Gyógyszeres és sebészi kezelés gerincfájdalmak esetén
Minél többet mozgunk és minél inkább erősítjük a gyakorlatok révén izmainkat, annál gyorsabban elmúlik a fájdalom. A gyógyszerek az EHP lépéseivel együtt alkalmazva megkönnyítik visszatérésünket az életnek azokra a területeire is, ahonnan gerincfájdalmaink miatt eddig távol kellett maradnunk. De még egyszer hangsúlyozom, egyedül a gyógyszerekkel a fájdalommentesség és a további sérülések megelőzése nem reálisan megvalósítható cél.
Ezért gondolom azt, hogy a gyógyszerekről csak mint az EHP egyik alkotóeleméről érdemes beszélni. Ne várja, hogy a gyógyszerek megoldják gerincpanaszait! Azonban elvárhatja a gyógyszerektől azt, hogy segítenek fájdalmait addig csökkenteni, amíg a hat lépésből álló program elkezdi kifejteni hatását. Ha az adott gyógyszerek nem szüntetik meg a fájdalmat, másokat kell választani.
Gerincfájdalom okai különbözőek
Tudjuk, hogy minden gerincfájdalomtól szenvedő beteg más és más. Jó, ha tisztában van vele, hogy orvosa sem tudhatja előre, melyik szer szünteti meg a gerincfájdalmait. Gyakran több gyógyszer együttes szedésére is szükség van ahhoz, hogy elérjük a célt, a fájdalommentességet. A jó hír azonban az, hogy számtalan kiváló gyógyszer létezik, amelyeknek kombinált szedésével megfelelő fájdalommentesség érhető el.
Ahhoz, hogy a lehető leggyorsabban megtalálja az Ön számára legalkalmasabb gyógyszert, érdemes megismerni, hogyan választ közülük az Ön kezelőorvosa. Az orvos nem véletlenszerűen választ a gyógyszerek közül, remélve, hogy valamelyik majd hatni fog. Kell, hogy legyen egy fájdalomcsillapító módszere, egy terve, amely alacsonyabb dózisokkal kezd, és a legkevesebb költség mellett a leghatásosabb eredményt hozza.
Pontozza fájdalma erősségét!
Mielőtt elkezdenénk beszélni a gerincfájdalmak kezelésére használatos számtalan gyógyszerről, szeretném, ha fájdalmának erősségét az alábbi táblázat segítségével pontozná, így orvosa könnyebben tud dönteni arról, hogy Önnek elegendő-e a jelenleg is szedett gyógyszere, újat kell kipróbálnia, vagy el kell gondolkodnia több gyógyszer kombinált szedéséről.
- Intzédy László orvos
- Izom eredetű háti fájdalom
- Hátfájás a gerinc betegségeiben, fájdalmak okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A gyógyszer hatékonysága
Tekintse át az alábbi táblázatot (fájdalomskála), és pontozza a gyógyszer beszedése utáni fájdalmát az alábbiak szerint: a 0 teljes fájdalommentességet, a 10 pedig az elviselhetetlen, elképzelhető legrosszabb fájdalmat jelenti. Ha például Ön gyógyszerszedés előtt fájdalmának 8 vagy 9 pontot adott, a gyógyszer bevétele után már csak 3-4 pontot, ez azt jelenti, hogy valószínűleg megtalálta azt a kombinációt, amely igazán hatásos fájdalmainak csökkentésére.
Lehetséges, hogy találni fog egy olyan fájdalomszintet (a legtöbb ember számára ez 3-5 pontot jelent), mely lehetővé teszi azt, hogy tovább végezze azokat az erősítő gyakorlatokat, melyek megvédik gerincét a további fájdalomtól és sérüléstől.
Fájdalomskála
A GFI segítségével naponta mérje fel fájdalmai erősségét
Használja naponta a következő 10 kérdésből álló kérdőívet fájdalmának felmérésére. Én ezt a táblázatot, illetve annak eredményét egyszerűen csak gerincfájdalom-indexnek, azaz GFI-nek hívom. Használata segít Önnek és orvosának figyelemmel kísérni azt, hogy gerincfájdalma javul, rosszabbodik, vagy változatlan marad. Ettől függően szüksége lehet gyógyszerváltásra, illetve elképzelhető, hogy valamilyen más ok is meghúzódhat fájdalmai hátterében.
Gerincfájdalom-index (GFI)
(Kép url: https://vitalitasportal.com/wp-content/uploads/2015/06/gfi-index.jpg)
Számolja ki GFI-jét!
Nyomtassa ki a képet, majd adja össze a bekarikázott számokat, és ossza el tízzel. Az átlagolt eredmény lesz az ön GFI-je. Számolja ki két héten keresztül mindennap ezt az értéket, és jegyezze fel az eredményeket. Ha a pontszámok csökkennek (pl. 8-ról 4-re), az azt jelenti, hogy gerincfájdalma javul és a hatlépéses EHP jól működik Önnél. Ha a pontszám nő, keresse fel orvosát. Lehetséges, hogy Önnek újra át kell tekintetnie a hatlépéses programot azért, hogy megbizonyosodjon róla, a programban leírtaknak megfelelően tesz-e mindent, de az is lehet, hogy új gyógyszer szedését kell elkezdenie ahhoz, hogy fájdalma csökkenjen, és életminősége javuljon.
Recept nélkül kapható gyógyszerek
Először próbálja ki a recept nélkül kapható gyógyszereket. Ezeket az analgetikumokat (fájdalomcsillapítók) és nemszteroid gyulladásgátlókat (NSAID) széles körben reklámozzák, és sok esetben segítenek csökkenteni a fájdalmat, később pedig a receptre felírt szerek alkalmi kiegészítői lehetnek.
Ezek a gyógyszerek, ha betartjuk a betegtájékoztatóban foglalt utasításokat, általában biztonságosan használhatók, azonban szedésük előtt konzultáljon orvosával. Ha Önnél szív-, máj- vagy vesebetegség, gyomor- vagy nyombélfekély áll fenn, mindig beszéljen orvosával, mielőtt elkezdi szedni a gyógyszert.
Gyakran használt, recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók
Gyógyszer neve és hatóanyag neve
- Anacin – aszpirin (koffeinnel) ibuprofen naproxen puíferelt aszpirin aszpirin
- Advil – ibuprofen
- Aleve – naproxen
- Ascriptin, BufFerin – puíferelt aszpirin
- Bayer és más márkák – aszpirin
- Ecotrin – bélben oldódó aszpirin
- Excedrin (extra erős) – azpirin
- Motrin – ibuprofen
- Panex – acetaminofen
- Tylenol – acetaminofen
Aszpirin (Excedrin, Bayer, Anacin, Ecotrin)
Az aszpirintartalmú termékek a legrégebben elérhető, recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók közé tartoznak. Az aszpirin kis adagban csökkenti a mérsékelt, enyhe fájdalmakat. Magasabb adagolásban az aszpirin a gyomor nyugtalanságát, gyomorfekélyeket és gyomorvérzést, fülcsengést és egyéb problémákat okozhat. Az aszpirin fokozza a véraláfutásokra való hajlamot, különösen a karokon.
