Kerti sarkantyúka hatóanyaga, termeszése, egészségügyi felhasználása
Kerti sarkantyúka története, általános ismertetője
A mexikói vagy indiai zsázsának is nevezett sarkantyúka Peruban és Bolíviában honos, és felfedezők hozták be magvait a tizenhatodik században Spanyolországba. Azóta teret nyert egész Európában, a csatorna túloldalán, Britanniában is, ahol John Gerard említi a használatát az 1590-es években. Ő Nasturtium indicum, azaz „indiai zsázsa” néven ismerte.
A magokat „szeretett barátomtól, John Robin of Paris-tói” kapta, aki azzal büszkélkedett, hogy „ritka és szép növény”. Ma a sarkantyúkát főleg dekoratív világos piros, narancsszínű és citromsárga virágaiért nevelik, másodsorban pedig konyhai felhasználásra. Hagyományosan, mint az emésztőrendszert frissítő növényt tartották számon, míg a magok erősen hashajtó hatásúak, amik megszüntetik a székrekedést. A sarkantyúka sok C-vitamint, vasat, ként és más ásványi anyagot tartalmaz, és afrodiziákumként is ismert, főleg a piros virágú. A friss leveleit valaha skorbut megelőzésére használták.
- Kora tavasszal vessük a magokat sejttálcába, minden kis cellába egyet.
- Amint elmúlt a fagyveszély, ültessük ki ezt az egynyári növényt a helyére. (Hazánkban palántázás nélkül helybe vethetjük— A lekt.)
- Szereti a jó vízelvezetésű talajt, napos helyet, ott, ahol van helye terebélyesedni.
- Gyakran teszik cserépbe vagy ládába, és zöldségágyások és gyógynövény csoportok mellé szegélynövénynek.
- Jó maghullató, de nem fagytűrő.
Konyha
A „szárazföldi vízitorma” néven is ismert növény minden része ehető. A levelek, virágok és a magok nyersen a legjobbak, salátában. A savanyított magvak helyettesíthetik a kapribogyót.
Kozmetika
Kiváló arclemosó készülhet a levelek forrázatából. Jót tesz a makacs bőrproblémák, pattanás és kiütések ellen. Kereskedelmi forgalomban kapható hajápoló termékekben is jótékony hatású a kéntartalma, amely elősegíti a haj növekedését.
Társnövények
A sarkantyúka egy erős, csípős anyagot termel, ami elűz bizonyos talajlakó kártevőket. Ezáltal segíti a közeli növényeket, mint a káposztafélék, tök és burgonya. A sarkantyúkatea permete elriasztja a levéltetveket a társnövényekről és zöldségekről.
Gyógyászat
Fertőtlenítő, antimikrobiális, antibiotikus, gombaölő és frissítő hatású, ezért a sarkantyúka kiváló gyógynövény bőrpanaszokra. Köhögésre, nyálkára, hurutokra és tüdőbetegségekre, valamint húgyúti fertőzésekre is használják.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.