Citromfű – megoldás az alvászavarokra
Orvosi citromfű (Melissa officinalis)Történet, alkalmazott drogok
Más néven a kertiméhfű vagy citrom-szagú mézfű az ajakosvirágúak (Lamiaceae) családjába tartozó évelő növény. Dél-európai, délnyugat-ázsiai melegkedvelő, fényigényes faj. Elő-Ázsiában őshonos, ahonnan Benedek-rendi szerzetesek hozták Európa kolostorkertjeibe a középkorban. Hazánkban nagy területeken termesztik mint elsőrendű mézelő növényt. Vadon nagyon ritkán fordul elő, főleg az ország déli részén, köves vidéken, száraz tölgyesekben, napos cserjésekben.
Az citromfű egyike a legrégebben használt gyógynövényeknek. Nevét friss, citromra emlékeztető illatáról kapta. Több mint 2000 éve sokféle célra, többek között rovarcsípések, menstruációs panaszok, hasfájás esetén, reumatikus megbetegedések kezelésére alkalmazzák. Idegnyugtató hatását először Avicenna írta le.
A középkorban számos gyógyfüves-könyv szerzőjénél előkelő helyet foglal el a Melissa. A 17-19- században igen közkedvelt gyógyszer volt a Spiritus melissae compositus, azaz a Karmelita cseppek. Gyakran alkalmazzák likőrök (pl. Benedictine), sörök, élelmiszerek ízesítésére kellemes íze és illata miatt. A citromfű illóolaját magas ára miatt gyakran hamisítják a hasonló illatú Cymbopogon winterianus (citronella) illóolajával.
A Melissa officinalis L. (Lamiaceae) Kis-Ázsiában, Közép- és Dél-Európában, a Földközi-tenger környékén honos, sok helyen termesztett, kellemes, citromra emlékeztető illatú növény. Évelő, de fagyérzékeny faj. Magassága elérheti az egy métert. Júniustól kezdődően virágzik. Bimbós állapotban gyűjtik be, a gyógyászatban levelét vagy föld feletti részét használják.
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a citromlű szárított lomblevele hivatalos (Melissae folium), amelynek rozmaringsavban kifejezett összes hidroxifahéjsavszármazék-tartalma legalább 4%- Az Európai Gyógyszerkönyv 6.6 kiadásában hivatalossá vált Melissae folii extractum siccum (száraz citromlűlevél-kivonat) forró vizes vagy vizes-alkoholos kivonással készül, rozmaringsav-tartalma legalább 2%.
- Természetes nyugtatók: gyógynövények az alvás segítésére
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A herba 0,05-0,3% illóolajat tartalmaz, melynek fő komponensei a geraniál (citrál A), nerál (citrál B) és a citronellál. Az illóolajon kívül tartalmaz még flavonoidokat, hidroxi-fahéjsav-származékokat (kávésav, rozmaringsav, klorogénsav), triterpéneket (oleanolsav, urzolsav).
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A népi gyógyászatban a citromfüvet teakeverékek kedvelt alkotórészeként számos betegségre használják. Feltételezett idegerősítő, görcsoldó, emésztést serkentő, étvágyjavító, vírusölő, nyugtató hatása miatt rossz közérzet, gyomor- és bélpanaszok, epe- vagy máj-bántalmak, szívpanaszok, tachycardia, megfázás, herpesz kezelésére alkalmazzák.
Preklinikai vizsgálatok
A szedatív hatást valószínűleg a citromfű vízoldékony vegyületei fejtik ki. Állatkísérletekben a drog vizes-alkoholos kivonata nyugtató hatásúnak bizonyult, míg az illóolaj esetén ez nem volt megfigyelhető.
A citromfű illóolaja in vitro alacsony koncentrációban (<0,1 µl/ml) gátolta az agyi ace-tilkolinészteráz enzimet és affinitást mutat az agyi acetilkolm-rcceptorok iránt.
In vitro kísérletek során a növény illóolaja és alkoholos kivonata spazmolitikus hatásúnak bizonyult. Néhány illóolajkomponenst külön is vizsgálva, a citronellol, geraniol, nerol simaizomgörcs-oldó hatást mutatott. A kivonat antioxidáns és szabadgyökfogó tulajdonságát szintén leírták.