Nem szedhetők aszpirintartalmú termékek warfarintartalmú gyógyszerekkel sem. Az aszpirint gyakran más gyógyszerrel együtt, kombinálva ajánlják a fájdalom csökkentésére.
Acetaminofen (Tylenol, Panex)
Az acetaminofen képes az enyhe, mérsékelt fájdalmak csökkentésére. Bevételét követően egy órán belül hat, és olyan gyakran lehet szedni, ahogy a betegtájékoztató azt engedi. Általában nem okoz gyomornyugtalanságot, bél- vagy gyomorvérzéseket, és a legtöbb más gyógyszerrel együtt is szedhető, ideértve a véralvadásgátlókat és a legtöbb, arthritis okozta panaszok ellen felírt szert is.
Máj- vagy vesebetegségek esetén beszéljen orvosával arról, mekkora adagban szedje az acetaminofentartalmú gyógyszereket.
Recept nélkül kapható nemszteroid gyulladáscsökkentők (Advil, Motrin, Aleve)
Gerincfájdalmai csökkentésére kipróbálhat egy recept nélkül kapható nemszteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) szert is. Ezek a gyógyszerek csökkentik az arthritis, az izomfájdalmak és a különböző sérülések által okozott gyulladásos elváltozásokat. Valójában néhány, receptre kapható NSAID alacsonyabb dózisú formában recept nélkül is kapható. Ezek az alacsony dózisú készítmények jó fájdalomcsillapítók lehetnek, ha pl. az acetaminofen (Tylenol) nem hat eléggé.
Ha követi a betegtájékoztató utasításait, a recept nélkül kapható NSAID-oknak nincsenek komoly mellékhatásaik. De ha nagyon magas adagban szedi őket, a hasi fájdalmak, a gyomorfekély, a gyomorvérzés és minden egyéb olyan probléma kockázata megnő, melyek az NSAID-ok magasabb dózisú, receptre kapható formái esetén is felléphetnek.
Ha Ön valamilyen szív-, vese-, vagy májbetegségben szenved, esetleg gyomorfekélye van, mindenképp beszéljen orvosával, mielőtt kipróbálja e gyógyszerek valamelyikét. Ha gyomornyugtalanság vagy valami más, új panasz jelentkezik, hagyja abba a gyógyszer szedését, amíg nem konzultál orvosával. Ezek a gyógyszerek nem szedhetők warfarinnal (Coumadin) együtt.
Receptre kapható fájdalomcsillapítók
A következőkben áttekintjük a leggyakrabban használt, receptre kapható, erősebb hatású gyógyszereket.
Receptre kapható nemszteroid gyulladáscsökkentők
Ha a recept nélkül kapható gyógyszerek nem elég hatásosak, orvosa felírhat Önnek valamilyen receptre kapható NSAID-ot. Ez a szer lehet valamilyen recept nélkül kapható gyógyszer nagyobb dózisú formája, de valamilyen más gyógyszer is, amely a recept nélküli szerek magasabb dózisú formáinak hatásával rendelkezik, de kevesebb mellékhatása van. Az aszpirin például nagy mennyiségben (12-16 tabletta 24 óra alatt) hatásos lehet a fájdalom csökkentésére és a gyulladások mérséklésére. Azonban az ilyen nagy dózis jobban növeli a gyomorfekély és gyomorvérzés kockázatát, mint az egyéb elérhető gyógyszerek.
A nemszteroid gyulladáscsökkentőknek két fajtája van: hagyományos és COX-2-gátló.
A hagyományos, nemszteroid gyulladáscsökkentők. Ezek mindegyike hatásos gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító. Ezek a szerek naponta egy vagy néhány tabletta szedése mellett kevesebb mellékhatással rendelkeznek, mint a nagy dózisú aszpirin. Az orvos ezek közül a gyógyszerek közül úgy dönt valamelyik mellett, hogy figyelembe veszi az Ön gerincfájdalmainak jellegzetességeit, a fennálló egyéb egészségügyi problémákat, a gyógyszer árát, és adott esetben az Ön biztosítását is.
A választék több mint 20 gyógyszerből áll, és a legtöbb ember talál olyan szert ezek közül, mely fájdalmát és a gyulladásos panaszokat megfelelően mérsékli. Ha úgy találja, hogy hetek, hónapok, vagy évek múltával az Ön által szedett nemszteroid gyulladáscsökkentő már nem eléggé hatásos, akkor tanácsos lehet kipróbálni egy másikat. Ha ön rendszeresen szed valamilyen hagyományos NSAID-ot, 3-4 havonta szükséges ellenőriztetnie a vérnyomását, és vérvizsgálatokat is végeztessen a vese- és májbetegségek kiszűrésére, valamint a teljes vérkép ellenőrzése miatt.
A gyomorbélrendszeri vérzés veszélyeztetettjei:
- 65 év felettiek
- már volt gyomorfekélyük
- aszpirint vagy Prednisont szednek
- warfarint (Coumadin) szednek
- egyéb súlyos betegséggel, egészségi problémával küzdenek
Ha Önnél nagyobb az esély gyomorfekélyre vagy gyomorvérzésre, orvosa kiegészítheti a kezelést más olyan gyógyszerrel, amely segít megelőzni a gyomorfekélyt és csökkenti a kialakulás veszélyét. Ha Ön hagyományos NSAID-ot szed, mindig étkezéshez kapcsolódóan vegye be gyógyszerét, hogy elkerülhesse a gyomor nyugtalanságát.
Orvosa felvilágosítja majd Önt arról, hogy műtéti beavatkozások előtt mikor kell befejeznie a hagyományos NSAID-ok szedését, mivel ezek növelik a vérzékenységet. Ha Ön e gyógyszerek egyikét rendszeresen szedi, soha ne felejtsen el néhány havonta teljes vérképvizsgálatot és egyéb vérkémiai vizsgálatokat csináltatni, különös tekintettel a vesefunkciós vizsgálatokra (kreatinin és BUN).
