Helyes szájápolás gyermekkorban
Hogyan kezdődött?
A fogkefe és a fogkrém az egyéni szájápolás legelemibb mindennapos eszközei. Magyarországon a 19. sz. első felében jelentek meg az első, külföldről hozott fogkefék. Ezeket a szépen megmunkált, monogramos fogkeféket először csak az arisztokrácia használta. A tömeges elterjedés csak jóval későbbre tehető. A hazai fogkefegyártás pedig csak a XX. század elején indult meg. A fogápolás legrégibb módszere a növények, fák, virágok nedveinek használata.
Fogporok
Már az ősidők óta tudták, hogy a porszerű anyag dörzsölő hatású. A fogporok kifogyhatatlan receptjeit találhatjuk a szakirodalomban a középkortól egyre nagyobb számban. Majd a 19. században megjelent a glicerines paszta. A tubusba csomagolt paszta elindult a világhír fele. Tudományos kutatások eredményeként különböző gyógyhatású összetevők is belekerültek a fogkrémekbe. Ma már természetesen egész sor fogkefe és fogkrém szerepel a termékpalettán, és egyéb kiegészítő szájápolási termékekkel (fogselyem, fogvájó, öblögető, elektromos eszközök stb.) bővült a kínálat.
Korszerű ismeretek
A leggyakoribb fogbetegségek – mind a fogszuvasodás, mind az ínygyulladás és a fogágy betegség – létrejöttében a fogakon erősen tapadó bakteriális lepedéknek van döntő szerepe. Ennek eltávolítása, vagy keletkezésének és mennyiségének csökkentése – azaz az egyéni szájhigiéne megvalósítása – mechanikai és/vagy kémiai módszerekkel történhet.
A kisgyermekek szájápolásának mindennapi gyakorlása szülői felelősség. Fontos tehát, hogy a szülő birtokában legyen a gyermek életkorának megfelelő szájhigiénés tudnivalóknak, és a gyermeke növekedésével párhuzamosan gyarapítsa ezzel kapcsolatos ismereteit. Ehhez szakmai segítség is igénybe vehető. Azt is tudni kell, hogy egyáltalán nem mindegy, hogy milyen a szülő szájhigiéniája és fogainak állapota. Az ártó, fogszuvasodást előidéző baktériumok (Streptococcus mutáns) ugyanis a szülő, legtöbbször az édesanya szájából kerülnek a gyermek szájüregébe.
A kisbabák tejfogazata eredendően egészséges
Azonban az ép fogacskák megőrzése gyakran nem sok sikerrel jár. A valószínűsíthető okok között szerepel a megfelelő ismeretek hiánya, a rossz szokások, káros egészségmagatartás, szülői következetlenség, ártó környezeti hatások. A 3 éves kisgyermekek egyharmadának, a 6 éves gyermekek kétharmadának már legalább egy vagy több szuvas tejfoga van.
Nem lehet elég korán kezdeni
A szájápolás az általános testi higiénia része, ezért a baba mindennapi ápolásának részét képezi. Örvendetes, hogy ma már egyre több fiatal szülőt érdekel a sikeres megvalósítás módszertana, a fogbetegségek megelőzése.
A részükről leggyakrabban felmerülő kérdések a következők:
- Mikor kell elkezdeni a pici baba szájápolását, fogmosását?
- Mikor lehet a gyermek kezébe adni az első fogkefét?
- Milyen fogkefét vegyünk neki?
- Szabad-e, kell-e fogkrémet használni?
- Milyen fogkrémet ajánlott használni?
- Mennyi fogkrémet kell a fogkefére tenni?
- Hogyan, milyen módszerrel célszerű a fogmosást végezni?
- Ki mossa a gyerek fogát?
- Naponta hányszor kell fogat mosni?
- Mikor moshatja már önállóan a gyermek a fogait?
A szájápolást nem lehet elég korán kezdeni. Tulajdonképpen már a csecsemő fogatlan szájüregét is naponta ki lehet törölni tiszta vászonkendővel, pelenkával, speciális baba fogtisztító kendőcskével, vagy vattapálcikával, gézdarabbal. Az első tejfogacskák megjelenésével kezdetét veszi a rendszeres fogápolás. A szülő feladata a kisbaba fogait naponta egyszer tisztítani – különösen figyelve az íny menti részekre. A pici babát fektessük az ölünkbe, térdünkre és így tisztítsuk a szájüregét, ínyét, fogait.
