Hátfájás – Hagyjuk el a rossz szokásokat!
Minden szokás egyfajta tanult viselkedés. Ismerünk „jó” szokásokat, amelyek valamilyen hasznos célt szolgálnak. Például jó rászokni arra, hogy evés után fogat mosunk, vagy azonnal bekapcsoljuk a biztonsági övet, mihelyt beszálltunk az autóba. De ismerünk „rossz” szokásokat is, amelyek esztétikailag visszataszítók, veszélyeztetik az egészséget, vagy más problémákat okozhatnak.
Dohányzás
Ez az egyik legrosszabb dolog, amit tehetünk az egészségünkkel. Amióta Richárd Doll és Austin Bradford Hill kimutatták a múlt század ötvenes éveiben, hogy a tüdőrák összefügg a dohányzással, egyfolytában gyűlnek a bizonyítékok arra, hogy a dohányzás minden szempontból károsítja az egészséget, és ez alól a hátfájás sem kivétel.
A dohányosok többet szenvednek, kutatás
Norvégiában 1996-ban kutatást végeztek 6690, 16-66 év közötti személy bevonásával. A csoport fele férfi volt, a másik fele nő. A kutatók kimutatták, hogy a dohányosok kétszer akkora valószínűséggel panaszkodtak fájdalmakra, mint a nemdohányzók. Érdekes módon a dohányzás befolyásolta a fájdalom szintjét is. Lehetséges, hogy a dohányzás hatásának szerepe van a fájdalom érzékelésében. Az is lehetséges, hogy felnagyítja a problémát, csökkenti a szervezet képességét a regenerálódásra.
Ha olvasómnak segítségre van szüksége, hogy abbahagyhassa a dohányzást, kezelőorvosa segítségével leszokhat erről az egészségkárosító rossz szokásról.
Alkohol
A mértékletes alkoholfogyasztással nincsen semmi baj. Ez maximum hetente 21 egység a férfiaknak, 14 egység a nőknek – az egység ebben az esetben kis pohár bort, 2,5 (cent) tömény szeszt vagy fél pint sört jelent. A krónikus hátfájásban szenvedő emberek gyakran többet isznak ennél, amivel az a baj, hogy az alkohol nem stimuláns, hanem depresszáns.
Vélt stimuláló hatását csekély mértékű alkoholfogyasztás esetén az magyarázza, hogy blokkolja a gátlásokat okozó neuronok tevékenységét, és látszólag jó kedvet csinál. Ez az alkohol, stimuláló hatása. Több szesz több neuron tevékenységét blokkolja, amitől megváltozik a mozgás, a beszéd stb. Még ennél is több megzavarja a gondolkodást, és a részegségre jellemző gátlástalan viselkedéshez vezet.
A rendszeres, súlyos alkoholizálás károsítja az említett blokkoló neuronok tevékenységét. Ez a depresszáns hatás befolyásolja az érzelmeket, ugyanakkor fokozhatja a fájdalomérzetet, vagyis az alkoholista gyakrabban, rendszeresebben érzékeli a fájdalmat, mint az, aki nem iszik. Tehát annyit tanácsolhatok: csak mérséklettel fogyasszunk alkoholt!
Rekreációs drogok
Ilyen például a vadkender. Egyesek azt állítják, hogy a marijuana enyhíti a hátfájást. Véleményem szerint használata nem biztonságos, és kimutatták, hogy egyértelműen veszélyes a szorongástól szenvedő emberek számára, továbbá felgyorsíthatja a pszichotikus zavarok elhatalmasodását. Ha még azt is hozzávesszük, hogy a rekreációs drogok illegálisak, úgy vélem, saját érdekünkben mindenképpen kerülnünk kell őket.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.