Néhány gyakran használt hagyományos NSAID
Gyógyszer neve | Hatóanyag neve |
---|---|
Ansaid | flurbiprofen |
Arthrotec | diclofenac és misoprostol |
Clinoril | sulindac |
Daypro | Oxaprozin |
Disalcid, Mono-Gesic | salsalat |
Dolobid | diflunisal |
Feldene | Piroxicam |
Indocin | indomethacin |
Lodine | etodolac |
Meclomen | meclofenamat |
Motrin | ibuprofen |
Nalfon | fenoprofen |
Naprelan | naproxen |
Naprosyn | naproxen |
Orudis, Oruvail | ketoprofen |
Relafen | nabumeton |
Tolectin | tolmetin |
Trilisate | kolin magnézium |
Voltaren | diclofenac |
Zorprin | aszpirin |
Az NSAID-ok leggyakoribb mellékhatásai
- asztma (allergiára hajlamos személyeknél)
- csökkent hemoglobinszint (anémia, vérszegénység)
- csökkent nátriumürítés, ödéma kialakulása az alsó végtagokon
- emésztési zavarok, fülcsengés gyomor- és bélvérzések gyomorégés, gyomorfekély
- gyomornyálkahártya-gyulladás (gastritis)
- hasi fájdalom
- magas vérnyomás (hipertónia)
- májműködési zavar (kóros májfunkciós eredmények a vérkémiai vizsgálatok során)
- más gyógyszerek hatásának megváltoztatása – antidabetikumok, warfarin, béta-blokkolók, ACE-gátlók, diuretikumok
- szédülés, véraláfutások, vérzések
- vérlemezkék funkciójának csökkenése (a vérzés, a véralvadás folyamatát befolyásolja)
- veseműködési zavar kialakulása vagy a meglévő súlyosbodása
- vízhajtók (diuretikumok) hatásának csökkenése
Gyakran használt H2-blokkolók és hatóanyaguk
- Axid Pepcid – nizatidin
- Tagamet Zantac – famotidin, Cimetidin ranitidin
A H2-blokkolók csökkentik a gyomornyugtalanság kialakulásának esélyét, melyet NSAID-ok vagy más gyógyszerek okoznak, de szintén használják őket a gyomorfekély megelőzésére és kezelésére. Mindazonáltal, e gyógyszerek szedése kimutatottan nem csökkenti a gyomorfekély eredetű vérzések kockázatát, ha NSAID-okkal együtt szedjük őket. A vérzések kockázatának csökkentésére Cytotecet (misoprostol), a protonpumpa-gátlók egyikét vagy egy COX-2-gátló NSAID-ot kell szednünk.
Gyakran használt protonpumpa-gátló gyógyszerek
Gyógyszer neve – Hatóanyag neve
- Aciphex – rabeprazol
- Nexium – esomeprazol
- Prevacid – lansoprazol
- Prilosec – omeprazol
- Protonix – pantoprazol
COX-2-gátló nemszteroid gyulladáscsökkentők
A NSAID-ok e másik csoportja szintén hatékony fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerekből áll. Biztonságosságuk és hatékonyságuk miatt jelenleg az Amerikai Fájdalom Társaság inkább ezeket a szereket ajánlja az arthritises eredetű fájdalom kezelésére, mint a hagyományos NSAID-okat.
A COX-2-gátló NSAID-ok az arthritises eredetű fájdalom, gyulladás és ízületi merevség kezelésében hasonlóan hatékonyak, mint a hagyományos társaik, de az olyan, nem arthritis által okozott fájdalmat is jól csillapítják, mint amilyen a sebészi vagy fogászati kezelés utáni fájdalom. Mivel ezek a gyógyszerek nem csak az arthritis eredetű fájdalmat csökkentik, hasznosak a gerincfájdalmak kezelésében is, hiszen ezeknek, mint tudjuk, sokféle oka lehet.
A COX-2-gátló NSAID-ok jelentősen csökkentik a gyomorfekély és a gyomorvérzés esélyét, így rendszeres használat esetén is biztonságosak. Szedésük esetén nem szükséges egyéb, a gyomorfekély megelőzésére használatos gyógyszerrel kiegészíteni a kezelést. További előny, hogy mivel a vérzékenységet nem növelik, az ilyen típusú gyógyszereket nem kell abbahagyni sebészi beavatkozások előtt, illetve folyamatos ellenőrzés mellett (rendszeres véralvadási vizsgálatok) szedhetők véralvadásgátlókkal is, mint például a warfarin (Coumadin).
A hagyományos NSAID-okhoz hasonlóan a COX-2-gátló NSAID-okat is nagy óvatossággal kell szedni szív- vagy vesebetegség, illetve magas vérnyomás esetén. Az NSAID-ok szedése közben is ajánlatos a biztonság kedvéért 3-4 havonta teljes vérképet és vérkémiai vizsgálatokat végeztetni, különös tekintettel a vesefunkciós vizsgálatokra (BUN, kreatinin).
Gyógyszerek és étrend-kiegészítők együttes szedése
Mindig beszéljen orvosával, mielőtt bármilyen – akár receptre, akár recept nélkül kapható – gyógyszert együtt kíván szedni valamilyen étrend-kiegészítővel, legyen az vitaminkészítmény, ásványi anyag- vagy gyógynövénykészítmény. Néhány táplálékkiegészítő, különösen az olyan gyógynövények, mint a gingko, véralvadás-csökkentő hatással rendelkeznek, és aszpirinnel vagy NSAID-okkal együtt szedve súlyos vérzést okozhatnak.
Figyelmeztetés!
Tudta Ön, hogy
- az NSAID-ok által okozott gyomorvérzés a leggyakoribb súlyos következményekkel járó gyógyszermellékhatás, melynek nyomán az Egyesült Államokban évente 107 ezer ember kerül kórházba és 16 500 hal meg?
- a legtöbb, NSAID-ok által okozott gyomorvérzést elszenvedő betegnél egyáltalán nincsenek figyelmeztető jelek?
- ha elmúlt 65 éves, volt már fekélye és/vagy szteroidokat illetve véralvadásgátlót szed, akkor Ön az NSAID-ok által okozott gyomorfekély és gyomorvérzés tekintetében a legmagasabb kockázati csoportba tartozik?
- mivel az alkohol a gyomornyálkahártyát ingerli, a recept nélkül kapható NSAID-ok szedése alatti alkoholfogyasztás növeli a gyomorfekély és gyomorvérzés kockázatát?
- a megfázás elleni szerek és recept nélkül kapható NSAID-ok együttes szedése akár mérgezést is okozhat, különösen akkor, ha a megfázás elleni szer fájdalomcsillapítót, pl. aszpirint is tartalmaz?
- az acetamin szedése közben, még a kismértékű alkoholfogyasztás is növelheti a májműködés zavarainak kockázatát?
- az NSAID szedése terhesség idején magzati károsodást okozhat?
Kortizon típusú gyógyszerek (szteroidok)
A krotizonszármazékokat gerincfájdalmak esetén leggyakrabban injekció formájában alkalmazzák. A kis dózisú kortizonszármazék és a helyi érzéstelenítő kombinációja lágyszöveti fájdalmak és a trigger területek kialakulása esetén gyors fájdalomcsökkenést eredményez. Az alacsony dózisú szteroid alkalmazása injekció formájában biztonságosabb, mint a nagy dózisú, tabletta formájában történő kezelés, ugyanis az utóbbi hatásai az egész szervezetre kiterjednek. Kortizoninjekciókat krónikus gerincfájdalomnál, idegblokádként is alkalmaznak fájdalomcsökkentésre.
Alkalmanként prednizon vagy más kortizonszármazék adható szájon át is rövid ideig gyulladáscsökkentés céljából, ha például a kiszakadt porckorongsérv súlyos fájdalmakat okoz.
Alacsony dózisú prednizon használható időnként akkor is, ha a gerinc területén jelentkező gyulladás spondilitis ankylopo-eticától vagy a hozzá társuló arthritistől származik. Ezekben az esetekben a kezelést a lehető legkisebb dózissal, a legrövidebb ideig kell alkalmazni.
