Húgyúti fertőzések kezelése és megelőzése
A nők leggyakoribb egészségügyi problémái közé tartozó húgyúti és hüvelyi fertőzések súlyossága az apró kellemetlenségtől a komoly, elhúzódó megbetegedésig terjedhet. Ha önt is utoléri a betegség, sokféleképpen támogathatja az orvos által előírt kezelést, felgyorsíthatja a gyógyulást és megelőzheti a tünetek kiújulását.
Húgyúti fertőzések
Ha volt már húgyúti fertőzése, akkor tudja, mennyire fájdalmas állapot. Tünetei a heves vizelési inger és a vizeletürítés közben jelentkező fájdalmas és égető érzés – egyesek azt mondják, olyan, mintha borotvapengéket próbálnának kiüríteni magukból. Annak ellenére, hogy gyakran érez vizelési ingert, egyszerre csak kevés folyadékot ürít, a vizelete pedig zavaros, bűzös vagy akár véres is lehet. Előfordulhat hőemelkedés vagy láz, hányinger, illetve alhasi vagy deréktáji fájdalom is.
A nők körében gyakoribbak a húgyúti fertőzések, mivel rövidebb a húgycsövük
Így a kórokozók könnyebben jutnak be a húgyhólyagba. Ráadásul a nők húgycsőnyílása jóval közelebb van a végbélnyíláshoz, mint a férfiaké. A fertőzés általában a húgycsőben kezdődik (urethritis), majd onnan húzódik a húgyhólyagba (hólyaghurut vagy cisztitisz).
Amennyiben igazolódik a fertőzés, antibiotikumot írnak fel, amely rendszerint gyorsan és hatékonyan megszünteti a panaszokat. Feltétlenül csinálja végig az orvos által előírt antibiotikum-kúrát, hogy teljesen megszabaduljon a fertőzéstől.
Mit tehet otthon?
Íme néhány ötlet a tünetek enyhítéséhez és a fertőzés kiújulásának megelőzéséhez, amíg arra vár, hogy az antibiotikumok kifejtsék hatásukat.
- Igyon több vizet! A folyadékbevitel növelése hígítja a vizeletet és segít kimosni a baktériumokat. Igyon naponta legalább hat-nyolc pohár folyadékot.
- Ne fogyasszon alkoholt, gyümölcsleveket (a vörösáfonya-levet leszámítva), kávét, teát vagy más koffeintartalmú italt, mert ezek irritálhatják a húgyhólyagot és fokozhatják a vizelési ingert.
- Igyon vörösáfonya-levet! Számos tanulmány igazolta, hogy a vörösáfonyalé segíthet a húgyúti fertőzések megelőzésében és a tünetek enyhítésében. A vörös áfonya olyan anyagokat tartalmaz, amelyek gátolják a baktériumok megtapadását a húgyhólyag falán. Ha hajlamos a fertőzésekre, próbáljon rendszeresen fogyasztani (napi 600 ml) vörös áfonyát vagy vörösáfonya-levet.
- A gyümölcs kivonata étrend-kiegészítő formájában is kapható – ebből naponta kétszer 400 mg-ot vegyen be. Ha véralvadásgátló warfarint szed, kérje orvosa tanácsát, mivel a gyümölcs hatóanyagai veszélyes kölcsönhatásba léphetnek a gyógyszerrel!
- Vizeljen gyakran! Ne tartsa vissza a vizeletét azért, mert tudja, hogy fájdalmas lesz – menjen ki azonnal, ha megérzi az ingert, ugyanis ha a vizelet tovább marad a húgyhólyagban, az megnöveli a baktériumok szaporodásának valószínűségét. Ha a vizelés nagyon fájdalmas, próbáljon meleg ülőfürdőben vizelni, ami enyhítheti az égető érzést.
- Töröljön elölről hátrafelé! A nőknek székletürítés után mindig elölről hátrafelé kell törölni a WC-papírral vagy külön kell megtisztítaniuk a húgycső és a hüvelybemenet, valamint a végbélnyílás területét, azért, hogy ne juthassanak a belekből származó baktériumok a húgycső közelébe. A kislányoknak lehetőleg minél korábban tanítsák ezt meg.
- Szexuális együttlét után menjen vécére! A nőknél közösülés közben baktériumok kerülhetnek a húgycsőbe. Ha az aktus után azonnal kiüríti a vizeletet, kimoshatja a mikrobákat. A pesszárium vagy a spermicid gélek használata növeli a fertőzésveszélyt. Amennyiben ezt tapasztalja, célszerű más fogamzásgátlási módszert választania. A síkosító nélküli, illetve spermiciddel kezelt óvszerek szintén növelik a fertőzési hajlamot. Viseljen pamut alsóneműt és laza ruházatot! A levegő szabad keringése segít megelőzni a fertőzést, hiszen a baktériumok nyirkos környezetben szaporodnak a legjobban. Ne hordjon műszálas alsóneműt sem. Legjobb a tiszta víz! A nemi szervek környékén használt dezodorok és tusfürdők tovább irritálhatják a már amúgy is gyulladt húgycsövet.
Fogamzásgátlás
A hüvelygomba kezelésére használt krémek és kúpok hatására elvékonyodhat az óvszerek, illetve pesszáriumok gumihártyája, ezért nem árt a kezelés végéig tartózkodni a szextől, vagy más fogamzásgátlási módszert alkalmazni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.