A drog alkoholos kivonata in vitro tesztelése során több kórokozóval szemben (többek között Newcastle-, influenza- és Herpex siplex vírus) antivirális hatást mutatott. A hatást a kivonatban található rozmaringsavnak, kávésavnak és egyéb polifenolos vegyületeknek tulajdonítják (a Lamiaceae családba tartozó gyógynövények közül a citromfű vizes kivonatában a legmagasabb a rozmaringsav koncentrációja).
A herpeszellenes hatás elsősorban a sejtek megfertőződésének gátlásával alakul ki. A hidroxifahéjsav-származékok a Herpes simplex vírus-I (HSV-1) és HSV-2, valamint a sejtek specifikus receptoraihoz kapcsolódnak, ezáltal megakadályozzák a sejtkapcsolat kialakulását és a sejt fertőződését. Az illóolaj és egyes főbb komponenseinek, valamint a növény cserzőanyagainak antibakteriális hatását dokumentálták.
Humán bizonyítékok
A citromfű nyugtatóként történő felhasználása népi gyógyászati adatokon alapul. Az eddig publikált vizsgálatokban macskagyökérrel kombinálva alkalmazták.
A vizsgálatokban a kombinációs készítmény a placebónál nagyobb mértékben javította az alvás minőségét. Egy vizsgálat szerint gyermekek nyugtalanságának csillapítására is biztonságosan és hatásosan alkalmazható a macskagyökeret és citromfüvet tartalmazó kombinációs készítmény.
A növény vizes-alkoholos kivonata kettős vak, placebókontrollos, randomizált vizsgálatban 16 hetes kezelés után szignifikánsan javította enyhe és közepesen súlyos Alzheimer-kórban szenvedő betegek állapotát. Egészséges önkéntesek kognitív teljesítményét a citromfű nem javította, viszont a nyugtató hatás megfigyelhető volt.
Az újabb kutatások elsősorban a citromfű vírusellenes hatása felé irányulnak. Egy nyílt vizsgálatban a vizes Melissa-kivonatot tartalmazó krém gyorsította a herpesz gyógyulását, egy placebókontrollos vizsgálatban pedig a krém hatásosabbnak bizonyult a placebónál. Egy vizsgálatban citromlűtartalmú ajakír használata gyorsította a herpeszes sebek gyógyulását.
Vizes Melissa-kivonatot tartalmazó, lokálisan alkalmazott krém a nukleozidanalógot tartalmazó lokális készítménnyel egyenértékűen hatásos volt, ha a kezelést a herpesz kialakulásának korai szakaszában kezdték. A citromfű előnye, hogy nem figyeltek meg mellékhatást, nem alakult ki vírusrezisztencia és nem rövidült le a recidívamentes intervallum.
Epeelválasztási, emésztési panaszokat csökkentő hatását nem támasztják alá humán bizonyítékok.
Indikációk, adagolás
Belsőleg alkalmazva, alvászavarok és funkcionális emésztési panaszok kezelésére adagja 1.5-4,5 g drogból készült forrázat, szükség szerint naponta több alkalommal. Mind gasztrointesztinális, mind központi idegrendszeri indikációval célszerű hasonló hatású gyógynövényekkel kombinálva használni.
Herpesz esetén citromfűkivonatot tartalmazó lokális készítménnyel naponta 2-4 alkalommal ajánlott a beteg területet vékonyan bekenni. Ilyen célra megszakítás nélkül maximum 14 napig lehet használni.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Ellenjavallat, interakció nem ismert. A szedatív hatást tanulmányozó vizsgálatokban a Me-lissát is tartalmazó készítmények tartós alkalmazásakor sem tapasztaltak specifikus nemkívánatos hatásokat. Lokális alkalmazás esetén irritáció, égő érzés előfordulhat, a néhány-humán vizsgálat során allergia nem alakult ki.
Gyöktörzse elágazó, a sarjak tarackhoz hasonlóan futnak, végükön föld feletti hajtások fejlődnek. Szára néha 1 m magasra is megnő, elágazó, négyoldalú. Levelei nyelesek (a nyelek kb. 2 cm hosszúak) keresztben átellenesek. Csúcsuk hegyes, válluk lekerekített, szélük fűrészes. A levéllemez kb. 3 x 6 cm, tojásdad alakú. A levélerek enyhén kidomborodók, a levélfonák az erek mentén szőrözött.