Izomlazítók
Ha a gerinc vagy a nyak fájdalma izomgörcsből származik, az izomlazítók alkalmazása gyors segítséget adhat. Időnként nehezen hihető, de tény, hogy a gerincfájdalmak részben vagy egészében végül is izomgörcsökből, az átlagostól jobban megfeszült izmokból származnak. Sok ilyen esetben a hátizmok egyike vagy másika észrevehetően duzzadt, feszes és akár érintésre is nagyon érzékeny.
Az orvos ilyenkor kipróbálhat egyet az izomlazítók közül, hogy lássa, hatásos-e. Ha a javulás jelentős, a terápia folytatható. Ahogy a gerincfájdalmat okozó alapvető kórfolyamat kezelése és javulása folyik, az izomlazítók alkalmazása általában hosszú távon szükségtelenné válik, és a kezdeti időszak után fokozatosan elhagyható.
Kábító fájdalomcsillapítók (opioid analgetikumok)
Ha más gyógyszerek már nem csillapítják a fájdalmat, vagy ha a mozgásfunkciók súlyosan károsodnak, kábító fájdalomcsillapítók alkalmazása válhat szükségessé. Ma már a kábító fájdalomcsillapítók súlyos gerincfájdalom esetén is elfogadottak. Sok beteg érzi úgy, hogy ezekkel a gyógyszerekkel fájdalma jelentősen csökken, és ezáltal vissza tud térni a normális életviteléhez. E gyógyszerek mellékhatásai jól ismertek, és általában megfelelően kézben tarthatók.
Egészen az elmúlt évekig a kábító fájdalomcsillapítókat a hozzászokás veszélye miatt csak korlátozott mértékben használták. Bár egyfajta függőség (dependencia) létrejön, ha ezeket a gyógyszereket valaki rendszeresen szedi, valódi függőség (ad-dikció – akkor is fennáll a gyógyszer szedésének igénye, ha a gyógyszer káros) csak nagyon ritkán alakul ki. Azoknál, akiknek már volt szerhasználattal, hozzászokással kapcsolatos problémájuk, a gerincfájdalom csökkentésére felírt gyógyszerekkel kapcsolatban kialakuló addikció veszélye is nagyobb, ezért ezekben az esetekben a betegek rendszeres vizsgálata indokolt.
Bármikor is használja ezeket a gyógyszereket, orvosa valószínűleg nagyon szoros felügyelet alatt fogja tartani Önt, ugyanis ezek szigorú szabályozás alatt álló gyógyszerek, melyeknél a visszaélések veszélye nagy.
A krónikus gerincfájdalom kezelésére több olyan hosszú hatású, kábító fájdalomcsillapító elérhető, melyek fájdalomcsökkentő hatása 12-72 órán át is fennáll. A választandó szerek közül ezek előnyben részesítendők a rövid hatású gyógyszerekkel szemben, ugyanis ez utóbbiakat gyakrabban kell szedni és nem ritka, hogy a fájdalmat csak részben vagy kiszámíthatatlanul csillapítják.
A Tramadol olyan fájdalomcsillapító szer, amely gyenge, kábító hatása miatt használatos. Bár okozhat hányingert és enyhe álmosságot, a mellékhatások általában nem súlyosak.
A kábító fájdalomcsillapítók gyakori mellékhatásai
- székrekedés
- csökkent koncentrációs képesség
- rendszeres használat esetén megvonási tünetek
- álmosság, kábultság
- szexuális zavarok
- izzadás
Egyéb, fájdalomcsillapító hatással is rendelkező gyógyszerek
Van néhány olyan gyógyszer, melyet eredetileg depresszió ellen fejlesztettek ki, de az évek során kiderült, hogy gerinceredetű és egyéb fájdalmak ellen is hatásosan alkalmazhatók. A triciklikus antidepresszánsok például néhány betegnél hatékonyan csökkentik a fájdalmat, bár ezek a gyógyszerek nem tipikus fájdalomcsillapítók és nincsenek a fájdalomcsillapítókra jellemző mellékhatásaik sem. Általában a következő típusú gerincfájdalmak esetén használatosak: fibromyalgias eredetű vagy sérülésből származó fájdalmak, izom-, ín-, szalageredetű fájdalmak, osteoarthritis eredetű fájdalmak.
Mivel ezek a típusú fájdalomcsillapítók a fájdalom kezelésére sokkal kisebb dózisban használatosak, mint a depresszió kezelésére, ezért a mellékhatások is sokkal kevésbé jelentkeznek. A legtöbb beteg nagyon jól tolerálja ezeket a gyógyszereket, ha fájdalomcsökkentőként kapják őket.
Számos más gyógyszert is használnak fájdalomcsillapításra, melyeket eredetileg más célra, pl. epilepsziás rohamok kezelésére fejlesztettek ki. Kezelőorvosa meg tudja ítélni, hogy e ritkábban felírt gyógyszerek egyike használható-e az Ön esetében.
A triciklikus antidepresszánsok gyakori mellékhatásai
- nyugtató hatás, álmosság (pozitív, ha segíti az alvást)
- székrekedés
- szájszárazság
- ritkább vizelési inger (azoknál, akiknek húgyhólyagjuk eredetileg túlságosan gyakran húzódik össze, hasznos lehet, azonban ha ez a mellékhatás jelentkezik, feltétlenül beszéljen orvosával)
- szédülés
- memóriazavarok, koncentrálóképesség zavarai, zavartság
- szívritmuszavarok (nagy dózisban adott gyógyszereknél)
- izzadás
A depresszió kezelése
Ha gerincfájdalmunk krónikussá válik (3 hónapnál tovább tart), depresszió alakulhat ki, mivel a visszatérő, illetve folyamatos fájdalom fokozatosan csökkent aktivitáshoz, és akár nagyobb fájdalomhoz is vezethet, ezért jó, ha a depresszió jelentkezését már korán felismerjük, és elfogadjuk, hogy az a fájdalommal együtt járó problémakör része
A depresszió kezelhető, gyógyszerekkel vagy pszichológiai tanácsadással. A pszichológusok és pszichiáterek a fájdalmat kísérő depresszió sikeres kezelésére is képzést kapnak, és segítenek Önnek megérteni azt, hogyan befolyásolja a fájdalom testünket, lelkünket, érzelmeinket. A legtöbb beteg úgy érzi, hogy a depresszió javulásával együtt a napi aktivitása is nő, ez pedig segít leküzdeni a fájdalmat és javítja a mozgáskészséget is.
Altatószerek
Ha a fájdalom megakadályozza alvását, akkor hatékony fájdalomcsillapítót kell szedni, hogy visszanyerje a pihentető éjszakai álmot. Ha a depresszió okozza a nem megfelelően pihentető alvást, akkor a depresszió kezelése a legfontosabb és a leghatékonyabb módja annak, hogy újra jól tudjunk éjszakánként aludni.
Ha Ön és kezelőorvosa úgy érzik, hogy az alvászavar különálló probléma és ennek megfelelő kezelést igényel, számos jó megoldás közül választhatnak. Egyes természetes gyógymódok, például a gyógyfüvek közül a macskagyökér vagy a golgotavirág, nagyon hasznosak lehetnek. Sok betegemnek segített megfelelően ellazulni a lefekvés előtt megivott egy csésze nyugtató kamillatea. Mások a recept nélkül kapható melatonint említették, amely segített újraszabályozni a biológiai órájukat és ezzel visszatérni a megszokott alvásritmushoz. A melatonin a bevételt követő napon is okozhat álmosságot, ezért használjuk óvatosan.
