Gyógynövények

Nyírfa – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai

Nyírfa (Betula sp.) története, alkalmazott drogjai

A nyírfa több, lóként észak-európai népcsoport mondavilágában és népgyógyászati örök­ségében szerepel. Leveleiből és rügyeiből, sőt a kérgéből is gyógyteát készítettek, amelyet vizelethajtóként, reumaellenes szerként használtak. Fiatal hajtásaiból sör, a tavasszal meg­csapolt le nedvéből („virics”) erjesztéssel bor készült. A Betula tudományos nemzetség­név a latin batuo (= ütni, levágni) szóból ered, és feltehetőleg arra utal, hogy a nyír ágai fenyítésre szolgáltak.

A közönséges nyír (Betula pendula Koth., syn. Betula verntcosa Ehrh.) harminc méter ma­gasságot is elérő egylaki fa, ágai hajlékonyak, lecsüngők. Fiatal ágait szemölcsös gyanta-mirigyek borítják. Kérge fiatalon fehér, haránt irányban, szalagok formájában lehántható, az idősebb kéreg fekete, hosszában repedezett. A szőrös nyír (Betula pubescens Ehrh.) haj­tásai kezdetben molyhosak, később kopaszodók, a levelek fonákján az erek mentén szőrök találhatók.

A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a közönséges és a szőrös nyír. illetve a két faj hib­ridjeinek levele (Betulae folium) szerepel hivatalos drogként, amelyet május-júniusban gyűjtenek. Hipcrozidban kifejezett llavonoidtartalma legalább 1,5%.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A nyírfalevél fontosabb hatóanyagai közül megemlíthetők a flavonoidok (hiperozid. kver-citrin, kempferol seb.), amelyek mintegy 3%-nyi mennyiségben vannak jelen. Tartalmaz továbbá kis mennyiségű illóolajat (0,1%), fenolkarboxil-vegyületeket, triterpén-alkoholokat és -észtereket, ill. nagy mennyiségű káliumot.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

A nyírfalevelct a tradicionális gyógyászatban tavaszi tisztítókúrák részeként, vizelcthaj-tóként, köszvény, reuma kezelésére alkalmazták. Észak-Olaszországban és Erdély egyes részein ízületi panaszok enyhítésére nyírfalevelet tartalmazó derékaljon alszanak, vagy

nyírfalevélből készült fürdőt vesznek. A nyírfa levelét tea, tinktúra formájában alkalmaz­zák, de ismeretes a levél friss présnedvének használata is.

Preklinikai vizsgálatok

A rendelkezésre álló állatkísérletes adatok ellentmondóak, de összességében a nyírfalevél enyhe szaluretikus és diuretiktis hatását bizonyítják. A kifejlett levelekből készült főzet állatkísérletben elősegítette a víz, a kloridionok és a húgysav kiürülését, míg a fiatal le­velek nem mutatlak diuretikus hatást.

A flavonoidok önmagukban nem tekinthetők fele­lősnek a vizelethajtó hatásért, mert a kísérletek alapján kisebb mértékű hatást értek el az izolált flavonoidlrakcióval, mint a teljes kivonattal. Egyes kutatók a nyírfalevélben nagy mennyiségben jelenlévő káliumot tartják a diuretikus hatás kiváltójának.

Humán bizonyítékok

A nyírfalevél jelenlegi alkalmazása a növény hagyományos használatán alapul. Vizelethajtó hatású drogok kombinációját, köztük nyírfalevelet is tartalmazó termékkel kapcsolatban rendelkezésre állnak pozitív eredmények, de monokomponensű nyírfakészítmény hatását nem támasztják alá humán vizsgálatok adatai. Izületi panaszokat enyhítő hatását sem pre­klinikai. sem humán vizsgálatokban nem tanulmányozták.

Indikációk, adagolás

A nyírfalevél enyhe vizelethajtó hatása miatt a húgycső és a vese enyhébb gyulladásos állapotaiban, bakteriális fertőzés kezelésére alkalmazható, továbbá reumás fájdalmak ki­egészítő kezelésére is felhasználható. Szokásos adagja 2-3 g, amely naponta többször (2-3 alkalommal) alkalmazható. Az előírt mennyiségből 15 perces kivonással készíthető forrázat. Gyári készítmény esetén a napi adag 150-200 mg flavonoidot tartalmaz. Friss présnedvének napi dózisa 3×15 ml.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

Nem alkalmas szív- és veseeredetű ödéma csökkentésére. Speciális ellenjavallatok, nem­kívánatos hatások nem ismertek.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.