Virágai a felső levelek hónaljában képződnek, bimbós állapotban sárgák, kinyílva változatos színűek, fehérek, sárgák, ritkán ibolyásak. Tízesével, húszasával álörvökben állnak. Júniustól nyílnak. Termése fénylő, háromélű makkocska. A növény felső, legfeljebb 4 cm-es hajtásairól az ép, egészséges leveleket gyűjtik a virágzás kezdeténjúlius-augusztusban. Drogja szerepel a legtöbb európai ország gyógyszerkönyvében. Illata, íze citromra emlékeztet.
Gyógyászat
A citromfűnek változatos gyógyászati tulajdonságai vannak: nyugtató, antidepresszáns és vírusölő. Egy morzsolt levél az ajkakra dörzsölve lassítja a kezdődő herpesz kialakulását. Rovarcsípésekre is használatos. Forrázatot is készíthetünk belőle idegi feszültség, fejfájás, fáradtság, idegi kimerültség ellen, és a kavargó gyomor megnyugtatására. A citromfű javítja a hangulatot, segít a depresszió ellen, és az olaját is ezekre a célokra használják az aromaterápiában.
Konyha
A friss citromfűleveleket borba, üdítőkbe és hideg italokba érdemes tenni. A halas és csirkehúsos fogásokban is jók; adjuk hozzá szószokhoz, pácokhoz, lekvárokhoz, zselékhez, gyümölcssalátákhoz és sörbethez.
Háztartás
A friss citromfűleveleket a fabútorok tisztításához is lehet használni. A levélben található olaj tisztítja és fényesíti a fát, miközben finom citromos illatot kölcsönöz neki
Kémiai alkotórészek:
illóolaj (citronellál, citrál), cserzőanyagok, keserűanyagok, flavonoidok, triterpénsavak, nyálka, kávésav.
Hatás:
idegerősítő, ideg-, szívnyugtató, görcsoldó, epeműködést elősegítő, emésztést serkentő, étvágyjavító, szélhajtó, vízhajtó, izzasztó, lázcsillapító, antivirális (vírusellenes), immunerősítő, szemerősítő, antioxidáns (sejtvédő). Zsíroldó hatású, ezért fogyasztó teakeverékek alkotórésze.
Alkalmazás:
Teáját forrázással, hagyományosan készítik, ha 1-2 percig főzik, erősebb hatást vált ki. Alvászavaroknál harmonizálja a vegetatív idegrendszert, enyhíti a nyugtalanságot, köhögésnél nyugtatja és oldja a hörgők görcseit. Gyomor-, bélgörcsök ellen is hatásos. Ideges hányási inger, gyomorpanaszok, ideges fej-, fog-, fülfájás esetén megszünteti a hypothalamus szimpatikus izgalmát, így megszüntetve a tüneteket. Ideges szívdobogáskor védi a szívet és a keringési rendszert, megszünteti a tartós stresszt, így különösen ajánlott változókorban, gyermek-, illetve ifjúkorban. Napszúrás, frontérzékenység esetén is isszák naponta több csészével, vírusellenes, immunerősítő hatása miatt herpeszvírus, övsömör kezelésére is kiváló. A napi adag 3-4 csésze tea.
Külsőleg:
borogatásként, illetve fürdőkúrában használják. Frissítő, relaxáló fürdőt készíthetünk, ha 200 g drogot 1-2 percig főzünk, 10 percig állni hagyjuk, szűrjük, egy kád vízhez adjuk. Illóolaja nagyon értékes, lepárlással állítják elő. Citromhéjolajjal keverve hozzák forgalomba. Az illatszeripar egyik kedvelt alapanyaga.
Friss hajtása minden olyan étel ízesítéséhez használható, amibe egyébként citromot tennénk. Gyümölcslevek, gyümölcssaláták, túró, mártások, gombás, halas ételek, tortakrémek, levesek, koktélok fűszere. Levelét, virágát felhasználhatjuk különböző ételek díszítéséhez is.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.