehet fogyni, hiszen ahhoz képest, hogy egy túlsúlyos, vagy elhízott egyén általában több, mint 3000 kcal-t fogyaszt naponta, ha bármilyen módszerért kifizet sok-sok ezer forintot, a kúra idején a pénze után futva önkéntelenül is jobban diétázik. A drasztikus, ellenőrizetlen fogyókúrák azonban ekkor is visszaütnek vagy jojó diétává alakulnak át.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.