Miért dadog a gyerek? Hogy kezelhető?
Beszédfolytonossági zavar, ami a szavak ritmusának megakadásában jelentkezik. Megnehezíti a kommunikációt, ezért szorongást kelthet. A dadogó tudja, hogy mit akar mondani, csak nem tudja kifejezni magát. A dadogás az olasz népesség 1-2%-át érinti, a férfiaknál gyakoribb. Az esetek 80%-ában nagyon korán, 3 és 7-8 éves kor között jelenik meg.
Okai
A dadogás általában hirtelen lép fel, valamilyen traumatikus vagy legalábbis annak megélt esemény kapcsán (kistestvér születése, szeretethiány, a szülők válása), amelyhez szorongás és rossz személyes kapcsolatok társulnak. A gyermek általában önkéntelenül kezd el dadogni, meg-megáll a beszédben, ezáltal önkéntelenül magára irányítja a figyelmet. Máskor viszont a beszédtanulás folyamatában jelenik meg a dadogás, és összetett szavakat próbál kiejteni a gyermek.
Az esetek kb. egyharmadában beszélhetünk örökletes dadogásról (a család történetében előforduló dadogás), ahol van egy családi modell, akit a gyerek utánozni akar. Ilyen például az, ha a fiúgyerek a dadogó apát tekinti mintának. Ha az apa dadog, a fia 25% eséllyel szintén dadogni fog, míg ha az anya dadog, akkor ez a százalék már 37%. Ha mindkét szülő dadog, akkor a kisfiú 75% eséllyel szintén ugyanebben a problémában szenved majd.
Tünetek
A dadogó ember, ha magában van, akkor nem dadog, kizárólag mások jelenlétében. Ezért a dadogást tulajdonképpen szociális problémának is tekinthetjük. Aki dadog, nem azért teszi, mert szorong, hanem azért szorong, mert dadog. A dadogó gyermekek teljesen normálisak, érzékenységük és intelligenciájuk sokkal magasabb az átlagosnál. Beszédüket szünetek szakítják meg, néhány hangot hosszabban ejtenek, illetve szótagokat ismételnek. Beszédjükben eleinte nekik is gondot okoz a hangok képzése.
A körülöttük lévő sok inger, a felfedezés vágya, a természetes kíváncsiság, mind arra serkentik, hogy sokkal több dolgot közöljenek, mint amire képesek. így fordulhat elő, hogy eleinte megismételnek szavakat, szótagokat és egész mondatókat. Ez az elsődleges dadogás átmeneti jellegű és a gyerekeknél teljesen tipikus. Időszakosan fordul elő, a kezdő szótagok ismétléséből áll, és az esetek 65%-ában spontán megszűnik.
- A libidó csökkenése és okai
- A szexuális fejlődés visszamaradásának okai
- Vizelési panaszok okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A másodlagos dadogás viszont a kamaszkor jellegzetessége, és krónikus állapotában egész felnőttkorban megmarad. Mindez következménye annak, hogy a gyermek valamilyen feszültséget nem megfelelően oldott meg. A nyelv, hibás használata a kommunikáció és a másokkal való kapcsolatok egyensúlyának felborulására utal.
Terápia
Az esetek nagy részében a zavar megoldódik magától, néhány hónap leforgása alatt. Ritkábban, ha négyéves korig nem szűnik meg, szakértő beavatkozása szükséges: az ortofonikus (kiejtési) és pszichotonikus (lelki egyensúlyt segítő) terápiák nagyon eredményesek lehetnek: bevonják az egész családot, megtanítják azokat a technikákat a szülőknek, amelyekkel a gyereket a helyes beszédre ösztökélhetik.
Ezen kívül alkalmazhatunk lazítási technikákat, pszichoanalitikus módszereket (akár hipnózist), és más módszereket, amelyek a probléma, különböző aspektusaira helyezik a hangsúlyt. Például az egyik technika szerint a gyerek negatív benyomásait el kell fojtani, a másik módszer viszont arra törekszik, hogy a gyerekkel elfogadtassa maga és mások előtt is a saját hibáját.
Javaslatok
A szülők ne mutassák a gyerek előtt aggodalmukat, és ne figyelmeztessék a beszédhibára a gyermeket, mert ezzel csak súlyosbítják a helyzetet.
Homeopátia
Időnként a homeopátiás szerek személyre szabottan alkalmazva segítenek megszüntetni a szorongást és növelni az önbizalmat, s meglepő eredményeket hoznak.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.