Más, alvást segítő gyógyszerek receptre kaphatók. Ezek használatát beszélje meg orvosával, ha úgy érzi, hogy alvászavarainak megszüntetése segít Önnek a fájdalom, az ízületi merevség és a fáradtságérzet csökkentésében. Javasolt a rövid hatású gyógyszerek szedése, így nem fog bágyadtan, kábultan ébredni a következő reggel. Lehet, hogy Ön úgy találja majd, a következő gyógyszerek egyikének alkalomszerű használata is elegendő ahhoz, hogy pihentető alváshoz jusson.
A gerincfájdalom kezelésének egyéb orvosi lehetőségei
A nehezen befolyásolható gerincfájdalmak esetében különösen fontos, hogy megtaláljuk annak módját, hogyan tegyük a fájdalmat elviselhetővé. Ma már sok olyan fájdalomkezelési technika létezik, melyek hatékonyan csökkentik a fájdalmat és növelik az aktivitást.
Megfelelő kezelési módok lehetnek például a következők:
- a gerinc fájdalmas trigger területeinek injekciózása
- a fájdalmas idegek rövidebb vagy hosszabb ideig tartó idegblokádjának kialakítása injekciózás által
- idegstimuláció (TEIS) segítségével
- hosszú távú, folyamatos morfinkibocsátást lehetővé tevő pumpa sebészi beültetése
- elektromos idegstimulátor sebészi beültetése
Injekciók
Ha a konzervatív kezelés nem csillapítja kielégítően a fájdalmat, a fájdalmas területbe és a gerinc köré adott injekció segíthet a fájdalom csökkentésében. A fájdalom okától függően többféle típusú injekció és többféle olyan hely létezik, ahova az injekciót kell adni. Az injekció általában valamilyen kortizonszármazékot tartalmaz, mely helyi érzéstelenítővel vagy anélkül is beadható.
Orvosa injekciót adhat az epidurális térbe (a gerincvelő közvetlen közelébe), a kisízületi üregekbe (közvetlenül a csigolyák közelében), vagy általában a gerincet körülvevő lágy szövetekbe (izmokba) azért, hogy megfelelő gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatást érjen el. Sok betegnek hasznos lehet a fájdalomcsillapító injekció, például:
- akiknek fájdalma nagyon súlyos, azonban hagyományos sebészi beavatkozás valamilyen okból nem kivitelezhető
- akiknél a sebészeti beavatkozás kockázata különböző orvosi problémák, pl. szív- vagy tüdőbetegség miatt túlságosan nagy
- időseknek vagy leromlott egészségi állapotúaknak
- azoknak, akiknek már volt gerincműtétük, azonban a fájdalom hegesedés vagy a műtéti környezet gyulladása miatt visszatért
- akiknek végtagokba sugárzó fájdalmaik konzervatív kezelés mellett nem szűnnek
Sok gerincfájdalommal küzdő beteg elmondja, hogy a deréktáji merevség közvetlenül az injekció után csökken, így könnyebben tudnak mozogni, illetve hogy az izomgörcsök csökkennek. Egy kiválasztott betegekkel készült, az injekciók hatásával foglalkozó tanulmány az általános közérzet, az életminőség és energikusság javulásáról számolt be.
Ha valamilyen neurológiai eltérés áll fenn, például izomgyengeség vagy bénulás, illetve érzészavar egyik vagy mindkét lábban, akkor valószínűleg nem az injekciózás a megfelelő megoldás. Továbbá, ahogy ez más gyógyszerekre is igaz, a legjobb eredmény akkor érhető el, ha kombináljuk az injekciókat a gerincizmokat erősítő, azok rugalmasságát fokozó gyakorlatokkal, fizikoterápiás kezelésekkel és az EHP-ban leírt egyéb lépésekkel.
Gerincfájdalmak esetén a következő injekciós kezelések a legelterjedtebbek:
Epidurális injekció. Az epidurális injekciózás során szteroidot fecskendezünk a gerincvelőt közvetlenül övező, az úgynevezett epidurális térbe. Gyakorlott orvos kezétől ez a kezelés csökkentheti a szubakut vagy krónikus derékfájdalmat, mivel mérsékli a helyi gyulladásos folyamatokat. Általában több injekció hoz eredményt, azonban nem célszerű 3-nál többet adni ugyanabba a területbe, két injekció között pedig ajánlatos legalább egy hónap szünetet tartani.
Kisízületi injekció. Ezen eljárás során szteroidot adunk helyi érzéstelenítővel vagy anélkül a gerinc körül található kisízületek egyikébe. A módszer hasznos lehet az ágyéki gerinc degeneratív ízületi betegségének vagy osteoarthritiséntk néhány esetében. Az orvos akkor dönt az ilyen injekció adása mellett, ha előtte bebizonyosodott, hogy a gerincfájdalomnak legalább egy része a kisízületeknek tulajdonítható. Egy CT- vagy MRI-vizsgálat segít megkönnyíteni ezt a döntést.
Helyi injekció. Bizonyos körülmények között a gerincet körülvevő szalagok és lágy szövetek is lehetnek a gyulladásos eredetű fájdalom forrásai. Ezekben az esetekben szteroidot, helyi érzéstelenítővel kombinálva vagy anélkül, injektálva az érintett területbe biztonságosan és hatásosan lehet a fájdalmat mérsékelni, csökkentve ezzel a gyulladásos reakciót.
Chymopapaininjekció. A porckorongsérv által okozott fájdalom egyik alternatív kezelési módja az, mikor egy enziminjekciót (chymopapain) adunk a csigolyák közötti porckorong belsejébe (ez a chemonukleolízis vagy CNL). Bár az USA-ban ezt az eljárást ritkán végzik, jelentősen kisebb megterhelést jelent, mint a nyílt sebészi feltárással végzett műtét. Maga az enzim a húspuhító készítmények szokványos összetevője, és a gyógyászatban arra használják, hogy felpuhítsa és lebontsa a porckorongot alkotó szöveteket, ezáltal a porckorong zsugorodik.
A beavatkozás célja, hogy csökkentse a gerincvelői ideggyökökre a porckorongsérv által ható nyomást. Maga a beavatkozás csak néhány percig tart, de a teljes fájdalomcsökkentő hatás bekövetkezte napokat vagy akár hónapokat is igénybe vehet. A CNL a porckorongsérv okozta bizonyos fájdalmak csökkentésében ugyanolyan hatékonynak bizonyult, mint a laminektómia nevű sebészeti beavatkozás.
Sebészi beavatkozások
A legtöbb beteg minimális ágynyugalom mellett hamar visszatérve a normál napi tevékenységeihez, fájdalomcsillapítók szedésével, fizikoterápiával és a has- és hátizmok erősítését szolgáló célzott gerinctornával rövid időn belül jobban lesz. Az EHP hat lépését a megfelelő gyógyszerekkel együtt használva napokon vagy néhány héten belül észlelhető javulásnak kell követnie.
