Masztixfa
Masztixfa (Pistacia lentiscus) története, alkalmazott drogjai
A drog elnevezése a latin rágás (masticatio) szóból ered, mert már az ókorban felfedezték, hogy a masztix rágása tisztítja a fogakat és jó szagú leheletet biztosít. Fűszeres aromája miatt Görögországban régóta alkalmazzák alkoholtartalmú italok (mastiki, raki) ízesítésére. Ma is ragasztók, lakkok, festékek, kozmetikumok és rágógumik alapanyaga.
A masztix a Pistacia lentiscus var. latifolius Coss törzséből és ágaiból spontán vagy bemetszés hatására kifolyó, levegőn megkeményedett, szárított balzsam ill. gyanta. A Mastix Ph. Hg. VIII. legalább 10 ml/kg illóolajat tartalmaz. Az anvanöveny egv. a mediterrá-neumban őshonos, 1-3 m magas, az Anacardiaceac családba tartozó, örökzöld fíeska. Nyáron a növény bemetszett kérgéből a balzsam a fa alá rakott kőlapokra folyik. 10-20 nap múlva a beszáradt gyantát begyűjtik. Egy növény évente 4-5 kg masztixot szolgáltat. A forgalomban lévő drog lóként termesztett állományokból a görög Chios szigetéről, valamint a Kanári-szigeteken vadon termő növényekről származik.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A gyanta íőkomponcnsci tri- és tetraciklusos triterpén-karbonsavak (masztikadienonsav, tirukallol, oleanolsav), valamint dammarán-, maibarikán- és polipodántípusú triterpének. A drog tartalmaz 1-3% illóolajat is, amely 90%-ban monoterpén-komponensekből (α-pinén, mircén, β-pinén, linalool, β-kariolillén) áll.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A drog tradicionális alkalmazása az anyanövény természetes előfordulási területeire korlátozódik. Belsőleg elsősorban gyomor-, bélpanaszok, fekély és diszpepszia esetén alkalmazzák. Használják még hasmenés, gonorrhoea, fehérfolyás, külsőleg pedig köszvény és reuma kezelésére.
Preklinikai vizsgálatok
Patkányokon végzett kísérletben a per os adagolt masztixszuszpenzió csökkentette az aszpirin okozta gyomornyálkahártya-károsodást. A gyomorfekély kialakulása elleni védő hatást egyrészt a drog szekréciógátló, másrészt lokális citoprotektív aktivitásának tulajdonítják. Ulkoprotcktív hatásában szerepet játszhat az is, hogy Heluobacler pylori ellen 500 µg/ml-es koncentrációban 90%-os baktericid hatást mutatott.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Humán bizonyítékok
A drog hatásával kapcsolatban hiányosak a humán bizonyítékok.
Kettős vak vizsgálatban napi 1 g masztix fogyasztása a nyombélfekély teljes gyógyulásához vezetett a kezelt betegek 70 %-nál, szemben a placebócsoporttal. ahol csak 22%-os volt a gyógyulás aránya. Masztixtartalmú rágógumi 4 órás rágását követően szignifikánsan csökkent a kísérletben résztvevők szájában a baktériumtelepek száma és a plakkindex.
Indikációk, adagolás
Bár az elvégzett állatkísérletek és in vitro vizsgálatok visszaigazolják a masztix gyomor és nyombélfekély esetén történő tradicionális alkalmazását, a drog gyógyászati alkalmazása kellőképpen nem megalapozott.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Mellékhatás, kontraindikáció, gyógyszerkölcsönhatás nem ismert, a droggal toxikológiai vizsgálatokat nem végeztek.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.