Viperamarás tünetei, hogyan kezelhető?
Néhány esetben az állatharapás veszélyességét növeli, hogy az állat harapásával mérget fecskendez be az emberbe. Hazánkban, a természetben egy ilyen állat fordul elő, a vipera.
Hogyan kössük el a végtagot?
Mi történik
A viperamarás tünetei a szerint különböznek, milyen mennyiségű mérget fecskendezett be az állat, valamint milyen korú és testsúlyú a gyerek. Súlyosabb esetekben előfordulhat, hogy mesterséges lélegeztetésre és szívmasszázsra van szükség, de általában a helyzet nem válik ilyen kritikussá. A gyerek hirtelen erős fájdalmat érez a megmart helyen. A seb feldagad, véraláfutásos lesz, a sebesülten gyengeség vesz erőt és hányingerre panaszkodik.
Mi történik
Ha a légzés és a szívverés szabályos, nyugtassuk meg a gyermeket, fektessük le, és próbáljuk meg elérni, hogy ne mozogjon, mert ha lassabb a vérkeringés, a méreg is lassabban terjed. Ugyanezen ok miatt izoláljuk a sérült végtag vérkeringését, alkalmazzunk nyomókötést az egész végtagon. Ha lehet, használjunk gumikötést, ennek hiányában a marás és a végtag töve közé felhelyezett övvel vagy szövetdarabbal akadályozzuk meg a vérkeringést. Végül rögzítsük a sérült végtagot egy bottal és a marásnyomot tartsuk lejjebb a szív magasságánál: ne emelje fel a gyerek a lábát vagy a karját. Ez után gyorsan szállítsuk kórházba úgy, hogy a gyereknek ne kelljen járnia.
Marások száma Európában
Ha megöltük a kígyót, akkor vigyük magunkkal, hogy be lehessen azonosítani. Csak akkor próbálkozzunk a méreg kiszívásával, ha a kórház nagyon messze van. Ilyenkor jól tisztítsuk meg a sebet, a szájunkat tapasszuk rá (persze jobb egy méregfelszívó fecskendőt használni, ha van; az ilyesmi beszerezhető a patikákban, és praktikus lehet, ha a kirándulásokra mindig magunkkal viszünk belőle egyet), szívjuk ki a vért és köpjük ki, vagy nyomjuk ki a tűből, és csak ezután rögzítsük a végtagot.
Megelőzés
A viperamarást elkerülhetjük, ha betartjuk a következőket:
- A vipera csak védekezés közben támad, ha nincs lehetősége elmenekülni, ezért a marás ritka.
- A zaj és a hangos lépések elijesztik a viperákat.
- Tanítsuk meg a gyereknek, hogy ne nyúljon be a kövek közé, főleg olyankor ne, ha rásüt a nap. Ne üljön a kövekre vagy a földre, amíg nem nézett körül, és egy bottal nem piszkálta meg a helyet vagy nem keltett zajt.
- Kiránduláskor viseljen magas szárú cipőt, és ne hagyjuk felügyelet nélkül a gyerekeket.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.