Bizonyos esetekben azonban a sebészi beavatkozás megfontolandó
Ha például a gerincfájdalom szinte teljes mozgásképtelenséggel vagy széklet-, illetve vizeletürítési zavarral jár együtt, további vizsgálatok indokoltak. Vagy ha valamelyik képalkotó vizsgálat – a gerincröntgen, az MRI vagy a mielográfia – eltérést mutat az Ön fájdalmának megfelelő területen, kezelőorvosa esetleg idegsebészhez vagy ortopéd sebészhez utalhatja be Önt (ne feledje, hogy a röntgen, a CT vagy az MRI a semmiféle gerincpanasszal vagy fájdalommal nem küzdő emberek akár 40%-ánál is mutathat kóros eltéréseket!)
Mikor forduljunk sebészhez? A leggyakrabban azok fordulnak gerincfájdalmaikkal sebészhez, akiket a fájdalmak annak ellenére gátolnak napi tevékenységeik végzésében, hogy az EHP mind a hat lépését, és a megfelelő gyógyszereket a megfelelő időn keresztül kipróbálták. Talán meglepő lehet, hogy egy kiszakadt porckorongsérv, amely még az ideggyökök összenyomását is okozza, nem jelent automatikusan műtéti javallatot, indikációt.
A műtét csak az esetek 10%-ában ajánlott.
Ha Önnél a zsibbadásérzés vagy az érzéketlenség fokozódik, esetleg alsó végtagi bénulásos tünetek vagy széklet-, illetve^vizelet-zavar jelentkezik, akkor ez komoly okot jelenthet a sebészi beavatkozás elvégzésére. Képalkotó vizsgálatokkal – röntgen, CT, MRI – az orvos képes eldönteni, vajon a vizsgálati felvételeken látható eltérés megfelel-e az Ön által leírt fájdalomnak és az ideggyógyászati elváltozásoknak. Ha például Önnek alsó végtagba sugárzó gerincfájdalmai az EHP összes lépését használva 6 hét után sem csökkennek vagy szűnnek meg, az azt jelenti, hogy Önnél valószínűleg célszerű elvégeztetni egy MRI-vizsgálatot, kiszakadt porckorongsérv vagy egyéb más kóros eltérés kizárása céljából.
Szűkítsük a kört. Az orvosa idegsebészhez vagy ortopéd sebészhez fogja utalni Önt. Az idegsebész szakterülete az idegrendszer különböző elemein, így az agyon és a gerincvelőn végzett műtétek, míg az ortopéd sebész elsősorban a csontok és ízületek sebészetére szakosodott. Az idegsebész és az ortopéd sebész is végez porckorongsérvműtéteket. Ha az orvosa nem ajánl személy szerint sebészt, akkor célszerű több szakintézményt is felkeresni, hogy kiválaszthassa az Önnek szimpatikus szakorvost.
Kérjen időpontot Ha sikerült leszűkíteni a kört, kérjen időpontot a választott sebésztől. Az első elbeszélgetés során alkalom nyílik kölcsönösen megismerni egymást. Az első megbeszélés része egy nagyon részletes vizsgálat, ezért vigyen magával minden korábbi vizsgálati eredményt, és nyíltan beszéljen vágyairól, terveiről. Kérdezzen rá, hogy mi az esélye a fájdalom csökkenésének. A különböző tornagyakorlatokat és a fokozatosan növekvő aktivitást illetően legyenek pontos kérdései.
Ne féljen kérdezni! A műtét előtt kérdezzen meg mindent, amire kíváncsi és kérje meg a sebészt, hogy magyarázza el, mi az, amit a műtét közben tenni kíván Önnel. Közvetlenül a beavatkozás előtt a betegek érzéstelenítést kapnak, mely a test egy részét érzéketlenné teszi, ez azonban a tudatot nem befolyásolja. A sebész javasolhat természetesen általános érzéstelenítést is, mely a műtét közbeni alvással jár. Mindkét típusú érzéstelenítés alkalmas arra, hogy a betegeket a fájdalom érzetétől megkímélje.
Beszéljen nyíltan sebészével a kórházi tartózkodásról, mi várható a lábadozás alatt, mennyi időt vesz igénybe, amíg visszatérhet a korábbi tevékenységeihez. Kérjen segítséget a kezdeti időszakra napi tevékenységeinek elvégzéséhez, különösen a beavatkozást követő első néhány napra. Zuhanyozzon és mosson hajat a műtét előtt, mivel a műtét után egy ideig nem fogja úgy érezni, hogy képes megtenni ezeket.
Néhány kérdés, amelyeket érdemes feltennie orvosának:
- El tudná nekem mondani, hogy fog zajlani a beavatkozás?
- Ébren maradhatok a műtét alatt?
- A műtét után mennyi ideig és milyen erősségű fájdalmat fogok érezni?
- Milyen hosszú lesz a rehabilitáció, és mikor lehetek ismét teljesen aktív?
- Milyen komplikációk léphetnek fel, és hogyan kerülhetők ezek el?
- Vannak-e olyan módszerek, melyek gyorsíthatják a gyógyulást?
Beszéljen orvosával a műtét által elérni kívánt eredményről
Faggassa ki orvosát a gerincsebészeti beavatkozás elvárt céljairól. Beszéljék meg a beavatkozás kockázatait, és bizonyosodjon meg arról, hogy a műtéttől elvárható előnyök túlszárnyalják a kockázatokat. A műtéti célok között általában a fájdalom csökkenése, nagyobb mozgáskészség, az alsó végtagok erejének növekedése szerepel. Ha félelmei vagy aggodalmai vannak, ez a megfelelő idő, hogy megossza ezeket orvosával. Fontos, hogy bízzon orvosában, biztonságban érezze magát, ha az Ön által választott szakemberrel beszél.
Tudja meg, mi várható a műtét után
Valószínűleg el kell töltenie majd néhány napot a kórházban, bár néhány kivételes esetben a beteg már a műtét napján hazamehet. Ebben az esetben gondoskodjon arról, hogy legyen, aki hazaviszi, ugyanis az érzéstelenítők miatt egy darabig még fennállhat szédülés.
A műtét után lehet, hogy fájdalmat, érzéketlenséget, zsibbadást, esetleg izomgörcsöket is fog érezni. Kérjen fájdalomcsillapítókat, ha szükséges, hogy az első napok nehézségein minél kevesebb fájdalommal jusson túl. A teljes gyógyulás bizonyos időt vesz igénybe, azonban pozitív hozzáállással és az EHP lépéseivel a lábadozás könnyedén felgyorsítható. Legyen türelmes! Ha Ön túlsúlyos, megfontolandó a súlycsökkentő étrend, hogy ismét visszatérjen ideális testsúlyához. Ez csökkenti majd a gerincére nehezedő terhet a gyógyulási folyamat alatt.
Beszéljen az altatóorvossal
Amennyiben az Ön műtéte sürgős, lehet, hogy nincs idő vagy lehetőség hosszan beszélgetni az altatóorvossal. Tulajdonképpen az altatóorvos tartja életben a beteget a műtét során, mivel többek között a légzésért felelős folyamatokat az altatás közben az adott gyógyszerek kikapcsolják. Ha a vérben nem elegendő az oxigén mennyisége, vagy a vérnyomást nem ellenőrzik folyamatosan, komoly komplikációk léphetnek fel. Amennyiben a műtét nem sürgős, hanem tervezett, akkor a műtét előtti vizsgálatnak része az altatóorvossal való találkozás is.
