Pásztortáska, természetes megoldás a női problémákra
Nevezik többek között kanálfűnek is A keresztesvirágúak (Cruciferae) családjába tartozó egyéves vagy kétéves – enyhe teleken áttelelő növény. Eredetileg eurázsiai, mára az egész földön elterjedt gyom. Hazánkban is szinte mindenhol jelen lévő, igénytelen gaz. Régen a gyerekek csörgőt készítettek belőle. Gyökere vékony, karószerű, nem hatol mélyre. Szára kb. 20-50 cm magas, többszörösen elágazó. Levelei a szár alsó részén tőrózsát alkotnak, lándzsás kerületnek, szárnyasán, öblösen fogazottak, kb. 5-10 cm hosszúak. A szárlevelek kisebbek, fogazott szélűek, ritkán épek, szárölelőek. Virágai hosszú kocsányon állnak, a virágzás kezdetén (kora tavasszal) sátorozó, később megnyúlt fürtvirágzatot alkotnak. Apró virágai fehér színűek, április-májusban nyílnak Ha csapadékos a nyár, egész nyáron át virágzik. Termése sokmagú becőke. Lapos, majdnem háromszögletű, szív alakú, bőrszerű tapintású.
A virágzó növény felső 30 cm-es részét gyűjtik márciustól májusig. Szaga szárítás során eltűnik, íze keserű, csípős. Hazánkban csak a vadon termő populációt gyűjtik. A pásztortáskára nagyon hasonlító rokon faj a kövifoszlár (Cardaminopsis arenosa). Ez nem gyógynövény. A pásztortáskától leginkább abban különbözik, hogy a szára szőrözött.
Kémiai alkotórészek:
kolin, acetilkolin, triamin, flavonoidok, cseranyag, zsíros olaj (a magokban), gyanta, kálisó, peptid. Hatás: vérzéscsillapító, összehúzó.
Alkalmazás:
Teáját erős, elhúzódó, kóros méhvérzés csökkentésére, szabálytalan havi ciklus szabályos ritmusának beállítására használják.Gyomor-, bélvérzés, aranyeres problémák esetén hatásos vérzéscsillapító. Normalizálja a vérnyomást (hatása hasonló a fehér fagyöngyéhez).
Teakészítés:
2 teáskanál drogot 150 ml vízzel leforrázunk, 2 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta többször 1-2 csészével megiszunk. Ha a panaszok megszűnnek, a pásztortáskakúrát abbahagyhatjuk, illetve ha a tea alkalmazása ellenére sem mutatkozik javulás, orvoshoz kell fordulni.
Külsőleg:
Forrázatát helyi vérzéscsillapítás céljára borogatószerként használják orrvérzés, külső vérző bőrsérülés esetén. Steril gézlapot vagy vattakorongot átitatnak a leszűrt, langyos pásztortáskateával, és a sebre helyezik (az orrot tamponalják).Tinktúra (alkoholos kivonat) formájában izomsorvadás kezelésére bedörzsölőszerként alkalmazzák naponta egyszer. A külső kezelés kiegészítésére a pásztortáskatea kúraszerű fogyasztása is javasolt (napi 4×1 csésze). A tinktúrát házilag is előállíthatjuk. A friss, apróra vágott növényt gabonapálinkával leöntjük, meleg helyen 10 napig érleljük, majd leszűrjük. Jól záródó, sötét üvegben tároljuk.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.