Hepatitis – Fertőző májgyulladás típusai és tünetei
Fertőző májgyulladás.
Okai
Különböző okai lehetnek: vírusos fertőzés, autoimmun reakció, anyagcsere probléma, gyógyszer- vagy alkoholmérgezés. Az akut vírusos hepatitisek közül a legfontosabbak és legelterjedtebbek a hepatitis A-, a hepatitis-B, a hepatitis-C vírus. Létezik D, E, G vírus is, valamint az Epstein-Barr és citomegalovírus is. Az anyagcsere hepatitisek közül néhányat megemlítünk, bár a gyerekek esetében szerencsére nagyon ritkák.
Ezeket genetikai rendellenességek okozzák:
- Wilson-betegség, ami 30000 emberből egyet érint. Nagy mennyiségű réz gyűlik fel az agy, a máj és a vese szöveteiben, súlyosan károsítva azokat. Kezelése nélkül végzetes lefolyású.
- Alfa-1-antitripszin hiány. Veleszületett, örökletes betegség, aminek következtében a szervezet nem halmozza fel a megfelelő fehérjéket a májban és a tüdőben, ennek következtében azok súlyosan károsodnak.
- Glikogenezishez (glikogén képződése) kapcsolódó betegségek: ritka genetikai betegség, 100 000 gyerekből egyet érint. Egy vagy több enzim, ami átalakítja a vércukrot, hiányzik a szervezetből. A glikogén felhalmozódása komoly elváltozásokat okoz a májban és más szervekben.
- Tirosinomia: kiugróan magas tirozinszint a vérben): ritka enzimhiány, amely 120 000 gyermekből egyet érint, és korai halált okoz. A születés utáni 48 órán belüli szűrés lehetővé teszi a gyermek gyógyszeres kezelését, és diétával normális életet élhet.
- Galaktosémia (galaktóz jelenléte a vérben): ritka enzimhiány, ami a galaktózt dolgozza fel (három fajtája 1:62000 és 1:23 000-hez arányban érinti az élve született gyermekeket). Ha időben nem diagnosztizálják, halált okoz. Laktózmentes diéta, illetve tejsavas ételek, szójaszármazékok és hüvelyesek mellőzése az egyetlen lehetőség.
Ha a hepatitis hat hónapnál hosszabb ideig fennáll, krónikus hepatitisről beszélünk: legkönnyebben krónikussá válhatnak a B, a C és D típusok, az autói mm un, a gyógyszer és az alkohol túlzott mértékű fogyasztásából adódó májgyulladások, és az anyagcsere hepatitisek.
Néhány esetben a krónikus hepatitis májcirózissá alakul, ami igen súlyos betegség, a máj bizonyos sejtjei elhalnak, fibrózis, gümő jön létre. Időnként a cirózis májdaganattá súlyosbodik.
Tünetek
A májgyulladás fő tünetei a hányinger, a hányás, a hasi fájdalmak, a fáradékonyság, a rossz, édeskés szájszag, rendszertelen bélműködés, csalánkiütés, fejfájás, a szem és a bőr sárgás színe (sárgaság), viszketés, sötét vizelet és világos széklet. A legsúlyosabb májgyulladások rövid időn belül halált okozhatnak.
Diagnózis
Az orvosi vizsgálaton kívül a májgyulladás diagnosztizálásához legalább egy vérvételnek igazolnia kell a transaminozis megemelkedését a vérben. Ezek a fehérje-enzimek, amelyekben a máj gazdag és a máj károsodásakor a vérkeringésbe kerülnek. Miután megállapították a májgyulladást, további vizsgálatokat végeznek azért, hogy megtudják, mi okozza. Sor kerülhet ultrahangos májvizsgálatra, és néhány esetben májbiopsziára.
Terápia
Nincsenek mindig hatékony gyógyszerek a hepatitisre, de a pontos diagnózis lehetővé teszi, hogy olyan intézkedéseket írjanak elő (diéta, illetve gyógyszer), amelyek csökkentik a tüneteket és a betegség veszélyességét. Hepatitis esetén például a szénhidrátokban gazdag diéta javasolt, a zsírokat pedig kerülni kell, nem szabad túlságosan kifárasztania magát a betegnek, és csökkentenie kell a nehéz fizikai tevékenységeket.
Megelőzés
A legfontosabb megelőzés a meglévő védőoltások beadatása: a hepatitis-A (fertőzött élelmiszerek okozzák) és a hepatitis-B ellen.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.