Középfülgyulladás tünetei csecsemőknél, kezelése
A középfül fertőzéses eredetű, heveny gyulladásos betegsége, amelyet fülfájás, valamint láz, elesettség, rossz közérzet kísérhet. Jellemzően néhány napos felső légúti fertőzés, nátha, orrdugulás előzi meg. Sokszor néhány nappal a fogzás kezdete után alakul ki. Bármely életkorban, de leggyakrabban kisgyermek- és gyermekkorban fordulhat elő.
Csecsemőket mennyire érinti?
Csecsemőknél ritkán találkozunk vele, ilyenkor szinte mindig a nem megfelelő táplálás és ismétlődő hányás, bukás áll a háttérben. Jelentőségét gyakori előfordulása és ritka, de akár életveszélyes szövődményei adják. Több formája, például heveny vagy idült, illetve savós és gennyes is ismert. Egészséges egyénekben, ép dobhártya mögött a dobüreg steril, nincsenek benne kórokozók.
Vérárammal történő szóródás skarlát, kanyaró és vérmérgezés esetén fordulhat elő. Tartósan lyukas dobhártyán vagy sérülésen keresztül is juthatnak kórokozók a dobüregbe, például a fürdővízzel. A gyulladás súlyos esetben a fül mögötti, kiterjedt csontos üregrendszert (csecsnyúlvány) is érintheti. Az esetek kb. 30%-ában vírusok okozzák.
A baktériumok közül felnőttekben Streptococcusok a leggyakoribb kórokozók, gyermekekben Streptococcus pneumoniae (40%), Haemophilus influenzae (30%) és Moraxella catarrhalis (15%), ritkábban más baktériumok is okozhatják. A védőoltások megvédhetnek a súlyos szövődményeket okozó Streptococcus pneumoniae vagy Haemophilus fertőzésektől.
- A középfülgyulladás tünetei: az első 1-2 napban erős, pulzáló fülfájás, mely éjjel általában rosszabb, mint nappal, halláscsökkenés, a fülkagyló környékének és a fül mögötti területnek a nyomásérzékenysége, magas láz, elesettség, étvágytalanság. Gyakran megfigyelhetjük, hogy a gyermek fájdalmasan a füle felé kapkod, ennek azonban számos más oka is lehet. Nem mindig jár lázzal. A 3.-tól 8. napig a középfülben összegyűlő gennyes váladék átszakíthatja a dobhártyát, ezt a fájdalom és a láz csökkenése követi, de repesztett dobhártyaseb maradhat utána. Megfelelő és időben alkalmazott kezelés, szükség esetén fülfelszúrás mellett ez ritkán következik be. A teljes gyógyulás, azaz a fülfolyás megszűnése, a dobhártya sebének bezáródása és a hallás rendeződése akár 2-4 hétig is eltarthat.
- Vizsgálatok: fülészeti vizsgálattal a dobhártya vérbő, vastag, fénytelen, rugalmatlan. Ritkán hólyagok láthatóak a felszínén, melyek hátterében influenza vírust, Mycoplasma pneumoniae fertőzést gyanítunk. Mikroszkópos vizsgálat a pontos diagnózis felállításához szükséges, a repesztett sebek vagy a dobhártya sebei, nyílásai csak így ítélhetőek meg pontosan és a dobüregi váladékot is csak így távolítsuk el!
- A heveny középfülgyulladás kezelése: a baktériumok által okozott, gennyes formákban megfelelő ideig tartó antibiotikus kezelés javasolt, ami a tünetek megszűnését követő 7. napig tart legalább. Háziorvos és szakorvos is kezelheti a típusos eseteket. Az antibiotikumok választásánál sok szempontot kell mérlegelnie az orvosnak, különösen a gyógyszereknek ellenálló baktériumok terjedése miatt. Abban az esetben, ha a dobhártya kilyukad vagy felszúrjuk, és váladékmintát nyerhetünk, javasolt a tenyésztés, majd az eredmények alapján célzott antibiotikus kezelés.
- Egyéb, kiegészítő kezelés: a kezelés fontos részét képezik a lohasztó orrcseppek, melyek az orrlégzés javítását és a fülkürt szájadék nyálkahártyájának lohasztásával annak működését segítik. A steril tengervizes orröblítés, valamint az orrváladék eltávolítása, orrporszívózás is nagyon hatékony kiegészítést jelenthet. A fülkürtműködés helyreállítása a gyógyulás fontos feltétele. A fül melegen tartása segítheti a gyógyulást, de lázas gyermeket ne melegítsünk, és az égési sérülések elkerülésére is kiemelt figyelmet fordítsunk! Lyukas dobhártya lehetősége esetén (például, ha a gyermek füléből váladék folyik) víz ne érje a fület! A gyulladáscsökkentő- fájdalomcsillapító gyógyszerek segítik a gyógyulást. Homeopátiás kezelés a gyermekek egy részénél szintén eredményes lehet, csakúgy, mint az immunrendszert serkentő gyógyszerek alkalmazása.
- Fülfelszúrás- (paracentézis), a dobhártya bemetszésé: sok szülőben ellenérzéseket vált ki, és hevesen tiltakoznak ellene, ha a szakorvos felveti a lehetőséget. A beavatkozás célja a dobhártya mögött felgyűlt folyadék eltávolítása és a koponya felé terjedés lehetőségének megakadályozása. Ma már kevesebbszer alkalmazzuk, de életet menthet, és jelentősen csökkentheti a súlyos szövődmények kockázatát, ezért az orvossal egyeztessünk minden esetben. Az idült savós középfülgyulladásban szintén a leghatékonyabb megoldást jelenti. A beavatkozást helyi érzéstelenítésben és altatásban is elvégezhetjük egy erre a célra kifejlesztett lándzsaszerű eszközzel a dobhártya meghatározott területén. Az esetek túl-nyomó többségében gyorsabban és hatékonyabban gyógyulnak az így kezelt középfülgyulladások.
- Utókezelés: az arc- és homloküregrendszer, valamint az orrgarat állapotának ellenőrzése és az élettani viszonyok helyreállítása nélkülözhetetlen.
A pangó orrváladék ismételt fülbetegségekhez vezethet, ezért mindig gondoskodjunk az eltávolításáról. A fülkürtműködés mielőbbi rendezése fontos feladat. Ha az orrmandula tartósan megnagyobbodik és akadályozza a melléküregek és a fülkürt működését, eltávolítása javasolt. Többször visszatérő heveny középfülgyulladás esetén masszív antibiotikus kezelés, ennek sikertelensége esetén az orrmandula eltávolítása és szükség esetén szellőztető csövecske beültetése javasolt a dobhártyába.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.