Függetlenül attól, hogy egy héttel vagy 5 perccel a műtét előtt találkozik az altatóorvossal, mindenképpen tájékoztassa őt a következőkről:
- ismert vagy valószínű betegségek (szív-, tüdőproblémák, krónikus betegségek)
- az előző altatások során fellépett problémák
- ha van ilyen kívánsága, akkor mondja el, hogy műtét alatt ébren szeretne lenni
A komplikációk elkerülése
Remélhetően Ön mindenféle probléma nélkül túlesik a műtéten. Azonban a legjobb körülmények között is előfordulhatnak bizonyos komplikációk. A következő lista azokat a helyzeteket sorolja fel, amikor feltétlenül hívnia kell orvosát.
- izomgyengeség
- izomtömeg-csökkenés
- vizeletürítési zavar
- székletürítési zavar
- húgyúti fertőzés
- egyik kar vagy láb bénulása
- sebfertőzés
- szexuális működések zavara
- erős vérzés
- általános fertőzésre utaló jelek
- erős fájdalom
- láz
A fenti tünetek bármelyike valamilyen problémát jelez, és mindenképpen további kezelést, ellátást indokol. A fenti tünetek bármelyikének fellépése esetén azonnal hívja orvosát!
A beteg maga is megállapíthatja a porckorongsérvet
Ha az egyik lábba lesugárzó gerincfájdalmat tapasztal, végezze el az alábbi tesztet, hogy megállapítsa, vajon porckorongsérv lehet-e a háttérben.
Ha ehhez zsibbadás vagy érzéketlenség is társul az adott lábban, az valamilyen idegi érintettségre is utal. Ebben az esetben feltétlenül keresse fel orvosát.
Discectomia. Ez a beavatkozás a károsodott porckorong eltávolítására irányul, ezzel csökkenti az ideggyökökre ható nyomást. A discectomiát már évek óta végzik, azonban a hosszú távú előnyök még nem teljesen világosak.
Új sebészi technikák is megjelentek már a látóhatáron, amelyek célja, hogy segítsenek biztonságosan csökkenteni a gerincfájdalmakat. A lézerrel vagy elektromossággal végzett beavatkozások, melyek felforrósítják és ezzel zsugorítják a porckorongot, nagyon ígéretes előzetes eredményeket hoztak.
A különböző porckorongpótló eljárások, melyek a sérült porckorong eltávolításából és egy mesterséges porckorong behelyezéséből állnak, szintén a fejlesztés fázisában vannak. A gerinc elektromos impulzusokkal történő serkentésére az elektródák használata ma még nem biztonságos, ezért nem ajánlott.
Az akut kompressziós csigolyatörések kezelése
Egészen a legutóbbi időkig, a gerinc kompressziós töréseinek egyetlen kezelési módja a konzervatív terápia volt, mely ágynyugalomból, fájdalomcsillapítókból, fizikoterápiából és gerincrögzítő fűzők viseléséből állt. Bár az akut fájdalom az ilyen kezelés mellett is néhány hét alatt megszűnhet, a krónikus fájdalom megmaradhat, akárcsak a törés következtében kialakult deformitás körüli izomspazmusok is.
A gerinc kompressziós törésével a gerinc teljes szerkezete megváltozik, és a testmagasság jelentősen csökkenhet, ez pedig púpképződéshez is vezethet. Idővel a fájdalom egyre elviselhetetlenebbé válik, amelynek következménye lehet a fokozatos mozgásképtelenség, a kórházban töltött napok számának növekedése vagy akár korai halál is.
Két új, minimális sebészi beavatkozással járó eljárás is van, amelyek jól használhatók az osteoporotikus eredetű kompressziós, valamint az ebből származó súlyos gerincfájdalom és mozgásképtelenség kezelésére (ezek a módszerek azonban más, pl. fertőzéses vagy rákos eredetű kompressziós csigolyatörések kezelésére nem használhatók).
Vertebroplasztika
Ezen eljárás során CT- vagy röntgenkészülék irányítása mellett a háton keresztül egy hosszú tűt vezetnek be az összeroppant csigolya egy bizonyos pontjába. A tűn keresztül csontcement (metil-metakrilát) kerül a csigolya belsejébe. Ez az anyag segít stabilizálni a törést és a betegek 90-100%-ánál szinte azonnali fájdalommentességet hoz. Azonban a vertebroplasztika önmagában nem hozza helyre a deformitást.
Kyphoplasztika
Ez az 1998-ban bevezetett módszer a csigolya csontcementtel történő feltöltése előtt egy felfújható ballont juttat az összeroppant csigolya belsejébe. A ballon felfújása helyet teremt a csontcement számára, amely így kitöltheti azt, helyreállítva az összeroppant csigolya eredeti állapotát. Ez az eljárás nemcsak megszünteti a fájdalmat a betegek 90-100%-ánál, de a csigolya eredeti magasságát is helyreállítja a betegek majdnem 70%-ánál (az eredeti magasság visszaállítása sikeresebb a friss törések esetében).
Ez fontos információ, mivel tudjuk, hogy a legtöbb kompressziós csigolyatörés konzervatív kezelés mellett is javul az első 6 hétben.
Természetesen egyik sebészi beavatkozás sem teljesen komplikációmentes. E két módszer esetében a csigolyatestbe juttatott cement hosszú távú hatásai még nem ismertek. Mai ismereteink szerint a betegek kevesebb, mint 10%-ánál fordulnak elő komplikáció, mégpedig leggyakrabban valamely ideggyök vagy a gerincvelő sérülése, gyulladása.
Mivel a cementet nagy nyomással fecskendezik be, fennáll annak a veszélye, hogy bekerül a gerincvelőbe, az izmokba, vagy ritkán akár a vérkeringésbe is. A fenti két beavatkozás előnyei akkor igazán nyilvánvalóak, ha a fájdalom már a törés után néhány hétig fennállt, gyógyszerekkel nehezen volt befolyásolható, vagy a törés miatt a testmagasság jelentősen csökkent. A fenti két műtéttípust elsősorban olyan betegnél célszerű elvégezni, akinek több csigolyája is összeroppant s ennek következtében jelentős szöglettörés (púp) alakult ki a gerincen, mely akár már gyomorpanaszokat vagy légzési nehézséget is okoz. Ha a törés bekövetkeztének időpontja nem világos, és dönteni kell a fenti két beavatkozás valamelyike mellett, az MRI nyújthat segítséget a törés korának megállapításában.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni azt, hogy bár az új technológiai lehetőségek sok mindenre képesek, alapvetően a töréseket okozó csontritkulást kell kezelni, ugyanis ezáltal megakadályozható a gerinc vagy a csípő további, jövőbeni törése is. Ha a törés már bekövetkezett, az osteoporosis agresszív kezelést igényel, melynek csontsűrűségmérésen kell alapulnia. Fontos, hogy kövesse az egészséges hát programjának utasításait, és különösen a megfelelő kalcium- és D-vitamin-bevitel, a kockázatos tevékenységek kerülése, a hasat és a hátat támasztó izmok erősítése, illetve a rendszeres gyógytorna elengedhetetlen. Az osteoporosisban szenvedők többsége szedheti azokat a gyógyszereket, amelyek a csontok mennyiségére és minőségére is előnyösen hatnak. A csípővédő eszközök szintén csökkenthetik eleséskor a csípőtörések kockázatát.
