A szívritmuszavarok gyakori fajtái és kezeléseik
A szívritmuszavar oka a szív szabályos összehúzódásait vezérlő elektromos impulzusok keletkezésének vagy továbbításának meghibásodása. A szívverés ilyenkor szabálytalanná válik, azaz a normálisnál gyorsabb vagy lassabb, s ezt gyakran gyengeség, illetve légszomj kíséri. Teljesen egészséges szívű embereknél is előfordulhat egy-egy extra szívdobbanás. Ezek az ún. ártalmatlan extraszisztolék.
A szívritmuszavarok gyakori fajtái a következők:
- A szupraventrikuláris tachycardia életkortól függetlenül jelentkezhet. Pitvari eredetű szapora szívverést jelent, ami bekövetkezhet testmozgás után, stresszes időszakokban, de akár minden figyelmeztető jel vagy kiváltó ok nélkül is.
- A pitvarfibrilláció (pitvarremegés) főként az 50 év felettieket érinti, és növeli a stroke kockázatát. A bradycardia a szívverés lelassulása. Normálisan is előfordul sportolóknál, jó általános fizikai kondíció mellett. Máskor viszont szívbetegség vagy az elektromos vezetés hibája.
- A ventrikuláris tachycardia és a kamraremegés oka, hogy a szívösszehúzódások irányítását nem a pitvar végzi, hanem a kamra veszi át. Életveszélyes állapot lehet, ugyanis ilyenkor a szív teljesítménye nagymértékben romlik, nem képes elegendő vért pumpálni többek között az agyba.
A szívritmuszavarok kezelése
A kezelés módja függ a zavar típusától, valamint az életkortól és egészségi állapottól is. Az életmódra vonatkozó tanácsok mellett valószínűleg szívritmuszavar elleni gyógyszereket is felírnak.
- Egyeseknél katéteres ablációt alkalmaznak (ilyenkor apró elektromos impulzusokkal pusztítják el a szív rendellenesen működő szöveteit).
- Sokaknál pacemakert ültetnek be (hazánkban évente mintegy 5500 esetben). A mellkas bőre alatt elhelyezett kisméretű eszköz elektromos impulzusokkal szabályozza a szív összehúzódásait. Ha önnek kamrai szívritmuszavara van, lehetséges, hogy beültethető defibrillátort (ICD) kap, amely kis áramütéssel állítja helyre a szívműködést, ha a szívritmus veszélyes rendellenességét érzékeli. Az áramütés gyenge, a beteg többnyire észre sem veszi, de elképzelhető, hogy apró lökésként vagy rándulásként érzékeli. A tudat, hogy beültetett ICD-vel kell élni, eleinte zavaró lehet, de idővel a legtöbben inkább megnyugtatónak találják.
Íme néhány ötlet szívritmuszavar esetére:
- Hagyja abba a dohányzást.
- Csökkentse vagy mellőzze az alkoholt és a koffeint.
- Próbálja kerülni a stresszes helyzeteket.
- Ne használjon olyan vény nélkül kapható gyógyszereket, amelyek stimulánsokat – pl. pszeudoefedrint – tartalmaznak.
- Ne szedjen fogyókúrás tablettákat, amelyek serkentőszereket, például efedrint tartalmaznak.
- Igyekezzen minél többet tiszta levegőjű helyen tartózkodni.
Élet pacemakerrel
A pacemakert néhány dolog megzavarhatja:
- Az otthonában lévő elektromos készülékek, például a televízió vagy a mikrohullámú sütő nem befolyásolják a pacemakert.
- A kórházi és fogászati eszközök legtöbbje nem okoz gondot, de a biztonság kedvéért jelezze orvosának, fogorvosának, hogy pacemakeré van.
- A mágnesesrezonancia-vizsgálathoz (MRI) használt berendezés megzavarhatja a pacemaker működését. Kérje orvosa tanácsát.
- Kerülje az elektromos idegingerlést alkalmazó eszközök, például a TENS-készülék használatát.
- A bolti és reptéri biztonsági kapukon haladjon át gyorsan, ne álldogáljon tartósan a közelükben. Ha megmutatja pacemaker-igazolványát, lehet, hogy a kapu helyett motozásos vizsgálatnak vetik alá.
- Ne hordjon a pacemakeré közelében mágnest, mobiltelefont vagy hifi készülékeket.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.