Gyermekfogkefe
Az 10-12 hónapos baba kezébe már adhatunk gyermekfogkefét, amit ő többnyire csak játékra, rágcsálásra használ ugyan, de egyúttal megismeri, és meg is barátkozik vele. Az első fogkefe legyen puha, pici fejű, jól megragadható. Ma már sok fajta, tetszetős kivitelezésű gyermekfogkefe kapható. Valóban vásárlásra csábítanak, és kedvet csinálnak a fogmosáshoz.
A fogkrém választék szintén nagy
Különböző ízesítésű termékek állnak rendelkezésre, van édesített és cukormentes formula. A fogkrém mindenképpen fluorid tartalmú gyermekfogkrém legyen. A fogkrém adagja életkor függő, tehát nem helyes, ha azt a pici gyermek élvezeti cikk gyanánt korlátozás nélkül nyalogatja.
Kezdetben a fogkrémet még ne erőltessük, fokozatosan kerüljön bevezetésre. Először éppen csak „maszatoljuk be” a kefemezőt. A tej rágófogak megjelenésével mindenképpen tanácsos a fluorid tartalmú gyermekfogkrém használata, mely optimális mennyiségű fogszuvasodás elleni hatóanyagot tartalmaz. A tubuson általában ppm-ben (pars pro mille) adják meg a fluorid tartalmat, amely nem lehet több, mint 750 ppm. A fogkrémet mindig a szülő (felnőtt) adagolja. Nagyon keveset, borsónyi mennyiséget kell a fogkefére nyomni. A fogkrém lenyelése nem jelent problémát, ha csak a fentiekben leírt mennyiség kerül felhasználásra.
A fogmosás módszerét tekintve a következő megoldást javasoljuk. A rágófelszíneket a marokra fogott fogkefe előre-hátra mozgatásával, a fogak külső felszínét – az összezárt fogsorokon – körkörös mozgással tisztítsuk. A művelet az összes tejfog megjelenését követően kiegészítésre szorul. A külső felszínek tisztítása kiegészíthető még egy lefelé, illetve felfelé irányuló mozgással, mindig az íny felöl indulva. A belső felszínek tisztítása ugyanígy történik.
Először hagyjuk a gyermeket játékosan tevékenykedni. Természetesen a hatásos tisztítás szülői feladat, ami naponta legalább egyszer, az esti fogápolásnál soha nem maradhat el. A kisgyermek háta mögé állva, fejét kissé hátrabillentve és megtámasztva jól elérhetők a fogfelszínek. Szülői segítségre még nagyon sokáig, a gyermek 7-8 éves koráig szükség lesz.
Milyen időközönként mossuk?
Két éves kor előtt még elegendőnek mondható a napi egyszeri fogmosás, de ezután fokozatosan kerüljön bevezetésre a napi kétszeri tisztítás.
Nem jó, ha a fogmosásra az esti órákban túl későn kerül sor, amikor a gyermek már nagyon fáradt és nyűgnek érzi azt. Tehát nem tanácsos a lefekvés előtti pillanatokat megvárni. Az esti fogmosást célszerű például az esti tisztálkodáshoz (fürdetéshez, fürdéshez, zuhanyozáshoz), vagy az utolsó étkezéshez kapcsolni. Ezután már csak vizet kaphat a gyermek.
Fontos kitérni a szülői példamutatás jelentőségére. Nyugodtan építhetünk a gyermek utánzási hajlamára. A nagyobb testvérek is motiváló erőt jelentenek. Az együtt, jó hangulatban végzett fogmosás öröme maradandó élmény lehet. így lehet sikeresen megalapozni ebben az életszakaszban a fogmosási szokást, amely a későbbiekben magától értetődő, rutinszerűen végzett művelet, természetes igény lesz.
Érdemes tudni
Az alapos szájápolás nem egyszerű dolog, hosszú időt igényel az elsajátítása. A fogmosási módszereket, a szájápolási eszközök helyes használatát éppen úgy meg kell tanulni, mint bármi mást. A jó minőségű szájhigiénés szint elérése és fenntartása bizony időigényes feladat.
A gyermekek és szüleik, valamint a várandós kismamák bővíthetik szájhigiénés ismereteiket és gyakorolhatják az ajánlott módszereket, egyidejűleg a szükségleteiknek, kockázati tényezőiknek megfelelően összeállított, egyénre szabott programokat, megelőző kezeléseket vehetnek igénybe térítésmentesen szakemberek segítségével.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.