A műtét után jelentkező gerincfájdalom kezelése
Közvetlenül a gerincműtétet követően egy merev fűző kerül a betegre azért, hogy csökkentsük a tartás bizonytalanságát. A fűzőt az orvos rendelheti, ha ezt szükségesnek látja. Egyébként a cél az, hogy a beteg, az orvos és a gyógytornász utasításai mellett, minél korábban elkezdje a különböző, kis terheléssel járó tevékenységeket. Az orvos további gyógytornát is elrendelhet, mely döntő jelentőségű a normális életvitelhez történő mielőbbi visszatérésben. Mindenképpen kérdezze meg orvosát arról, hogy mikor térhet vissza korábbi napi tevékenységeihez, azaz mikor végezheti korábbi munkáját és megszokott sporttevékenységeit. Akinek kisgyermekei is vannak, szerezzen melléjük segítőt egészen addig, míg orvosa meg nem engedi számára, hogy ismét emelgethesse őket.
A sebészi metszés helyi gyógyulásán túlmenően a cél az állapot fenntartása, a későbbi károsodások megelőzése. A gerincműtétekből való felgyógyulás ideális megközelítésének a különböző, a sebész vagy háziorvos által felírt fájdalomcsillapítók mellett magába kell foglalnia a következőket:
- Kezelje a gerincfájdalom okát. Ha Önnek pl. osteoporosisa van, kezelnie kell azt azért, hogy a későbbi töréseket megelőzze. A megelőzés szempontjából fontos, hogy minél jobban megismerje a csontritkulást mint betegséget, valamint végeztessen csontsűrűségmérést, ha a nagyobb kockázatú csoportba tartozik. Amennyiben az Ön csontsűrűsége túl alacsony, gondoljon a megfelelő mennyiségű kalcium- és D-vitamin-bevitelre.
Léteznek újabb fejlesztésű gyógyszerek, pl. a bifoszfonátok, amelyek ténylegesen növelik a csontok sűrűségét és csökkentik az újabb törés bekövetkezésének esélyét. Az ágynyugalom, éppen ellentétben azzal, amit Ön esetleg gondolhat, a csontsűrűség csökkenéséhez vezet, viszont a fokozatosan, lassan, egyre aktívabbá váló életmód segít megelőzni a csontritkulás rosszabbodását. - Csökkentsük az elesés kockázatát. Valószínűleg nem nagyon örülne, ha egy sikeres gerincműtét után otthonában elesne, és újra megsérülne. Gondolja ismét át azokat a javaslatokat, amelyek segíthetnek biztonságossá tenni az otthonát, és gondoskodjon róla, hogy lakásának elosztása, berendezése ne járuljon hozzá gerincfájdalmainak fokozódásához.
- Módosítsa szokásait. Tanulja meg a helyes emelési technikákat. A tapasztalt gyógytornász irányításával elsajátítható „gerinciskola” különösen nagy rizikójú munkahelyeken dolgozók számára kínál megoldásokat. Az egyedileg kialakított merev fűzők is sokat segíthetnek az ismétlődő hajolások, emelések, forgások által okozott gerincsérülések megelőzésében.
- Csökkentse testsúlyát. Tudom, hogy már számtalanszor említettük, de a műtét előtti testsúlycsökkentés a műtét utáni komplikációk elkerülésének egyik leghasznosabb módja. Természetesen műtét után is segít, mivel csökkenti a gyógyulóban lévő gerinc testsúlyból eredő terhelését.
Nagyon fontos, hogy fejben tartsa ennek a cikknek az elolvasása után is azt, hogy a gerincfájdalommal küzdő betegek legalább 90%-ának állapota bizonyos idő elteltével műtét nélkül is normalizálódik. Műtéttel vagy anélkül, az Ön állapota idővel javulhat. Ha a műtét szóba jön vagy már meg is történt, döntő fontosságú a tájékozottság és a következő, esetleg műtéthez vezető problémák megelőzése.
Fájdalomklinikák
Hogyan válasszunk fájdalomklinikát?
A következőket ajánljuk a fájdalomklinikák értékelésére:
- Bizonyosodjon meg róla, hogy a klinika törvényes, engedélyezett programmal dolgozik. A fájdalomkezelésre szakosodott klinikáknak meg kell felelniük számtalan előírásnak, máskülönben a betegbiztosító nem fedezi az általuk nyújtott szolgáltatást.
- Ha van rá lehetősége, válasszon olyan intézményt, amely járóbeteg-ellátást is kínál, így mindennap bejárhat otthonából a kezelésre.
- Ismerkedjen meg a programot végző személyekkel. Próbáljon meg találkozni a programban dolgozók közül minél többel azért, hogy képet kapjon arról, milyen emberek fognak Önnel foglalkozni. Az akkreditált programok teljes körű orvosi, egészségügyi szolgáltatást kínálnak: orvos, nővér, pszichológus vagy pszichiáter, gyógytornász, és különféle tanácsadók segítik a gyógyulást, az egészséges életbe való visszatérést.
Fontolja meg a következőket is:
- Milyen szolgáltatásokat fizet az Ön biztosítója, és mit kell Önnek fizetnie.
- Mennyi ideig kell a klinikán tartózkodnia a program alatt, mik a klinika elvárásai Önnel szemben (napi ottlét hossza, feladatok a személyes szükségleteket illetően stb.)?
- A program járó- és fekvőbetegekre is vonatkozik-e?
- Kínál-e a program bármilyen munka-egészségügyi szemléletű tréninget?
- Mielőtt felvételt nyer a programba, bizonyosodjon meg róla, hogy a klinika áttekinti az Ön korábbi orvosi vizsgálati leleteit, és teljes fizikális vizsgálatot végez annak eldöntésére, hogy Ön alkalmas-e a programban történő részvételre.
- A programba történő felvételt javasolhatja orvosa, de létezik saját jelentkezésen alapuló program is.
- Készítsen másolatokat vizsgálati eredményeiről, hogy megelőzze az ismételt vizsgálatokat.
- Próbáljon beszélni a programban korábban vagy jelenleg résztvevőkkel, hogy megismerje a klinikával és a programmal kapcsolatos tapasztalataikat.
Létezik válasz!
Bár a gerincfájdalmak kezelése továbbra is kihívást jelent orvosnak és betegnek egyaránt, garantálom, hogy ez az olvasmány hozzásegíti önt a fájdalommentes élethez. Programom javaslatai a számos elérhető gyógyszer valamelyikével és/vagy az injekciós és sebészi kezelésekkel együtt állnak rendelkezésre, így biztosan meg fogja találni a módszereknek azt a kombinációját, mely leginkább segít önnek fájdalmai csökkentésében.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.