Kiderült, hogy cukorbeteg – hogyan tovább?
A világon mintegy 180 millió cukorbeteg él, és ha számuk a jelenlegi ütemben növekedik, 2030-ra kétszer annyian lesznek. Ha ön is érintett, lehet, hogy azt hiszi, hátralévő élete a gyógyszerek, injekciók és orvosi vizsgálatok jegyében fog telni. Néhány életmódbeli változtatással, és a szükséges gyógyszerek szedésével teljes értékű életet élhet, sőt talán egészségesebbnek és erősebbnek fogja érezni magát, mint korábban.
Mi az a cukorbetegség?
Cukorbetegségnek (diabétesznek) nevezzük, amikor megnő a vérben a glükóz, azaz a cukor szintje. Ennek az az oka, hogy a hasnyálmirigy egyáltalán nem vagy csak keveset termel az inzulin nevű hormonból, illetve az általa termelt inzulin nem működik olyan jól, mint kellene (inzulinrezisztencia). Az inzulin a vérben kémiai „hírvivőként dolgozik”, azaz lehetővé teszi, hogy az ott keringő glükóz bejusson a szervezet sejtjeibe,, ahol üzemanyagként szolgál. Ha az inzulin mennyisége nem megfelelő vagy a hatása nem elégséges, megemelkedik a glükózszint.
A két típus
A cukorbetegségnek két fő típusa van, amelyeket alább ismertetünk (léteznek ritkább változatok is, amelyek általában vagy örökletes jellegűek, vagy a hasnyálmirigy károsodása miatt alakulnak ki):
- 1-es típusú cukorbetegség. Gyermekkorban ez a fajta cukorbetegség a leggyakoribb. Azért alakul ki, mert a szervezet immunrendszere megtámadja és elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit. Inzulin adagolásával kezelik.
- 2-es típusú cukorbetegség. A cukorbetegség leggyakoribb fajtája, amely többnyire 40 éves kor után alakul ki, bár gyermek- és serdülőkorban is megjelenhet. Gyakran a túlsúlyossággal függ össze. Olyankor fordul elő, ha a hasnyálmirigy sejtjei nem termelnek elegendő inzulint, vagy ha a szervezetben inzulinrezisztencia alakul ki. Kezelésként néha elegendő, ha az érintett személy lefogy, változtat az étrendjén vagy rendszeres testmozgást végez, máskor gyógyszerre és/vagy inzulinra is szükség lehet.
A vizsgálat
A diagnózishoz orvosa éhomi vércukorszint-vizsgálatot végez (reggel, üres gyomorral kell menni a vérvételre), emellett sor kerülhet terheléses vércukorszint-vizsgálatra is, amelynél kétszer vesznek vért: az első után glükóztartalmú folyadékot kell innia, majd 2 óra elteltével megismétlik a vérvételt.
Mit jelent pontosan a metabolikus szindróma?
Jelentése egy állapot, amely rizikótényezők együttese: magas vérnyomás, zsírfelesleg a deréktájon, magas koleszterinszint és inzulinrezisztencia. Ha nem kezelik, a metabolikus szindróma szív- és érrendszeri betegségekhez és stroke-hoz vezethet, az inzulinrezisztencia pedig a 2-es típusú cukorbetegség „előszobája.” Sokszor nincsenek látványos tünetek, ezért ha veszélyeztetve érzi magát, menjen orvoshoz. A vérvizsgálat , ha kell gyógyszereket írnak fel. A fogyás és a testmozgás késleltethetik -vagy megelőzhetik – a betegség kialakulását.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Veszélyben van?
Ha elmúlt 40 éves, érdemes megméretnie a vércukorszintjét, különösen ha a 2-es típusú cukorbetegség alábbi kockázati tényezőiből egy vagy több is érvényes önre.
- Valamelyik szülőjének vagy testvérének 2-es típusú cukorbetegsége van.
