Ekcéma (atópiás dermatitisz)
A keleti országokban a leggyakoribb gyermekkori bőrbetegség, a gyerekek 20%-a szenved tőle. A betegség előfordulása rohamosan nő, az Egyesült Államokban fél évszázad alatt 3%-ról 10-15%-ra emelkedett az ekcémás gyermekek száma.
Okai
A bőr túlzott, allergiás reakciója egy bizonyos anyagra (allergénekre). Genetikai probléma (családi hajlam), ami eltérő módon jelenik meg az egyéni érzékenységtől függően, valamint környezeti hatások is közrejátszanak a betegség kialakulásában.
Az ekcéma járulékos okai
- Különféle módon érintett az immunrendszer. Néhány kutatás szerint az ekcéma kialakulásának egyik fő oka az antitestek eltérő mértékű (többé vagy kevésbé hatékony) szintézise. Az allergiások 30%-a ebben a betegségben szenved,
- A külső kémiai és fizikai irritáció tönkreteszi a zsírréteget, ami a bőrt borítja, ezzel csökkenti annak természetes védekező szerepét.
- A család: az ekcémás gyermekek 70%-ának a családjában az egyik szülő vagy testvér allergiás.
- A bőr felépítése és funkciója: néhány tanulmány kiemeli, hogy az ekcémások bőrével számos probléma van.
- A diéta eltüntetheti az ekcémát, de ez a fajta ekcéma a gyermek növekedésével javul.
Tünetek
Az esetek 90%-ában 3 hónapos és 6 éves kor között jelentkezik, 60%-ában 3-6 hónapos korban. Az ekcémás bőr száraz, vörös, kis pikkelyek borítják, ami egyre több lesz, időnként lehámlik, nyomot hagy, viszket, ami eleinte még csak kellemetlen, később azonban elviselhetetlenné válik. A viszketés éjjel még zavaróbb, a gyerek fáradt, ingerült, súlyosabb esetben alvászavarai és magatartászavarai lesznek. Hat hónapos kor körül az ekcéma a hajas fejbőrre és az arcra (homlok, járomcsont) is kiterjed, ahol többnyire szimmetrikusan jelenik meg. Ritkábban a törzsön és a végtagokon jelentkezik. A betegségben 3-4 éves korban javulás áll be.
Ha az ekcéma 2 vagy 3 éves korban jelenik meg, szimmetrikusan érinti a kar- és lábhajlatokat, ritkábban a törzset és az arcot. Ebben az esetben a betegség hosszabb lefolyású, eltarthat akár 12-14 éves korig.
- A viszketés oka
- Ekcémával kapcsolatos kérdések
- A gyógyszerallergiának milyen bőrtünetei vannak?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Diagnózis
Ezt a bőrbetegséget nem nehéz felismerni, mert a foltok jellegzetesek. Azért, hogy megtudják, ételallergiáról van-e szó, laboratóriumi bőrvizsgálatokat végeznek (bőrteszt), vagy vért vesznek. Ezen kívül, akárcsak az ételallergiáknál, a gyanús ételeket kerülni kell, és figyelik a baba reakcióját. Az adott ételt akár néhány hónapra is kivehetik a baba étrendjéből.
Terápia
Sajnos nincsen hatékony gyógymódja: a tüneteket lehet enyhíteni, illetve ellenőrzés alatt tartani, hogy ne súlyosbodjanak. Általában szájon át szedhető antihisztaminokat, valamint kortizon alapú kenőcsöket ír fel az orvos a viszkető érzés enyhítésére. Súlyosabb esetekben a gyógyszer hatékonyságát növeli egy szorítókötés.
Javaslatok
Nyáron, ha tehetjük, vigyük a gyereket a tengerhez vagy vegyünk sós fürdőt, vagy termálvízben kúráljuk kénes vízben a beteg bőrfelületet, és kíméletesen napoztassuk (természetesen fényvédőkrémek használata mellett). A személyes higiénia is nagyon fontos: rendszeresen vágjunk körmöt, amikor még pici, adjunk rá kis pamut kesztyűt. Használjunk fehér pamutruhákat, kerüljük a gyapjút, ügyeljünk arra, hogy a baba ne izzadjon meg túlságosan, ne érintkezzen szennyezett ruhával, továbbá ne használjunk nagyon erős mosóport. Kimondottan allergiások számára, illetve babák számára kifejlesztett mosóport alkalmazzunk.
Megelőzés
Ha a baba ekcémás, folytassuk a szoptatást egyéves koráig és ne adjunk neki déligyümölcsöt, csokoládét, epret, szárított gyümölcsöt, kivit, tejet, tejterméket, halat, tojást.
Homeopátia
A Calendula officinalis és a Cardiospermum halicacabum alapú kenőcsök nagyon jót tesznek, ha az érintett bőrfelületre kenjük azokat. A Psorinum 9CH jó az erősen viszkető ekcémára, illetve a váltakozó tünetű, azaz időnként visszahúzódó, időnként súlyosbodó bőrgyulladásra. A Sulfur 9CH akkor hasznos, ha a gyermek szenved a melegtől, éjszaka kitakarózik, szereti a friss, hűvös levegőt, a bőre pedig száraz, vörös, gyulladt.
A Graphites 15CH az orvos által előírt formában és adagokban, a gyermek igényeihez alkalmazkodva a nedves ekcémára való, világos vagy sárgás váladékozással, a fül mögött és a hajas fejbőrön lévő foltokkal jelentkezik. A Rhus toxicodendron 5CH ajánlható a könyökhajlatokban megjelenő kis hólyagocskákra, amikor a gyerek szereti a meleget és esténként jól betakarózik.
Növényterápia
A Ribes nigrum (fekete ribiszke) MG 1DH gyulladáscsökkentő hatású. A Cédrus libani (libanoni cédrus) MG 1DH a száraz, viszkető ekcémára való, míg a Juglans regia (közönséges dió) MG 1DH a váladékos és fertőzött ekcémára. Mindegyiket az orvos írja fel cseppek formájában, a gyerek testsúlya szerint.
Oligoterápia
A bőr normális fejlődése érdekében cink és réz adható, naponta egy fiola, váltakozva, két hónapon keresztül.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.