- Túlsúlyos
- Magas a vérnyomása
- Volt már szívinfarktusa vagy átesett stroke-on.
- Volt terhességi cukorbetegsége.
- Policisztáspetefészek-szind-rómája van – ez az állapot gyakran összefügg az inzulinrezisztenciával.
- Derekának körfogata meghaladja a 80 cm-t (nőknél), illetve a 94 cm-t (férfiaknál)
Terhességi cukorbetegség
A terhesség második felében a méhlepény az inzulin hatását gátló hormonokat termel, hogy a magzat elegendő glükózhoz jusson. Ezt ellensúlyozandó a hasnyálmirigy több inzulint termel – ám a terhes nők közel egy huszadánál nem eleget. Ezt az állapotot nevezik terhességi cukorbetegségnek, amely a gyermek megszületése után rendszerint meg is szűnik, de akinél kialakult, annak 50 százalék esélye van rá, hogy 10 éven belül jelentkezik nála 2-es típusú cukorbetegség.
Tünetek
- Csillapíthatatlan éhség (az 1-es típus esetén), rendkívüli szomjúság és állandó vizelési inger (főleg éjszaka), ezek a cukorbetegség klasszikus tünetei.
- Jelentkezhet még homályos látás, fertőzésekre való hajlam, bőrviszketés, megmagyarázhatatlan fogyás (az 1-es típus esetén), fáradtság, valamint a kisebb vágások és horzsolások feltűnően lassú gyógyulása.
Az 1-es típusú cukorbetegség tünetei általában nyilvánvalóak, és gyorsan, néhány nap vagy hét alatt alakulnak ki. A 2-es típusú diabétesz ezzel szemben lassan fejlődik ki, sokszor nem is okoz tüneteket, ezért csak rutinvizsgálat során derül rá fény.
Elsőre nyilván sokkolja a hír, hogy cukorbeteg, és el sem tudja képzelni, miként fog együtt élni a betegséggel. A diagnózis megszületése után, rendszeres orvosi felülvizsgálatra kell járnia, így lesz módja rá, hogy a kezelését végzőkkel megbeszélje a teendőket. Az önt kezelő orvosok, dietetikusok támogatása rendkívül fontos a diagnózist követő hónapokban és években.
A gondozócsapat | |
---|---|
Az alábbiakban felsoroljuk azokat a szakembereket, akik segíthetnek, hogy kézben tudja tartani cukorbetegségét, és figyelemmel kísérhesse egészségi állapotát. | |
Diabetológus szakorvos | Ez a cukorbetegség kezelésére szakosodott orvos felügyeli az ellátását, általában egy kórházi osztályon vagy diabéteszközpontban. |
Diabetológiai szakápoló | Kifejezetten a cukorbetegek kezelésével kapcsolatos ismeretekkel rendelkezik. Az orvosi vizsgálatok között hozzá fordulhat tanácsokért. |
Háziorvos | Ő is folyamatosan figyelemmel kíséri az ön kezelését, ellenőrzi a leleteit vagy vizsgálatokra küldi. Egyes háziorvosok maguk is diabetológus szakorvosok. |
Körzeti nővér | A háziorvosi rendelőben tevékenykedő asszisztens is részt vesz az ön ellátásában; van olyan nővér, akinek szakirányú végzettsége is van. |
Dietetikus | Ő az, aki segít a betegnek a legjobb élet-módbeli és táplálkozási döntések meghozatalában, hogy minél hatékonyabban kezelhesse diabéteszét. |
Szemorvos | Szükséges, hogy szemész szakorvos vagy optometrikus rendszeresen megvizsgálja a szemét, és ellenőrizze annak állapotát. |
Gyógypedikűrös | Rendszeresen megvizsgálja a lábát, hogy nem alakultak-e ki szövődmények. |
Pszichológus | Olyan cukorbetegeknek segíthet, akik lelkileg nehezen tudják a betegséget feldolgozni. |
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.